האם הגברת הראשונה של סין תמשיך לשיר?

מלבד היותה זמרת פופולרית ודיווה בימתית, פנג ליואן היא גם רעייתו של נשיא סין הטרי, שי ג'ין-פינג. בתקשורת כבר הגדירו אותה כקרלה ברוני-סרקוזי הסינית

אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנדרו ג'ייקובס, ניו יורק טיימס

פנג ליואן, אייקון הפופ הוותיקה ביותר בסין, אהודה בציבור בשל קול הסופרן העז שלה וכישרונה למלא תפקידים מגוונים על הבימה, החל מרועת יאקים טיבטית, דרך פילגש שבורת לב בחצר הקיסר ועד לדמות של קצינה בצבא, כפי שהיא אמנם במציאות.

מלבד היותה זמרת פופולרית ודיווה בימתית, פנג היא גם רעייתו של נשיא סין הטרי, שי ג'ין-פינג, שנכנס לתפקידו בתום ועידת המפלגה הקומוניסטית בשבוע שעבר. בתקשורת המקומית הכתירו את פנג כקרלה ברוני-סרקוזי של סין.

פנג, בת 49, ללא ספק ניחנה במה שנחוץ כדי לחולל מהפכה במודל המשעמם של הגברת הראשונה בסין, שכולל הרחקה של נשות המנהיגים מעין הציבור, או במקרה הטוב, עמידתן בשתיקה מאחורי בעליהן בביקורים ממלכתיים.

פנג במהלך הופעה שהתקיימה בהונג קונג ב-2007, כחלק מחגיגות העשור לאיחוד עם סין

זה יותר משני עשורים הופיעה פנג מדי שנה בקביעות במופע הוודביל הלאומי לרגל השנה החדשה. לעתים קרובות היא שרה על הקורבנות של צבא השחרור העממי, שממנו קיבלה דרגה אזרחית המקבילה לאלוף. באחרונה הרחיבה את פעילותה לשירות הציבור, והיא מעורבת בפעילות לעידוד ניצולי רעידת האדמה בסצ'ואן, ומזהירה צעירים מפני הסכנות של עישון ויחסי מין לא בטוחים.

"פנג ליואן עשויה להיות בעלת השפעה חיובית עצומה בסין, שזקוקה מאוד לנשים שיכולות לשמש מודלים לחיקוי", אמר הונג הואנג, מו"ל של מגזין אופנה. "תאר לעצמך שהיא תהיה כמו מישל אובמה בתפקיד הגברת הראשונה".

אולם מומחים מסכימים שמכשול רציני עלול להפריע לפנג למלא תפקיד בולט במישור הארצי: גברים סינים. למרות אמירתו של מנהיג המדינה במאה הקודמת מאו דזה-דונג, כי "הנשים מחזיקות חצי מהשמים", אין להן כמעט כל חלק מעשי בהנהגה של המפלגה הקומוניסטית. אף על פי שמוקדם יותר השנה נשמעו דיבורי מלאי תקווה כי אשה בשם ליו יאנדונג עשויה להתמנות לוועדה המתמדת של המפלגה, המונה שבעה חברים, המועמדים שהוצגו בוועידת המפלגה ביום חמישי היו גברים כולם.

נשים סיניות - לפחות אלה המעזות להביע את דעתן - אינן מרוצות מהמצב. "זה לא בריא ולא הוגן שיש נשים מעטות כל כך במערכת הפוליטית בסין", אומרת גואו ג'יאנמיי, ראש המרכז למחקר ולייעוץ משפטי לנשים בבייג'ינג, ארגון הפועל שלא למטרות רווח. "זה רק מחזק את ההשקפה התרבותית המסורתית שלפיה נשים מוכשרות פחות מגברים".

השוביניזם הגברי בסין והאפליה כלפי נשים מושרשים זה אלפי שנים. עד למאה שעברה נמנעה מנשים אפשרות לרכוש השכלה ונאסר עליהן לשמש במשרות ציבור.

עיסוקה של פנג ידרוש מהמפלגה הקומוניסטית להתמודד גם עם החשש מפני עיסוק רכילותי בחייו של המנהיג החדש, בעוד התקשורת בכל מקרה מבקרת את אורח החיים של צמרת המדינה. בינתיים, יש המביעים חשש כי המפלגה תכפה על פנג להתרחק מאור הזרקורים, ואולי אף לחדול מלהופיע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ