סקס.קום |

גנרל נוסף מעורב בפרשת פטראוס והמאהבת

הפנטגון חוקר את הקשר בין ג'יל קלי למפקד הכוחות באפגניסטאן ג'ון אלן. בינתיים הושעה מינויו למפקד הכוחות המבצעיים של נאט"ו

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

שר ההגנה האמריקאי לאון פאנטה, השוהה באוסטרליה לשיחות מדיניות-ביטחוניות, שיגר משם הבוקר (שני) טיל מדגם "סקופ", בהקדימו את העיתונות החטטנית בדיוק כפי שהודעת ראש הסי-איי-אי דייויד פטראוס על התפטרותו הדהימה את התקשורת.

האפ-בי-איי, דיווח פאנטה, העביר שלשום לפנטגון "עניין שמעורב בו גנרל ג'ון אלן, מפקד הכוחות באפגניסטאן". פאנטה גילגל את הכדור הלאה, לחקירת המפקח הכללי של משרד ההגנה, והזדרז לעדכן את ועדות הביון והצבא בשני בתי הקונגרס. אלן לא הודח, הבהיר פאנטה, אך מינויו לתפקידו הבא, שאליו עמד לעבור בקרוב, הושעה באישור הנשיא ברק אובמה.

פרשת פטראוס, שפרצה בקול נפץ בסוף השבוע, הופכת בכך לשערורייה רב-כוכבית. מקרה אחד, רם-דרג ככל שהינו, יכול לשקף את הטבע האנושי, הגובר על כל תקנון ויודע להתפשט גם ממדי מצביאים ומחליפות בכירים. מקרה שני, הקשור בראשון, מתחיל ללמד על תופעה.

אלן, קצין במארינס, תוכנן לסיים באביב הקרוב את תפקידו ולעבור למפקדתו הכפולה בבלגיה ובגרמניה, כמפקד הכוחות המבצעיים של ברית נאט"ו ופיקוד אירופה (יוקו"ם) של הצבא האמריקאי. 27 החברות הנוספות בנאט"ו כבר נתנו את אישורן למינוי, שעליו חתם הנשיא אובמה. גם יורשו של אלן באפגניסטאן כבר מונה, גם הוא מחיל הנחתים: סגן מפקד החיל, גנרל ג'וזף דנפורד. לימים הקרובים נקבעו שימועי ועדת הסנאט, המוסמכת לדון במינויים, לאשר אותם כהמלצה למליאת הסנאט או לפסול אותם. בעקבות הסתעפות פרשת אלן מפרשת פטראוס, ביקש פאנטה לעכב את השימוע של אלן ולזרז את זה של דנפורד.

הכתבים הנלווים לביקור פאנטה באוסטרליה הוסיפו מה שהשר החסיר. לדבריהם, החוט של אלן נשלף מתוך הפקעת של פטראוס. החקירה שהובילה לפרשת פטראוס החלה בתלונה של ג'יל קלי על מסרים מאיימים שנשלחו אליה בעילום שם בדואר האלקטרוני. האפ-בי-איי גילה שהמאיימת היא פולה ברודוול, ושסיבת האיומים היא קנאת ברודוול בקלי, בצדק או שלא בצדק, בגין יחסי שתיהן עם פטראוס. מברודוול - שהלילה ערכו סוכני אף-בי-איי פשיטה על ביתה בפלורידה - הגיעו חוקרים לפטראוס, אבל עכשיו בדקו גם את הקצה של קלי וגילו אלפי – אולי רבבות – התכתבויות שלה עם אלן. קלי היא מתאמת מתנדבים, מאמצת משפחות, מסורה לסנטקו"ם ולמפקדיו. עכשיו יבדוק המפקח הכללי של הפנטגון האם העמיקה מדי להתנדב, את מי אימצה ועד כמה היתה מסורה.

המשותף לברודוול ולקלי הוא היותן בסוף שנות ה-30 לחייהן, נשואות לרופאים, אמהות לשניים. המשותף לפטראוס ולאלן הוא בסיס חיל-האוויר מקדיל, הסמוך לטמפה שבפלורידה. שני הגנרלים שירתו במטה פיקוד המרכז (סנטקו"ם) בבסיס זה, פטראוס כמפקד ואלן כסגנו ולאחר הצבת פטראוס באפגניסטן – בעקבות הדחת מפקד הכוחות שם, גנרל סטנלי מקריסטל – כממלא מקומו לשנה, עד שפטראוס עבר לסי-איי-אי ואלן התמנה תחתיו למפקד הכוחות האמריקאים ויחידות נאט"ו (וצבאות נוספים) באפגניסטן.

מקדיל, מתברר כעת, אינו רק בסיס-האם של סנטקו"ם ושל פיקוד המבצעים המיוחדים סוקו"ם – הוא ראוי להיקרא סקסקום. משהו באוויר הנעים והנינוח של מפרץ טמפה במערב פלורידה, בינות למגרשי הגולף ולמעגני הסירות, טיפח התרועעות בין האזרחיות המצודדות לבין הגנרלים הנושקים לששים, שנרדמו לפני שלושה עשורים ויותר עם צעירות בנות-גילם והתעוררו לפתע נשואים לסבתות.

ארנסט המינגווי, שאהב לשהות בקצה הדרומי של המדינה, בקי ווסט, היה מיטיב לתאר את ההתפתחות שעברה על פלורידה ב-50 השנה שמאז התאבדותו. משלוחה נידחת של הדרום האמריקאי, מדושנת במהגרים יהודים מניו יורק הקרה וקובנים מהוואנה שנפלה לידי קסטרו, נעשתה פלורידה לממלכת יזמי נדל"ן, מייבשי ביצות ממולחים, שהצליחו לצוף על גאות תוכנית החלל (כף קנוורל, השם המקורי והמוחזר של כף קנדי) ודיסניוורלד.

בשגשוג זה התברג גם הצבא האמריקאי, על כל זרועותיו והתעשיות המתפרנסות ממנו. הקצינים והנגדים המשרתים במזג האוויר החמים מעדיפים לצאת שם לגמלאות, ולעזאזל ההוריקנים התכופים. בפלורידה פועלים שלושה פיקודים משולבים, יותר מאשר בכל מדינה אחרת – סנטקו"ם וסוקו"ם במקדיל וסאותקו"ם (פיקוד הדרום, החולש על אמריקה הלטינית) במיאמי. בשיטה האמריקאית, מתוך אילוץ, המפקדות נמצאות בבית ולא במרחב הפעילות. שום מדינה ממקסיקו ודרומה אינה מוכנה לארח את סאותקו"ם, שום מדינה באפריקה אינה מסכימה לארח את אפריקו"ם (ולכן מטהו של פיקוד אפריקה נשאר בגרמניה) ושום ארץ ערבית ששרידותה תלויה בסנטקו"ם לא ניאותה לתת לו בית-קבע; רק מוצב-הפיקוד-הקדמי שלו נמצא במפרץ הפרסי.

פטראוס פרש מהשירות הצבאי כשהתמנה לראש הסי-איי-אי. חוק השיפוט הצבאי המשיך לחול עליו להלכה, אך בפועל אין מצפים מגמלאים לנהוג לפיו, למעט חריגים בוטים. אלן, בשירות קבע, כפוף לחוק זה, הכולל איסורים שונים וביניהם ניאוף, יחסי-מרות והתרועעות של קצינים עם בעלי דרגות אחרות.

השערורייה, כמדומה, טלטלה גם את פאנטה המנוסה, שהיה חבר קונגרס בשנות פרשיות הזימה המביכות ביותר בגבעת הקפיטול וראש המטה של הנזיר הידוע, ביל קלינטון. פאנטה, המתמודד עכשיו עם המשבר התקציבי המאיים לקצץ עוד מאות מיליארדים מתקציב הפנטגון, מטפל בימים אלה בהעברת המלצותיו של אלן באשר לעתיד הפעילות באפגניסטאן לאובמה. שני הנושאים יחייבו תיאום מלא ורצון טוב של הקונגרס – ושם מתרעמים על האפ-בי-איי, על שלא שיתף את המנהיגות ואת ראשי ועדות המודיעין בחקירת פטראוס. לכך נוספת חקירת האירועים הקטלניים בקונסוליה ובשלוחת הסי-איי-אי בבנגזי, מעין "קבר יוסף" של ממשל אובמה.

המהלומה הכבדה ביותר בפרשת פטראוס-אלן מונחתת על יומרת הצבא האמריקאי לכבוד, ליושרה ולמשמעת עצמית. פטראוס ואלן הם תוצרים של אקדמיות צבאיות ושל יחידות עלית, המחנכות לסגפנות, להסתפקות במועט ולגימוד היחיד ותשוקותיו לעומת המסגרת והמשימה. זה לא בהכרח כך, פיזמו לעצמם האמריקאים כבר ב"פורגי ובס", ואולי לא מדהים; אך עדיין מביך מאד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ