חמי שלו
ניו יורק

הסטארבאקס בפינה נסגר כבר שלשום. במכולת השכונתית לא נותר דבר על המדפים, אבל הדראגסטור נשאר פתוח כאקט של סולידריות ויחסי ציבור. הכניסה לסנטרל פארק נחסמה, לאנשים ולכלבים כאחד, בעוד הציפורים נאבקו ברוח בניסיון להמריא ברגע האחרון. בתי הספר נעולים, שדות התעופה נטושים, הסאבוויי עמד מלכת והרחובות התרוקנו מבני אדם, פרט להומלסים בפינת הרחוב שהמשיכו לחטט באשפה בחיפושם אחר פחיות משקה שאפשר יהיה להחזיר ולקבל תמורתן פיקדון עם שוך הסערה.

כמעט 80 מיליון איש בצפון מזרח ארצות הברית ספונים עכשיו בבתיהם ובדירותיהם, חושבים על מאות האלפים שכבר פונו, נאחזים בשרידים אחרונים של תקווה שאולי גם הפעם החזאים הגזימו. אבל ככל שנוקפות השעות הסערה מתחזקת במקום להיחלש, שריקת הרוח גוברת והופכת לנהמה, מבנים רעועים מתחילים לקרוס וגלי הים הגואים כבר מציפים את באטרי פארק במנהטן, את אטלנטיק סיטי מדרום ואת חופי קונטיקט מצפון. כך חודרת ההכרה שסנדי היא אכן סופת-על, סערה שהיא מפלצת והוריקן הורס, כפי שפורסם.

קשה לברור מבין שלל תסריטי האסון של שדרי הטלוויזיה: האם הסכנה הגדולה ביותר היא שהעיר תוצף, או שחפץ גדול יעוף מהמרפסת של הבית ממול וינתץ את חלונות דירתך, או שתהיה הפסקת חשמל שתימשך ימים ארוכים, בין היתר בשל החוקים הפדרליים האוסרים על תיקון קווי מתח שנפלו כל עוד הסערה נמשכת. "הדבר היחיד שצריך לפחד ממנו הוא הפחד עצמו", אמר הנשיא פרנקלין דלאנו רוזוולט בנאום ההשבעה הראשון שלו, בהקשר אחר לגמרי. גם אם יתברר שלא כצעקתה, ושהנזק הממשי קטן בהרבה מזה שנחזה, עדיין ייחרתו הימים אלה בתודעה הקולקטיבית כימים של פחד וחשש, מתח, חרדה וטראומה נפשית, לכל הפחות, אם לא פיזית.

גבעת הקפיטול בוושינגטון, בשני בבוקר

איש אינו יכול לדעת כיצד כל זה ישפיע על מערכת הבחירות לנשיאות. לא רק הסופה חסרת תקדים, גם הסיטואציה. הפרשנים והמומחים והסוקרים מגששים באפלה, מסתמכים על מחקרים איזוטריים מסיטואציות שונות לגמרי, מנסים לגזור גזירה שווה ממצבים שאינם דומים כלל. " אַתֶּם, מְעַרְבּוֹלוֹת וְהוּרִיקָנִים, הָצִיפוּ אֶת כָּל הַצְּרִיחִים, הַטְבִּיעוּ שַׁבְשָבות!" קרא המלך ליר של שייקספיר; סנדי מחקה שנים של הכנות לוגיסטיות, העלימה חודשים של מערכת בחירות אינטנסיבית, סילקה יותר משני מיליארד דולר של תעמולת בחירות מסיבית. עכשיו הכול מאותחל מחדש והפוליטיקה האמריקאית צועדת, אם להיזקק לציטוט מודרני יותר, "היכן שאיש עוד לא הלך קודם", כנאמר בהקדמה ל"מסע בין כוכבים".

בימים הקרובים תשתרר עלטה גמורה לא רק באלפי בתים אמריקאים, אלא גם בניתוח המציאות הפוליטית. מלבד המועמדים עצמם, שנאלצו לבטל חלק ניכר מהופעותיהם הפומביות, הנפגעים הראשונים מהסופה יהיו הסוקרים. אלה יתקשו לשקלל את הניתוק הצפוי של עשרות מיליונים מרשת החשמל, מהטלפונים ומהאינטרנט ואת ריתוקם של מיליונים אחרים לבתיהם. חלק מהחוקרים כבר הודיעו כי ישעו את עריכת הסקרים - דווקא כשהביקוש מגיע לשיא - בעוד אחרים מסתכנים בסקרים העלולים להתברר לאחר מעשה כמוטעים, מוטים ובעיקר בלתי אחראיים.

החוכמה המקובלת, הנשענת על מחקרים דלים למדי, גורסת שלאזרחים יש נטייה להאשים את הממשל הקיים באחריות לאסונות טבע, גם אם הדבר לחלוטין לא רציונלי. אבל מן העבר השני, לאותם אזרחים ישנה גם נטייה להתאחד במצבי חירום ובעיקר להתייצב מאחורי מי שעומד בראש המאמצים להיחלץ מהמשבר, ובמקרה הזה – אובמה, המפקד העליון.

אם יפגין נחישות, מנהיגות ובעיקר שליטה במצב, אובמה יזכה בנקודות זכות רבות גם בקרב קהלים שנטו עד כה להסתייג ממנו. כמי שאחראי על הושטת הסיוע הפדרלי, תפקידו לסייע ולתמוך במאמצי מושלי המדינות להתמודד עם נזקי הסופה. אך ככל שאלה יחמירו, כך תידרש מעורבות ישירה יותר של הממשל הפדרלי, אולי גם של הצבא, ואובמה ילוהק לא רק כמנכ"ל המדינה אלא גם כקומנדר אין צ'יף. אור הזרקורים יופנה אליו, לטוב ולרע: מצד אחד, הבחירות שייערכו בשבוע הבא יתועלו למקום שממנו ניסה אובמה להימלט, דהיינו משאל עם על איכות מנהיגותו ותפקודו, כשרומני ניצב מהצד כברירת מחדל. מצד שני, גורלו של אובמה יהיה נתון בידיו בלבד, והוא זה שיקבע האם יישפט לשבט או לחסד.

נזקי הוריקן סנדי

אבל הסופה יוצרת בעיות חדשות גם לרומני: לא רק שיידחק לפינה וייתפס פתאום כדמות שולית ולא רלוונטית, אלא שהתבטאויותיו בעבר עלולות לרדוף אותו גם בהקשר הנוכחי. בפריימריז של הרפובליקאים הצהיר רומני כי יבטל את הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חרום (FEMA), ויעביר את סמכויותיה למדינות השונות. עכשיו, כשהסוכנות משמשת ככתובת מרכזית לניהול הטיפול בנזקי סנדי, הדמוקרטים מעלים את הצהרתו של רומני מהאוב כדי להוכיח עד כמה קיצוציו בתקציב יפגעו באמריקה. אנשי המטה של רומני, מצדם, מבצעים תיקון אזימוט קל, כמנהגם בקודש, ומודיעים שרומני לא התכוון, ואם התכוון, אז לא הובן, ואם הובן, אז בינתיים המצב השתנה לגמרי.

גם לאזור הגאוגרפי בו מתרחשת הסופה יש חשיבות מכרעת: רוב מדינות הצפון מזרח נחשבות למגרש הבית של אובמה, ומהבחינה הזו, הוא ייאלץ להקדיש בימים הקרובים זמן, מאמץ ומשאבים למדינות שמונחות ממילא בכיסו. עם זאת, אובמה יקבל הרבה קרדיט אם יצליח להיתפש כמי שמתפקד לגופו של עניין ואינו מנסה לעשות הון פוליטי מהסיטואציה החדשה. כך גם לגבי רומני, שייזהר שלא להיתפש כמי שמנסה לנצל אסון לאומי לתועלתו האישית.

במסלולה העיקרי של הסופה נמצאות שלוש מדינות מכריעות, ובהן ניו המפשייר, וירג'יניה, פנסילבניה ואולי גם אוהיו, שם צפויים שלגים כבדים. המומחים גם חלוקים בדעתם באילו בוחרים תפגע הסופה יותר: אם בערים, הדבר יפגע באובמה, אבל אם באזורים כפריים מבודדים, הרי שאלה מצביעים של רומני. ומה יהיה על הלוגיסטיקה של יום הבחירות עצמו? ככל שיידרשו מאמצים גדולים יותר להגיע לקלפיות כך ייטב לרומני, סבורים המומחים, משום שבוחריו חדורי רוח קרב; מצד שני, לבוחריו האורבניים של אובמה, באופן כללי, יידרש מלכתחילה פחות מאמץ להגיע לקלפיות, שיימצאו במרחק כמה רחובות מהם, לעומת בוחרים רבים של רומני שיצטרכו לנסוע קילומטרים רבים בטרם יגיעו ליעדם.

הקשיים שעלולים להיגרם למיליוני בוחרים, ואולי אף למנוע מהם את זכות הבחירה, הפנו את הזרקורים לסוגיה נוספת, חסרת תקדים: למי יש סמכות, אם בכלל, לדחות את יום הבחירות, שמאז ומעולם נערך במועד הקבוע, גם בעת מלחמה ומשבר?. האינטרנט, הבלוגוספירה ומכוני המחקר התמלאו אתמול בהשערות ובהערכות מלומדות שמהן עולה, כנראה, שלמושלי המדינות אין סמכות, לנשיא אין סמכות, ולקונגרס אולי יש סמכות, באופן תיאורטי לפחות, אבל גם זה, לדעת מומחים רבים, רק במקרה של מלחמה. ממילא, הקונגרס הנוכחי כל כך מקוטב ואכול בחשדנות הדדית שקשה להאמין כי יוכל לגבש הסכמה על נושא כל כך טעון בחמשת הימים שנותרו להתכנסותו.

בינתיים, בפראפרזה על ספר משלי, רוח וגשם ונשיאים אין. ביום רביעי או חמישי, על פי התחזית, מזג האוויר יתייצב, הסופה תחלוף, תתקיים הערכת נזקים ותחל ההתמודדות עם ההשפעה של כל אלה על הבחירות שתיערכנה ביום שלישי הבא. בינתיים הרוח בחוץ ממשיכה להתחזק ולכופף את העצים בסנטרל פארק, טיפות אדירות של גשם נוקשות כפטיש על החלון, ומדי כמה דקות נשמעות עוד סירנות של אמבולנס, מכבי אש או ניידת משטרה העושים את דרכם לטפל בנזקי האסון, כל עוד אפשר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות