לוגו אי-פי
אי-פי

האימאם האיסלאמי הקיצוני אבו-קטאדה, אחד מראשי אל-קאעדה באירופה, שוחרר אתמול (שלישי) לביתו לאחר מאבק ארוך שניהל נגד הסגרתו לירדן, בה הוא מועמד לדין באשמת טרור. בית המשפט הבריטי קבע כי אין להסגיר את אבו-קטאדה מחשש שלא ייערך לו משפט הוגן.

אבו קטאדה, פלסטיני יליד ירדן שקיים קשרים הדוקים עם אוסמה בן-לאדן, נעצר בבריטניה ב-2002 ונאבק מאז נגד הסגרתו. הוא הורשע בירדן, שלא בנוכחותו, בתכנון פעולות טרור ב-1998 ו-1999, ואם יוסגר יועמד שם למשפט חוזר. בעבר נודע כי קיים קשרים עם זכריה מוסאווי, האיש היחיד שהועמד למשפט בארה"ב בשל מעורבות בפיגועי הטרור של 11 בספטמבר.

הקלטות של אחדות מדרשותיו של אבו קטאדה נמצאו בדירה בהמבורג, ששימשה אחדים מחוטפי המטוסים של 11 בספטמבר. אבו קטאדה עתר בעבר לבתי משפט בריטיים ואירופיים שתמכו בהתנגדותו להסגרה, וראשי אל-קאעדה אף איימו כי יגיבו אם יוסגר.

בדיון שנערך ביום שני, הוחלט כי אבו-קטאדה ישוחרר בערבות. השופט ג'ון מיטינג אמר שאין הוא משוכנע שאבו-קטאדה יזכה בירדן למשפט הוגן, למרות טענת הממשלה הבריטית כי קיבלה הבטחות לכך מאישים ירדנים רמי דרג, בהם המלך עבדאללה. לדברי מיטינג, יש חשש של ממש שראיות שהושגו בעינויים, ישמשו נגד אבו- קטאדה.

אתמול נראה אבו קטאדה מחייך שעה שיצא מהכלא השמור לונג לרטין בווסטרשייר. בהתאם לתנאי שחרורו, ישהה האימאם במעצר בביתו שבלונדון 16 שעות ביממה. ממשלת בריטניה הודיעה שתערער על פסיקתו של מיטינג, בטענה שיישם קריטריונים שגויים בהחלטתו. "אנחנו נחושים לחלוטין בדעתנו להעלות את האיש הזה על מטוס כדי שיחזור לירדן. הוא לא שייך לכאן", אמר סגן ראש הממשלה ניק קלג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ