בית משפט בגרמניה פסק: "ד"ר מוות" מת במצרים ב-1992

50 שנה אחרי שירד למחתרת ו-3 שנים אחרי העדויות הראשונות למותו, קבע בית משפט בגרמניה באופן סופי כי הרופא הסאדיסט, ששינה את שמו והתאסלם, מת מסרטן

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

בתום 50 שנות מרדף הכריז אתמול (שישי) בית משפט בגרמניה סופית על מותו של אריברט היים, אחד מפושעי המלחמה הנאצים המבוקשים ביותר בעולם. שופטי בית המשפט בבאדן-באדן פסקו כי היים, שנודע בכינוי "ד"ר מוות", מת ב-1992 במצרים מסרטן.

ברבות השנים נפוצו אינספור שמועות, סיפורים והשערות באשר למקום הימצאו ולגורלו של היים. השאלה האם הוא חי, ואם כן - היכן - העסיקה במשך שנים רבות משפטנים, ציידי נאצים וכלי תקשורת בכל העולם. פסיקת בית המשפט אתמול תואמת ממצאי תחקיר של "ניו יורק טיימס" וערוץ הטלוויזיה הגרמני ZDF מ-2009.

היים, יליד אוסטריה, היה רופא אס-אס במחנות הריכוז מאוטהאוזן, בוכנוואלד וזאקסהאוזן. הוא נודע לשמצה כמי שהיה אחראי למעשי זוועה במאות אסירים יהודים ואחרים, שבגינם כונה "ד"ר מוות". להיים מיוחסים כ-300 מקרי רצח של אסירים בהם ביצע ניסויים רפואיים. בין היתר, יוחסו לו פשעים כמו ביצוע ניתוחים ללא הרדמה, קצירת איברים מאסירים בריאים והזרקות רעל לאסירים. בשל כך, הוא הוצב בראש רשימת פושעי המלחמה הנאצים המבוקשים של מרכז ויזנטל.

במשך עשור לאחר המלחמה הוא חי עם משפחתו בבאדן באדן ועבד שם כגניקולוג. הוא נעלם ב-1962 ומאז לא נודעו עקבותיו. ב-1979 התביעה בבאדן-באדן פתחה נגדו בחקירה. בעקבות צו מעצר בינלאומי שהוציאה גרמניה, נפתחו אחריו חיפושים ברחבי העולם. ב-2007 הרחיבה גרמניה את החקירה נגדו, והשקיעה מאמצים באיתור קרובי משפחה וחברים של היים באוסטריה ובספרד. במקביל, הוצע פרס כספי גבוה, בן שש ספרות, לכל המוסר מידע על מקום הימצאו.

אריברט היים ב-1959

ב-2009 פירסמו העיתון האמריקאי ותחנת הטלוויזיה הגרמנית את התחקיר, בו נטען כי הוא מת במצרים ב-1992. התחקיר התבסס על מזוודה מאובקת שנמצאה במחסן בקהיר, שהועברה לכלי התקשורת על ידי בעלים של בית המלון בו התגורר היים. המזוודה הכילה מסמכים שהעידו על חייו ומותו וכן תוצאות בדיקות רפואיות ותדפיסי בנק.

כמה ימים לאחר פרסום התחקיר, התקבלו במשטרה בגרמניה מסמכים נוספים הקשורים למותו. בית המשפט בחן אותם יחד עם שאר ממצאי החקירה והתחקיר וכן שמע גם את גרסתו של בנו של היים ועיין בתעודות ובמסמכים שונים, בהם מסמך שמעיד כי המיר את דתו. אתמול פרסם בית המשפט את פסק הדין, בו שרטט באופן סופי את תחנות חייו של היים לאחר מלחמת העולם השנייה.

השופטים הגרמנים קבעו כי היים עבר למצרים באשרת תייר תחת השם "פרדיננד" ב-1963. ב-1980 הוא המיר את דתו לאיסלאם וחי תחת השם טארק חוסיין פאריד. ב-10 באוגוסט 1992, כשהיה בן 78, הוא מת בקהיר. כעת, לאחר שנפסק באופן רשמי שאינו עוד בחיים, הופסקו ההליכים המשפטיים נגדו בגרמניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ