ארצות הברית של אירופה |

באיחוד האירופי קוראים להקמת צבא משותף; בריטניה מתנגדת

ארבע מתוך חמש המדינות הגדולות באיחוד קוראות לערוך שינוי יסודי במדיניות החוץ וההגנה של הגוש, שבמסגרתו יוקם צבא ומשרד חוץ כלל-אירופיים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ארבע מתוך חמש המדינות הגדולות באיחוד האירופי, למעט בריטניה, קוראות לערוך שינוי יסודי במדיניות החוץ וההגנה של הגוש, שבמסגרתו יוקם צבא אירופי ומשרד חוץ כלל-אירופי, שיוכל לקבל החלטות בהצבעת רוב. ליוזמה שותפות גרמניה, צרפת, איטליה וספרד לעומת התנגדות בריטית. עוד שותפות למהלך פולין, הולנד, בלגיה, דנמרק, אוסטריה, פורטוגל ולוקסמבורג.

11 הממשלות המגבות את המהלך קוראות גם להקמת כוח שיטור אירופי חדש שיסייר בגבולות המדינות החתומות על אמנת שנגן למעבר חופשי, להנפקת אשרה אירופית אחידה, להענקת סמכויות גורפות לפרלמנט ולנשיא האירופי ולקבלת החלטות על שינוי אמנות הגוש בהצבעת רוב, ולא פה אחד כפי שנהוג כיום. בראש היוזמה עומדת גרמניה ואם היא תקודם היא עלולה להוביל לפרישתה של בריטניה מהאיחוד.

הדיונים על חיזוק האיחוד האירופי לכדי פדרציה של ממש, מתנהלים זה שמונה חודשים בראשותו של שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה. "כדי להפוך את האיחוד האירופי לשחקן ראשי בזירה הבינלאומית, עלינו לקבל בטווח הרחוק החלטות רוב רבות יותר בסוגיות חוץ וביטחון, או למנוע לכל הפחות שמדינה אחת בודדת תוכל לסכל יוזמות", נאמר בין היתר במסמך בן 12 העמודים.

סמל האיחוד האירופי בחזית הבנק האירופי המרכזי

הצעה אחרת שנכללת במסמך עוסקת בהקמת נציגות אירופית משותפת למוסדות בינלאומיים כגון האו"ם, דבר שיציב סימני שאלה ביחס לחברותן הקבועה של בריטניה וצרפת במועצת הביטחון של או"ם. המלצה נפיצה אחרת מציעה שהחלטות לפתיחה או שינוי אמנות אירופיות יוכלו להתקבל בהצבעת רוב 27 מדינות האיחוד, מאחר שהשיטה הנוכחית של הצבעה פה אחד הפכה את ההליך למסורבל, אטי ופולמוסי מדי.

"אם אירופה רוצה לומר את שלה בסדר העולמי החדש, עליה להגביר את האינטגרציה גם בתחומים פוליטיים מרכזיים נוספים", נאמר במסמך, "בענייני משפט ופנים אנו מציעים על כן להגביר אתה הגנה על גבולותיו החיצוניים של מרחב שנגן (באמצעות הקמת משטרת גבולות אירופית), או, לטווח הבינוני, להנפיק אשרה אירופית.

היוזמה לגיבוש מדיניות חוץ והגנה משולבת, באה על רקע משבר האירו והדרישות שנוצרו בעטיו להגברת האינטגרציה בגוש. דרישות אלה, שאותן מובילה כאמור גרמניה, צפויות להגדיל את הלחץ על בריטניה, הנדחקת יותר ויותר אל מחוץ לשורות האיחוד, לערוך משאל בסוגיית המשך תנאי חברותה או פרישתה מהגוש האירופי.

נשיא הנציבות האירופית, ז'וזה מנואל בארוזו, הצטרף בשבוע שעבר לקריאתה של ברלין להעביר חלק נכבד מסמכויות התקציב והכלכלה מהמישור הלאומי למישור האירופי, ולהקים פדרציה חדשה של מדינות לאום, עם פרלמנט אירופי שייבחר ישירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ