רוסיה מחמירה את הענישה על "בגידה חמורה"; עד שמונה שנות מאסר

החוק גם מכניס שורה של ארגונים רוסיים ל"רשימה שחורה" של גופים שעלולים לעשות שימוש לרעה בסודות מדינה. 375 הצביעו בעד, שניים התנגדו

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

הדומא, הבית התחתון של רוסיה, אישר אתמול (שלישי) הצעת חוק המרחיבה את הגדרת "בגידה חמורה", ביוזמה שלדברי מתנגדיה, מאיימת על אזרח המקיים קשר עם זרים, העלול להיאשם בניסיון לפגוע במדינה. הצעת החוק מכניסה שורה של ארגונים רוסיים ל"רשימה שחורה" של גופים שעלולים ליהנות מסודות מדינה. רשימה זו כללה עד כה רק ממשלות וגופים של מדינות זרות.

השינוי המוצע, שצריך לקבל את אישורו של הבית העליון של הפרלמנט ושל הנשיא ולדימיר פוטין בטרם ייכנס לתוקף, משנה את הגדרת המילה "בגידה חמורה" כך שתחול גם במקרים של "מתן סיוע כספי, טכני, או אחר", שמטרתו לפגוע בביטחונה של רוסיה, ובכלל זה "בשיטה החוקתית שלה, בריבונותה ובשלמותה הטריטוריאלית והמדינית".

מאז שב פוטין לנשיאות במאי, מקדם הקרמלין שורה של חוקים שנועדו, לדברי פוליטיקאים באופוזיציה ופעילי זכויות אדם, להנחית מהלומה קשה על מתנגדי השלטון. הצעת החוק אושרה ברוב של 375 נגד 2, והיא קובעת עונשי מאסר של עד שמונה שנים למי שמשיג סודות מדינה בדרך לא חוקית.

רוסיהצילום: רויטרס

מפלגת האופוזיציה "רוסיה צודקת", הודיעה שהיא מתנגדת לשינוי המוצע, והזהירה שאם יתקבל, כמעט כל אזרח רוסי שיש לו קשרים עם אדם זר, עלול להיות מואשם בבגידה במדינה. פעילי זכויות אדם חוששים שהשלטון עלול להשתמש בחוק כדי להעניש כל אזרח המעורר את חמתו. "חוק זה ניתן לפרשנות שרירותית" אומר אלכסנדר צ'רקסוב, פעיל זכויות אדם בארגון ממײריאל. "לצד ניתוק הקשרים הבינלאומיים, עלול יישומו למחוק חיים חברתיים ופוליטיים שלמים".

לפני כחודש הורתה מוסקווה לארגון הסיוע האמריקאי לפיתוח בינלאומי (USAID) לסגור את משרדיו והאשימה את וושינגטון בכך שהיא משתמשת בעבודת הארגון כדי לבחוש בפוליטיקה הפנים רוסית ולהשפיע על תוצאות בחירות. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, התייחסה להחלטה ואמרה כי גם אם ל-USAID לא תהיה נוכחות פיזית ברוסיה, ארה"ב "תישאר מחויבת לתמיכה בדמוקרטיה, זכויות האדם ופיתוח של חברה אזרחית ברוסיה, ותמשיך לצפות לשיתוף פעולה עם הארגונים הלא ממשלתיים ברוסיה.

USAID הוציאה יותר מ-2.6 מיליארד דולר בשני העשורים האחרונים ברוסיה, בין היתר במאבק נגד מחלות מידבקות, שימור הסביבה, פיתוח חברה אזרחית חזקה יותר ופיתוח הכלכלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ