האיים המלדיביים: הנשיא המודח מחפש את עזרת העולם

בכירים בממשלת הנשיא המכהן, ואהיד חסן, אמרו שמשפטו של הנשיא המודח פתוח ושקוף. "לממשלה אין כל חלק בכל ההליך המשפטי"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

מוחמד נאשיד, שכיהן בעבר כנשיא האיים המלדיביים, קרא לתיירים המגיעים לקבוצת האיים באוקיאנוס ההודי, "לגלות יותר מודעות" לבעיותיה הפוליטיות של המדינה. נאשיד, פעיל זכויות אדם ואיש שימור הסביבה, נאלץ להתפטר בבפבואר בעבקות מה שהגדיר כהפיכה; הוא עמד בראש המדינה מ‑2008 שנה שבה שמו הבחירות לנשיאות קץ ל‑30 שנות שלטונו הרודני של עבדול ממון גאיום.

מיליון תיירים, יותר ממחציתם מאירופה, צפוים להגיע בשנה הבאה ליעד הנופש היוקרתי, מעט יותר ממספרם בשנה שעברה. תעשיית התיירות, המהווה כ‑30% מכלכלת האיים המלדיבים שהיקפה כ‑2.1 מיליארד דולר. כל התיירים מועברים ישירות לאתרי הנופש, המצויים רובם באיים בלתי מיושבים הפטורים מהאיסור של שימוש באלכוהול, החל בעל שאר חלקי המדינה המוסלמית, ושאותם הם אינם עוזבים בכל תקופת חופשתם. "התיירים צריכים להיות מודעים יותר למה שקורה כאן; הם עשוים לחשוב הם מרוחקים ממאלה הבירה, אבל רבים מהעובדים באים משם", אמר נאשיד.

נאשיד בן ה‑45, שהגדיר בשנה שעברה את ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון כ"חברו החדש הטוב ביותר", מתח בשעתו ביקורת על תגובת הקהילה הבינלאומית להדחתו בפברואר, אחרי שבועות של הפגנות רחוב של מפלגות אופוזיציה. בחודש הבא יעמוד לדין על שהורה לעצור שופט בכיר בעת שכיהן כנשיא. תומכיו טוענים שמניעיו של המשפט הם פוליטיים ושהוא נועד למנוע ממנו להתמודד בבחירות לנשיאות בשנה הבאה. "כל הרעיון הוא למנוע ממני להתמודד, ועל זה הם עובדים", אמר נאשיד לגרדיאן.

מוחמד נאשיד. קורא לתיירים לגלות "יותר מודעות לבעיות הפוליטיות במדינה"

בכירים בממשלת הנשיא המכהן, ואהיד חסן, אמרו שהמשפט פתוח ושקוף. "לממשלה אין כל חלק בכל ההליך המשפטי", ציין יועצו המיוחד של הנשיא, חסן סעיד. שר הפנים, מוחמד ג'מיל, אמר שחטיפת שופט לשם מעצר היא עבירה פלילית, לא פוליטית. מקורות רשמיים גם חולקים על טענת נאשיד שהודח בהפיכה. "הוא הפר את החוקה והתפטר מרצונו" ציין סעיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ