מי יירש את סרקוזי |

שני המתמודדים על הנהגת השמרנים בצרפת מכריזים על ניצחון

ז'אן פרנסואה קופה ופרנסואה פיון מנהלים מערכת בחירות מרה, שעלולה להחליש עוד יותר את מפלגת המרכז-ימין ששיראק וסרקוזי העלו לגדולה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

הבחירות לראשות מפלגת המרכז-ימין של ניקולא סרקוזי, הסתיימו אתמול (א') באנדרלמוסיה רבתי ובהכרזת ניצחון של שני המתמודדים, ז'אן פרנסואה קופה ופרנסואה פיון; שני הצדדים טענו להונאה, תכסיסים וזיופים. יותר מ-50% מכלל 300 אלף חברי מפלגת UMP הגיעו אתמול לקלפיות כדי לבחור את יורשו של סרקוזי, שהובס בבחירות לנשיאות במאי.

על רקע הכאוס שהשתרר ושכונה בתקשורת "סוריאליסטי", הופיעו נציגיהם של שני המועמדים באולפני הטלוויזיה, וקרעו אחד את השני לגזרים. קופה בן ה-48, הנחשב לנץ במפלגה, ניסה לסבר במערכת הבחירות שלו את אוזנם של מצביעי הימין הקיצוני, באומרו שפרברי הערים הצרפתיות נגועים בגזענות "נגד לבנים" ושעל הימין לצאת לרחובות כדי למחות נגד הנשיא הסוציאליסטי פרנסואה הולנד.

יריבו פיון בן ה-58, שעמד בראש ממשלתו של ניקולא סרקוזי והמצטייר בתקשורת כג'נטלמן מתון ופשרן, הבטיח "ללכד" את שורות המפלגה; בקרב כלל הציבור, זוכה פיון לתמיכה רבה יותר מקופה. אבל עם סגירת הקלפיות אתמול טענו מיד שני המחנות לזיופים ולאי סדרים, והגישו תלונות לוועדת הבחירות המפלגתית.

פיון (משמאל) וקופה. הראשון "ג'נטלמן", השני "קיצוני"

נראה שהתוצאות צמודות מכדי לקבוע את המנצח ושתתבצע ספירה חוזרת של הקולות. לא מפתיע אפוא שצרפת נדהמה אתמול לראות את קופה ממהר לשאת נאום ניצחון חפוז בטלוויזיה, שבו הבטיח "ללכת יד ביד" עם המפסיד. כעבור דקות ספורות הופיע פיון בארשת נדהמת במטה הבחירות שלו, והכריז שניצח בפער קטן את קופה ושהבוחרים צריכים לחכות עתה להודעה הרשמית של ועדת הבחירות. "לא ארשה שיגנבו מחברי המפלגה את הניצחון", אמר.

בכירים בשני המחנות מיהרו לאולפני הטלוויזיה, שם טענו לניצחון והשתלחו אלה באלה בשידור חי. נכון לעכשיו ועדת הבחירות של המפלגה טרם פרסמה את התוצאות הסופיות של הבחירות, וגם לא את מסקנות בדיקת הטענות לאי סדרים.

הסערה המפלגתית, שכמותה לא זכורה בתולדות צרפת בת ימינו, מאיימת לגרום נזק עצום ל-UMP; המפלגה שהוקמה לפני עשר שנים בידי הנשיא לשעבר ז'אק שיראק, היתה מאז בשלטון עד שאיבדה לפני כמה חודשים את הרוב בסנאט ובפרלמנט, וגם הפסידה בבחירות לנשיאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ