בקונגרס מוחים על העיכוב בחשיפת פרשת פטראוס

בעקבות דיווח לפיו באף-בי-אי ידעו על הרומן שניהל ראש הסי-איי-אי כבר בקיץ, טוענים חברי קונגרס כי ייתכן והפרסום נדחה במכוון עד לאחר הבחירות

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס

בכירים באף-בי-אי ובמשרד המשפטים של ארה"ב קיבלו כבר בשלהי הקיץ דיווח על כך שראש הסי-איי-אי, דייוויד פטראוס מנהל רומן מחוץ לנישואים, אולם לא עדכנו אישי ציבור מחוץ לאף-בי-אי את משרד המשפטים עד לשבוע שעבר. כך מסרו אתמול (ראשון) מקורות בממשל ארה"ב. באף-בי-אי המתינו משום שביקשו להשלים קודם את החקירה, ומאחר שהחששות הראשונים לפגיעה אפשרית בביטחון התבדו.

כמה חברי קונגרס מחו על עיכובו של הדיווח על הפרשה עד אחרי הבחירות לנשיאות. דיאן פיינסטין, סנאטורית דמוקרטית מקליפורניה ויו"ר הוועדה לענייני מודיעין, אמרה אתמול שהוועדה תדרוש על כך הסברים. "לחקירת מנהל הסי-איי-אי בידי האף-בי-אי היו עלולות להיות השלכות על עניינים של ביטחון לאומי", אמרה אתמול לרשת פוקס. "אני סבורה שהיינו צריכים לקבל דיווח על כך".

"בחקירות מסוג זה יש עניינים רגישים רבים", אמר גורם משפטי בכיר במערכת אכיפת החוק, שביקש להישאר בעילום שם. "היה חשד לקשר אפשרי לנושאי מודיעין וביטחון, אבל הוא התבדה".

דייויד פטראוס (שני משמאל), ג'יל קלי ובעלה (במרכז), והולי פטראוס (מימין), בטמפה ב-2010צילום: אי-פי

מקורות רשמיים אמרו אתמול שדחיית הדיווח על הפרשה לאישי ציבור לא היתה קשורה לבחירות, ושפרסום הפרשה לא טמן בחובו שום יתרון פוליטי לנשיא ברק אובמה או ליריבו מיט רומני. פטראוס זוכה להערכה רבה של הרפובליקאים והדמוקרטים גם יחד.

לדברי ההיסטוריון ג'ון פראדוס, המתמחה בענייני מודיעין, הפרשה הציבה התלבטויות קשות לסוכני האף-בי-אי. "פטראוס הוא אדם רב חשיבות, ולכן הם רצו לקבל תמונה ברורה לחלוטין על מה קרה ועל ההשלכות שעשויות להיות לכך". לדבריו, "במקרה שסוגיות הביטחון היו נפתרות או שלא בוצעה עבירה, לא היתה כל סיבה לדווח לקונגרס או לסוכנויות פדרליות אחרות שלפטראוס היה רומן".

חבר קרוב של משפחת פטראוס סיפר אתמול שהקשר הרומנטי בינו לבין הביוגרפית שלו, פאולה ברודוול, החל בשנה שעברה אחרי שפרש מהצבא, כחודשיים אחר מינויו לראש הסי-איי-אי, והסתיים לפני כארבעה חודשים.

אתמול נודע כי הפרשה נחשפה לאחר שמכרה של פטראוס, ג'יל קלי, התלוננה על הטרדות מקוונות. קלי, המקשרת בין מחלקת המדינה ליחידה למבצעים מיוחדים בצבא האמריקאי, קיבלה אימיילים עלומי שם שבהם הואשמה בניהול יחסים בלתי ראויים עם פטראוס, ואיומים כי עליה להתרחק ממנו. היא ובעלה התיידדו עם פטראוס ואשתו הולי כשהיה מפקד הפיקוד המרכזי, שמטהו בבסיס חיל האוויר בטמפה, ואין עדויות לפיהם ניהלה עם פטראוס רומן.

חוקרי האף-בי-אי שחקרו את תלונתה של קלי גילו שמקור המסרים הוא בדוא"ל של ברודוול וקיבלו אישור לפרוץ לחשבונה. כך גילו את התכתובת הענפה בינה לבין פטראוס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ