נסיך קומוניסטי |

דיוקנו של שי ג'ינפינג, נשיא סין הבא

הוא סירב להתמנות למשרה נחשקת של יועץ צבאי והעדיף לעזוב את בייג'ין לטובת האזורים הכפריים של סין, שם ניווט את דרכו במעלה ההיררכיה של מפלגת השלטון

איאן ג'ונסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איאן ג'ונסון, ניו יורק טיימס

לפני 30 שנה פנה פקיד ממשלתי בעל משרה נוחה בבייג'ין לממונים עליו בבקשה יוצאת דופן: העברה למחוז כפרי עני. בתקופה ההיא היגרו מיליוני צעירים סינים, שהוגלו לאזורים הכפריים בתקופת מאו, בחזרה לערים. ואולם שי ג'ינפינג בן ה-30 הלך נגד הזרם, ויתר על משרה קבועה כיועצו של בכיר בצבא סין, ובשנים הבאות ניווט את דרכו בסבך הפוליטיקה הכפרית של ז'נגדינג שבמחוז הביי.

מהלך זה מעיד על החושים הפוליטיים המחודדים של שי, העומד להתמנות למנהיג סין בקונגרס המפלגה הקומוניסטית אשר ייפתח ב‑8 בנובמבר. מינויו של שי לתפקיד המזכיר הכללי של המפלגה כמעט ודאי, למרות היעדרות מסתורית מעין הציבור לפני כחודש, שבעקבותיה נפוצו שמועות הנוגעות לבריאותו.

בניגוד לצאצאים אחרים של משפחות האליטה השלטונית, יכול שי לייצג את עמדותיה של האוכלוסייה הכפרית הסינית במידה רבה של אמינות. לדברי מקורבים, הוא ידע היטב כי יזכה לתמיכת משפחתו מרובת הקשרים וההשפעה, וכי התקופה הקצרה באזור הנידח תחזק את קורות החיים שלו כפוליטיקאי ותעזור לו לנווט את דרכו במעלה ההיררכיה המפלגתית.

אביו של שי, שי ז'ונגשון, מראשי הצבא בתקופת המהפכה, עזר לתכנן את המעבר ובחר בז'נגדינג בגלל הקרבה לבייג'ין. בהמשך, כאשר נתקל שי בהתנגדותה של האופוזיציה המקומית, דאג שי האב להעבירו למחוז אחר.

שי היה מקושר היטב בז'נגדינג ולכן לא חשש ליטול סיכונים. הוא הנהיג רפורמות לקידום כלכלת שוק בתקופה שאלה עדיין נחשבו מהפכניות, וזאת למרות התנגדותם של המאואיסטים. כהונתו בפריפריה סייעה לו ליצור קשרים עם צאצאים של משפחות האליטה ולרכוש בעלי ברית פוליטיים חשובים.

אף שסין מצויה בתהליך של תיעוש מהיר כבר שלושה עשורים, ההנהגה עדיין מייחסת חשיבות למורשתה כמפלגת איכרים ונוטה לקדם את אלה ששורשיהם נטועים במאבקו של מעמד זה. במקביל, היא נוהגת לקדם את ה"נסיכים", בניהם של מנהיגי העבר של המפלגה. אחרי ששירת את המפלגה בז'נגדינג, היו לשי שני היתרונות גם יחד.

"הוא נחשב בן לדור חדש של טכנוקרטים", אומר ג'ין ז'ונג, מומחה לפוליטיקה הסינית המתגורר בהונג קונג, "אבל למעשה, הוא ממשיך דרכו של דור אבותיו, מנהיגי המפלגה הקומוניסטית של פעם".

מסלולו של שי דומה לזה של בו שילאי, גם הוא "נסיך" שבתקופתו בפרובינציות קנה לעצמו שם כרפורמטור נועז ולוחם למען העניים, עד שהקריירה שלו התרסקה בעקבות שערורייה. אף שכהונתו של שי בז'נגדינג התנהלה על מי מנוחות, הפכו שנותיו שם לחלק מרכזי בדברי ימי הפוליטיקה הסינית המודרנית.

בשנת 1982, שבה התנדב לשרת את המפלגה באזור הכפרי, ביצעו שני פקידי ממשל נוספים מהלך דומה. אחד מהם, ליו יואן, היה בנו של ליו שאו צ'י, שכיהן כנשיא בתקופת מאו. סיפורם של השלושה הונצח ברומן שכתב הסופר קה יונלו שהתפרסם בשנת 1986. עלילת הספר "כוכב חדש" נסבה סביב חייו של מזכיר מפלגה שמקדם רעיונות כלכליים מודרניים במחוז נידח בסין. הוא נתקל במכשולים, אך בסופו של דבר נוחל הצלחה וזוכה לתהילה.

דמותו של הגיבור הושתתה על שי ושני עמיתיו. הסיפור שימש בסיס לסדרת טלוויזיה מצליחה שעדיין נחשבת לקלאסיקה של התקופה ההיא. למעשה לא היתה כהונתו של שי בפרובינציה אפופת זוהר רומנטי. הוא קיווה לשמש מזכיר מפלגה מחוזי המחזיק בידיו את מלוא סמכויות השלטון, ואולם מזכיר המפלגה השמרני גאו יאנג חסם את דרכו לתפקיד. גאו, שלא קיבל בברכה את הצנחת הנסיך הפוליטי עתיר הקשרים וחסר הניסיון, מינה אותו לסגן מזכיר המפלגה בז'נגדינג.

ואולם שי לא נרתע והתגייס למלאכה. בכל שעות היום והלילה סייר ברחובות העיר וסקר את הטעון שיפור, לבוש במעיל צבא ירוק, מזכרת משירותו הצבאי בתקופת מאו. ואנג יוהוי, פקיד ממשל מקומי, תיאר במאמר את פגישתו הראשונה עם שי. הוא ציין כי הופתע מהתנהלותו הצנועה. "הופתעתי לגלות שהבחור הזה, שהתלבש כמו חייל פשוט, היה סגן מזכיר המפלגה החדש", כתב.

האתגר הרציני ביותר שעמו נאלץ שי להתמודד היה שיקום מערכת הכבישים הרעועה. מצבם של הכבישים, שהיו מכוסים בגללי בהמות, בעפר ובתבואה, היה בכי רע והמחוז תואר בדו"חות ממשלתיים "נחשל ולא מאורגן".

הנשיא שי ג'ין-פינג (במרכז) עם הנשיא הקודם הו ג'ינטאו (מימין) וראש הממשלה ג'יאבאו

שי לא היסס לפעול בתקיפות. על פי רישומי הממשל המקומי, הוא הכריח 43,200 מתושבי המקום (עשרה אחוזים מאוכלוסיית המחוז) להשתתף בקורסים שבהם למדו על שימוש נכון בכבישים. כחבר בוועדת הפוליטיקה והחוק של המחוז, נקט צעדים חריפים לחיסול הפשיעה, כחלק ממאבק כלל ארצי ב"זיהום רוחני".

ברישומים מופיע כי בחודשי הקיץ והסתיו של 1983 התנהלו משפטי ראווה שבהם נגזר דינם של הפושעים שנתפסו. כמו כן מצוינת הוצאה פומבית להורג של ארבעה פושעים. בסוף אותה שנה קודם שי והתמנה למזכיר המפלגה. בתפקידו החדש עסק בעיקר בסוגיות חברתיות. תחת הנהגתו הקפידה הממשלה האזורית לאכוף את מדיניות הילד האחד. ברישומי הממשל המקומי מצוין כי 31 אלף נשים עוקרו בהוראת המדינה וכי 30 אלף נשים נוספות חויבו להשתמש בהתקנים תוך-רחמיים למניעת הריון.

ז'נגדינג נחשבה מרכז לגידול תבואות. האיכרים אולצו לעמוד במכסות גבוהות ביותר של אספקת דגנים לממגורות המרכזיות. שי השכיל ליצור קשרים עם פקידי הממשל המאואיסטים והשתמש בקשרי משפחתו בבייג'ין, וכך הצליח לצמצם את המכסות ברבע. בדרך זו פתח בפני התושבים הזדמנויות חדשות להגדלת ההכנסה מחלקות הקרקע שלהם. למשל במעבר לגידול דגים, אווזים ובקר.

שי המשיך במאמציו לקידום ז'נגדינג וניסה להפוך אותה לאתר צילום סרטים. ערוץ הטלוויזיה הממלכתי הפיק אז סדרה המבוססת על הרומן הקלאסי "חלום הארמונות האדומים", המתרחשת בארמון מלוכה והפארק הסובב אותו. תפאורת הפארק העצום כבר הוקמה בבייג'ין, אך שי ניצל את קשריו בשלטון כדי ליזום את בניית הארמון עצמו בז'נגדינג.

צוות השחקנים וההפקה נאלצו להיטלטל מרחק שש שעות נסיעה כדי לצלם את כל סצנות הפנים בז'נגדינג. זאת ועוד, הוא גבר על התנגדות האופוזיציה המקומית ואישר להוציא סכום גדול פי שלושה מהתקציב המקורי כדי להפוך את תפאורת הארמון לאתר צילומים קבוע.

הקמת אולפן הטלוויזיה בז'נגדינג נכללת כעת רשמית ברשימת הישגיו של שי ונחשבת לדוגמה של חזונו כפורץ דרך בתחום הכלכלי. את העלויות הגבוהות הצדיק בטענה שהמקום ישמש אבן שואבת לתיירים ואכן כך היה, שכן סדרת הטלוויזיה הפכה ללהיט ענק.

בשנות ה‑80 ותחילת שנות ה‑90 צולמו במקום עוד כמה סדרות טלוויזיה. ואולם, ב-20 השנים האחרונות כבר לא משמש ארמון רונגפו אתר צילום ומבקרים מעטים מגיעים למקום. בז'נגדינג נבנו בהמשך עוד שני אתרי צילום, אחד מהם נהרס והשני סגור ומסוגר.

למרות הכוח הרב שצבר ובניגוד לבן דמותו ברומן "כוכב חדש", לא הצליח שי לגבור על אויביו בז'נגדינג. הוא לא קודם מעבר לדרגת ראש המחוז. לדברי תושבי המקום וביוגרפים שחקרו את תולדות חייו, דרכו הפוליטית נחסמה על ידי גאו, מזכיר המפלגה המחוזי. לדברי הו לילי, אחת ממחברי הביוגרפיה החדשה על שי, משפחתו החליטה שדי בשהות של שלוש שנים בז'נגדינג.

בשנת 1985 דאג אביו שיועבר לרצועת החוף, אזור עשיר יותר ובעל פתיחות ליוזמות כלכליות, שם כיהן תחת ראש מפלגה אוהד, ממקורביו של האב. בתקופת שהותו בז'נגדינג השכיל שי לפתח את כישוריו ולהכין את הקרקע לעלייתו לצמרת. באותה תקופה התחזקו קשריו עם ליו יואן, המשמש כעת בתפקיד בכיר בצבא השחרור העממי, ועם לי ז'אנשו, שמילא תפקיד בממשל המקומי בהביי באותם ימים. לי סומן בימים אלה כמועמד לכהן כראש המטה הכללי של המפלגה.

"אי אפשר לדון בהישגיו של שי מבלי להתייחס לתמיכה הרבה שהוענקה לו", אומר יאנג ז'ונגמיי, מרצה באוניברסיטת יוקוהאמה וביוגרף של שי. "ככה זה בימינו: אם יש לך די תמיכה פוליטית וכסף, תגיע רחוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ