כרזת הפצצה של נתניהו גנבה את ההצגה

ב"וושינגטון פוסט" תהו אם רה"מ התבדח או ניסה להעביר דימוי מוצלח, ב"וול סטריט ג'ורנל נזכרו בחרושצ'ב ומיט רומני שיבח; ארה"ב לא נותרה אדישה להצגה באו"ם

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

בנימין נתניהו הנואם אוהב שני דברים: דוגמאות היסטוריות, טון של מנטור - ולפעמים גם אביזרי עזר. הנאום שנשא אמש (חמישי) במליאת העצרת הכללית של האו"ם, התמקד באיום תוכנית הגרעין האיראני, אך ציור הפצצה עליו שרטט את הקו האדום בפירוש גנב את ההצגה.

הרשת התמוגגה למראה ביבי והפצצה, ובטוויטר תהו מאיזה סרט מצויר הוא השאיל אותה - לוני טונס, או שמא סופר מריו? כתב המגזין "אטלנטיק" ג'פרי גולדברג צייץ בטוויטר שציור הפצצה הוא רגע "הכסא של קלינט איסטווד" של נתניהו - רמז לכסא הריק המייצג את הנשיא, ברק אובמה, שאליו פנה השחקן בוועידה הארצית של המפלגה הרפובליקאית שהתקיימה בסוף אוגוסט בטמפה. באינטרנט החלו לרוץ "ממים" - פרודיות אינטרנט עם "ביבי דילן" (בוב דילן המחזיק את ציור הפצצה), או נתניהו המחזיק המקום השרטוט המקורי תמונה של דאפי דאק שראשו מתפוצץ.

העיתון "וושינגטון פוסט" העלה בלוג של אלכסנדרה פטרי, שהודתה שהיא ככלל מעריצה של בדיחות מהסוג הזה, אך כאן היה משהו שחצה את הקו (האדום?), ותהתה מה היה המניע של נתניהו: "האם זו היתה בחירה גרועה של תמונת הפצצה הפשטנית יתר על המידה....? או שמא בחירה מחושבת... במטרה ליצור דימוי שכולם ידברו עליו?"

ממים על נתניהו בעצרת האו"ם

אם אכן מדובר בבחירה מחושבת, ההימור בפרוש הצליח: תמונתו של נתניהו והפצצה מילאה עמודי בית של אתרי האינטרנט - באתר של "פוקס ניוז", למשל, היא לוותה בכותרת גדולה: "אתם קולטים?". "וול סטריט ג'ורנל" השווה בין חיבתו של נתניהו לשימוש באביזרי עזר, לנעל המפורסמת של המנהיג הסובייטי ניקיטה חרושצ'וב איתה הלם על השולחן באו"ם.

אך היו גם תגובות אוהדות לפצצה: ארי פליישר, שהיה דובר הבית הלבן של ג'ורג' וו. בוש, כתב בטוויטר שלו שהשימוש בתמונה היה "אחד השימושים הכי יעילים בתרשים שיצא לי לראות. האם העולם מקשיב?"

הליגה נגד השמצה מתחה ביקורת חריפה על נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ש"בנאומו החריף והמפלג שוב הציג האשמות שקריות נגד ישראל בגין גזענות, טיהור אתני, רדיפה דתית, פשעי מלחמה ושיתוף הפעולה של ממשלת ישראל עם אלימות הישראלים הקיצונים". עם זאת, היא שיבחה את הנאום של נתניהו, "שהציג בצורה מאוד ברורה ובמונחים מאוד ישירים את האיום הבסיסי שתוכנית הגרעין של איראן מציבה לקהילה הבינלאומית. ראש הממשלה נתניהו הציג בצורה מפורטת ותוך שימוש בגרפיקה מאוד פשוטה, אך די יעילה, את הסיבות הבסיסיות מדוע קריטי להגביר את הפעולה הבינלאומית לעצירת תוכנית הגרעין האיראנית שצוברת תאוצה," אמר ראש הארגון אברהם פוקסמן.

גם המועמד הרפובליקאי לנשיאות, מיט רומני, פרסם הודעה בה אמר כי "אני מצטרף לראש הממשלה בנימין נתניהו בקריאה למזרח התיכון של קידמה ושלום, ואני מצטרף גם לקריאתו הדחופה למנוע את האיום הגדול ביותר על החזון הזה - איראן הגרעינית. בדומה לשאר הציבור האמריקאי, אני מריע לאומץ של עם ישראל ועומד לצדם בימים מלאה סכנות. התוכניות של המשטר האיראני הן סכנה לאמריקה, ישראל וידידינו ובעלי הברית שלנו ברחבי העולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ