קבורת רב המחבלים |

גופת בן לאדן הושלכה ללב ים לאחר טקס איסלאמי

במסרי דוא"ל סודיים של בכירים בצבא נחשף כי שם הקוד של הגופה היה "חבילת פד-אקס" וכי היא נוקתה ונעטפה בתכריך לבן לפני שהושלכה לים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

גופתו של אוסמה בן לאדן הושלכה לים מאוניית מלחמה באווירה חשאית ביותר שבה הוגדרה גווייתו כ"חבילה" האמורה להגיע ב"פד-אקס" (פדרל אקספרס); כך עולה מפרסום מסרי דוא"ל סודיים. אף אחד מהמלחים על הסיפון לא נכח במעמד שבו גופתו של מנהיג אל-קאעדה, שנהרג בפשיטה אמריקאית בפקיסטאן ב-2 במאי 2011, הושלכה לצפון הים הערבי מסיפונה של נושאת המטוסים האמריקאית קארל וינסון, בתום טקס דת איסלאמי קצר.

מסרי הדוא"ל הגיעו לידי סוכנות אי-פי במסגרת חוק חופש המידע; אחד מהם, שנשלח ב- 2 במאי מקצין בכיר בחיל הים והוגדר סודי, מתאר בקצרה כיצד גופתו של בן לאדן נרחצה, נעטפה בתכריך לבן והוכנסה לתוך שק עם משקולות; במסר אחר נאמר שרק קבוצה קטנה של פיקוד האונייה עודכן על דבר הקבורה. "גופת המנוח נרחצה, הונחה בסדין לבן והוכנסה בשק משקולות", נכתב במסר מ-2 במאי המציין שהוקפדו הליכי קבורה איסלאמיים; "קצין צבא קרא פסוקים דתיים שהוכנו מראש ותורגמו לערבית; בתום הקראתם הונחה הגופה על לוח שטוח שהורם מעט, שממנו החליקה גופת המנוח לים".

האדמירל צ'ארלס גאואט, שהיה באותה עת סגן מפקד הצי החמישי, וקצין נוסף החליפו ביניהם מסרים מוצפנים כדי לברר אם המסוק שהטיס את גופתו של בן לאדן הגיע לנושאת המטוסים קארל וינסון. "יש חדש בכל הנוגע לחבילה שנשלחה אלינו?", שאל את אדמירל סמואל פרז. "פד-אקס מסרו את החבילה", השיב לו פרז. האימיילים שהחליפו כללו התייחסות לחשאיות הרבה שאפפה את המשימה ולתיעוד הדל של האירוע. "התיעוד הראייתי המועט שבידינו מעיד על הדגש שהושם על אמצעי הביטחון בעת שלב זה של המשימה", נאמר בדוא"ל של גאואט.

בן לאדן. זכה לטקס דת איסלאמי לפני שהושלך לים הערבי

ממשל הנשיא ברק אובמה מקפיד לשמור לעצמו כל חומר המתייחס לפשיטה שבה חוסל בן לאדן בפקיסטאן; סוכנות הידיעות אי-פי מסרה שבתשובה לבקשתה לקבל מידע על המבצע, הגיב משרד החוץ האמריקאי בחודש מאי שאין באפשרותו לאתר תצלומים או סרטי וידיאו שצולמו במהלך הפשיטה ותמונות של גופתו של בן לאדן. הפנטגון אמר שאין באפשרותו למצוא את תעודת המוות, דו"ח הנתיחה, תוצאות בדיקת דנ"א שנעשו לבן לאדן, או חומרים הנוגעים לדיונים המוקדמים על האופן שבו מתכוונת הממשלה לטפל בגופתו אם ייהרג בפשיטה.

סוכנות הידיעות אי-פי הגישה בקשה נוספת לקבלת מידע ממשרד ההגנה; לדברי הסוכנות, הסי-איי-אי, שניצח על הפשיטה ורשאי למנוע פרסום של מידע לציבור, לא השיב לבקשותיה לקבל תרשומות על המשימה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ