מנהיג סין החדש: השחיתות עלולה להוביל להרס המדינה

שי ג'ינפינג שייכנס לתפקידו במארס הגדיר את השוחד והשחיתות במפלגה הקומוניסטית "תולעים שמרקיבות את החומר"

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי ורויטרס

מנהיג המפלגה הקומוניסטית בסין, שי ג'ינפינג, מחריף את המסר שלו כנגד השחיתות שהתגברה במפלגה בשנים האחרונות. בנאום שנשא לפנות בוקר מול 25 החברים הבכירים והחדשים של הפוליטבירו אמר שי, שיירש את הו ג'ינטאו כנשיא סין במארס הקרוב: "בשנים האחרונות ראינו מדינות מתמודדות עם זעם אזרחים, אי שקט ציבורי והתמוטטות ממשלה - ובכל המקרים הללו לשחיתות היה חלק מכריע. מספר גדול של עובדות מלמד אותנו שבעיית השחיתות מחמירה והיא תוביל אותנו להרס המפלגה והרס המדינה".

שי לא התייחס למקרים ספציפיים אך לכל ברור כי הכוונה היתה לפרשיות השחיתות הרבות שנחשפו בשנים האחרונות שבהן היו מעורבים בכירים במפלגה הקומוניסטית. המנהיג הפופולארי והשנוי במחלוקת בו שילאי חשוד בשחיתות וריגול בעת שאשתו מואשמת ברצח; שרים בכירים הודחו בשל שחיתות; והניו יורק טיימס חשף לאחרונה כי ראש הממשלה היוצא ון ג'יאבאו צבר סכום אגדי של 2.7 מיליארד דולר.

שי ג'ינפינג. נחוש להילחם בשחיתות ובשוחד

הציבור הסיני החל להיות מודע לחשדות ולהאשמות הללו וגם הציבור העירוני, שלכאורה הרוויח יותר מכל מהפיתוח הכלכלי במדינה, החל להפגין אי שביעות רצון וביקורת גוברת כלפי השלטונות. שי, שעד לאחרונה נחשב לאלמוני די מוחלט בסין, עבד במשך שנים באיזורים פריפריאליים ונחשב למי שמצוקות האדם הפשוט קרובות לליבו. גם ראש הממשלה החדשה, לי קה-צ'יאנג, כיהן במשך שנים בחבלים הפחות מפותחים של מרכז סין וצפון-מזרחה ונחשב למי שקשוב לצרכים של שכבות עממיות (איכרים ופועלים-מהגרים בערים הגדולות).

האתגר המשמעותי איפוא שיעמוד בפני שי ולי הוא לדאוג להמשך פיתוחה הכלכלי של סין בו בעת למאבק נוקשה בהגדלת הפערים הכלכליים ובמלחמה בשחיתות. לפחות על פי דבריו נראה כי הנשיא החדש נחוש לעשות זאת. "השוחד והשחיתות הם כמו תולעים שמרקיבות את החומר", אמר המנהיג החדש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ