המשטרה ביוון מפנה קורבנות פשיעה למפלגה הניאו-נאצית

ארגונים באתונה טוענים שאנשי "השחר המוזהב" הופכים למרכזיים בשמירה על החוק, במיוחד במקרים הקשורים למהגרים. במקביל, גוברת האהדה למפלגה

גרדיאן
הלנה סמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
הלנה סמית

"השחר המוזהב", מפלגת הימין הקיצוני ביוון, מקבלת על עצמה יותר ויותר את תפקיד השמירה על החוק והסדר במדינה וחבריה מפטרלים ברחובות הערים. לדברי עורכי דין, פרשנים ופעילים בארגונים להגנה על זכויות האדם, ישנן הוכחות רבות לכך שתושבי אתונה נשלחים על ידי המשטרה כדי לבקש עזרה מהתנועה הניאו-נאצית.

כתוצאה מכך, נפגעי פשיעה, שמספרם גדל והולך, מתחילים לראות במפלגה שסמלה דומה מאוד לצלב הקרס ככתובת היחידה המגינה על חייהם. לדברי עובדת מדינה, שלמדה בארה"ב, אמה הזדעזעה בשעה ששוטרים הפנו אותה למפלגה הקיצונית, לאחר תקרית שבה היו מעורבים מהגרים אלבנים בבית דירות שבו היא מתגוררת במרכז אתונה.

"הם אמרו מיד שאם זה קשור למהגרים, עדיף ללכת ל'שחר המוזהב'", אמרה האשה, בת 38, שביקשה לא לפרסם את שמה מחשש למקום עבודתה ולביטחונה האישי. "אנחנו לא מצדדים במפלגה הזאת, אבל קיימת בעיה חברתית קשה שהיא התוצאה של התפוררות תחושת הביטחון בקרב בני המעמדות הבינוני והנמוך במרכזים עירוניים. אם המשטרה והמנגנונים הרשמיים לא יכולים לפעול, ואין טעם לפנות למערכת המשפט, אנשים נאלצים לחפש אחר פתרונות אחרים".

יוונים אחרים שעברו חוויות דומות אמרו שאנשי מפלגת הימין הקיצוני שהצליחו להיכנס לפרלמנט כדי "לטפל במהגרים החלאות", מבצעים פשוט את המשימה שהיתה אמורה להיות באחריות המדינה שמוסדותיה אינם קיימים יותר, למעשה, וכתוצאה מכך חשים רבים מאזרחיה "חוסר אונים אדיר".

"הטבע שונא חלל ריק ומפלגת 'השחר המוזהב' פשוט ממלאת את החלל בתחומים של הביטחון האישי, שאף מפלגה או מוסד אחר אינו מטפל בו", קוננה אחת מתושבות אתונה. "היא מעניקה לאיש הקטן תחושה שהוא יכול לשרוד, שהוא יכול לחוש ביטחון בביתו".

הלגיטימיות הפרלמנטרית לא רק שלא ריסנה את הקיצונים, אלא נראה שהיא מחזקת את ידיהם. בשבועות האחרונים גברו מאוד התקפות על רקע של גזענות. מהגרים רבים טוענים שהם מפחדים לשוטט ברחובות בשעות החשיכה, לאחר סדרת התקפות שביצעו אופנוענים לבושי שחורים. גם רוכלים ממוצא אפריקאי או אסיאתי נפגעו.

"רבים מתושבי השכונות העניות רואים בנו משחררים", התרברב יאניס לאגוס, אחד מ‑18 חברי המפלגה שנכנסו לפרלמנט ביוני. "המדינה לא עושה שום דבר", הוסיף לאגוס שהדגיש כי "השחר המוזהב" היא המפלגה היחידה שמסייעת ליוונים הסובלים מהאבטלה הקשה ומעוני.

למפלגת "השחר המוזהב" יש תוכנית סיוע נרחבת, הכוללת גם אספקת שירותים למבוגרים במקומות הנגועים בפשע וחלוקת מזון ובגדים לנצרכים. ואולם, לסיוע יש מחיר: הצהרת נאמנות למפלגה. "ידידה שלי שהוטרדה בצורה קשה על ידי בעלה והופנתה על ידי המשטרה למפלגה, מצאה את עצמה עד מהרה מחלקת בגדים ומזון לנזקקים בתמורה לעזרה. היא ליברלית ובשום אופן אינה גזענית, והיא חשה גועל ממה שהיא נאלצת לעשות", סיפרה מורה שגם היא ביקשה להישאר בעילום שם.

ואולם, נראה שהאסטרטגיה הזאת מצליחה, זאת משום שמסקרי דעת קהל אחרונים עולה כי הפופולריות של המפלגה הקיצונית הזו נוסקת בצורה דרמטית. בסקר שנערך בשבוע שעבר הוכפל שיעור בני האדם שאמרו כי יש להם "דעה חיובית" על "השחר המוזהב" מ‑12% במאי ל‑22% עתה. בנוסף לאהדה הגבוהה לה זוכה המפלגה, 13% מהנשאלים בסקר השיבו כי לו הבחירות היו נערכות כיום, הם היו מצביעים לה. הפופולריות של ניקוס מיכאלוליאקוס, מנהיג המפלגה, עלתה בשמונה אחוזים, הרבה יותר מכל ראש מפלגה אחר.

פסכוס מנדראווליס, פרשן פוליטי מפורסם, ייחס את העלייה הזו ליחסים הסימביוטיים בין המפלגה למשטרה. "חלק גדול מתומכי המפלגה במשטרה הם שוטרים צעירים, שאינם מתעניינים בפוליטיקה ואינם יודעים דבר על הנאצים או על היטלר. בשבילם, תומכי 'השחר המוזהב' הם בעלי בריתם היחידים בקו החזית, כשמתחוללות תגרות בין שוטרים לבין ואנשי שמאל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ