שר שסיפק לנשיא קמרון "מטוס ישן וצבוע" נשלח ל-25 שנות מאסר

מאז 2006 רודף הנשיא אחר שורה של בכירים שבמקום לרכוש עבורו מטוס נשיאותי, סיפקו לו מטוס ישן צבוע. המטוס כמעט התרסק וכספי הרכישה נגנבו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

בית משפט בקמרון גזר היום (שבת) 25 שנות מאסר על שר הפנים לשעבר בגין הונאה בהיקף של עשרות מיליוני דולרים הקשורה לרכישת המטוס הנשיאותי בשנת 2004. במשפט בזק שנמשך לילה שלם, הורשע מראפא חמידו יאיא במעילת הענק יחד עם חברו, איב מישל פוטסו, שכיהן באותה תקופה כמנכ"ל בנק גדול במדינה. גם פוטסו נשלח ל-25 שנות מאסר.

יאיא כיהן כשר הפנים של קמרון עד לפיטוריו בדצמבר האחרון, כחלק מחילופי גברי שביצע הנשיא, פול ביאה, בממשלתו. הפיטורים הפתיעו רבים שכן יאיא, שהיה בעבר מזכירו הבכיר של ביאה, נחשב למועמד מוביל לרשת את הנשיא בן ה-79, המכהן מאז 1982. באפריל השנה נעצר יאיא בחשד למעורבות במעילה, שהיקפה נאמד ב-24 מיליארד פרנקים מרכז אפריקאים (29 מיליון דולר). הוא הכחיש את האשמות וטען כי הוא קורבן למזימה פוליטית.

הרשעותיהם של יאיא ופוטסו הן האחרונות במסע ניקוי אורוות שמנהל ביאה מאז 2006 לביעור השחיתות במדינה המרכז אפריקאית. אלא שהמבצע נתפס בעיני רבים כמתקפה ישירה של הנשיא נגד יריביו הפוליטיים. בפרשת המטוס הועמדו לדין כל המעורבים ברכישת המטוס הנשיאותי. במטוס, שנרכש בארה"ב, התגלו בעיות כבר בטיסת הבכורה וזמן קצר לאחר מכן התברר כי מדובר במטוס ישן שנצבע מחדש. ביאה, רעייתו שנטל וילדיהם היו על סיפון המטוס בעת שנאלץ לבצע נחיתת חירום.

יאיא (שני מימין) יוצא מבית המשפט. האיש הקרוב ביותר לנשיא

במסגרת הפרשה נעצרו והורשעו כמה מיועציו לשעבר של הנשיא, שגריר קמרון לשעבר בארה"ב ושר נוסף. ראש הממשלה לשעבר, אפרים אינוני, עומד אף הוא בימים אלה למשפט בחשד למעורבות במעילה.

בפסק הדין הנוכחי נאמר כי הכספים שיועדו לקניית המטוס הנשיאותי הוטו על ידי פוטסו לשימוש אישי מתוקף תפקידו כמנכ"ל בנק CBC שבו הופקדו הכספים. "גילינו שיאיא היה מודע לגמרי לכך שהכספים הועברו למטרות אישיות, אך נכשל למנוע זאת מתוקף תפקידו הבכיר. לכן אנו משוכנעים שהוא היה מעורב בתהליך כולו".

בשיחה עם עיתונאים בטרם נלקח לבית הסוהר אמר יאיא כי אינו מופתע מגזר הדין. "אני מאוכזב מאוד מהפסיקה אך לא מופתע ממנה. ההליך המשפטי כולו היה פוליטי. אגיש ערער נגד הרשעתי כיוון שאני זכאי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ