המשבר במפלגת המרכז-ימין בצרפת מחריף |

פרנסואה פיון הקים סיעה חדשה ומאיים לפרוש

ראש הממשלה לשעבר, שהפסיד בפער זעום בבחירות לראשות מפלגת UMP לז'אן פרנסואה קופה, טוען לאי סדרים ודורש בחירות חוזרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

על רקע הדרמה הפוקדת את מפלגת המרכז-ימין הצרפתית (UMP) מאז הבחירות השנויות במחלוקת לראשותה ב 18 בחודש, הודיע הבוקר (שלישי) אחד המועמדים, פרנסואה פיון, על הקמת סיעה פרלמנטרית חדשה והזהיר כי יפרוש מהמפלגה אם לא יתקיימו בחירות חוזרות. שמה של הסיעה החדשה "התלכדות UMP".

מקורביו של פיון, שכיהן כראש ממשלה בתקופת כהונתו של ניקולא סרקוזי, ציינו שאם אמנם יתקיימו בחירות חוזרות, יופסקו כל ההליכים המשפטיים נגד בחירתו של ז'אן פרנסואה קופה לראשות UMP. סרקוזי שבר אתמול את שתיקתו בפרשה והתייצב לצד דרישתו של פיון לבחירות חוזרות. זאת לדבריו "כדי למנוע הסלמה של הסכסוך" במפלגה.

המחלוקת מאיימת לפרק את UMP החלה לאחר שהבחירות לראשות המפלגה העלו שקופה ניצח ברוב זעום של 0.6 אחוז (952 קולות). פיון טען לאי סדרים ולכך שכמה קלפיות בטריטוריות הצרפתיות מעבר לים לא נספרו. ועדת מיוחדת של המפלגה ערכה ספירה חוזרת של הקולות וזו אישרה שקופה הוא המנצח.

ז'או פרנסואה קופה (מימין) ופרנסואה פיון. המפלגה על סף פיצול

אלא שפיון איננו מרים ידיים וטוען כי הספירה אינה חוקית. גם ניסיון התיווך של ראש הממשלה לשעבר, אלן ז'ופה, לא הועיל, והוא נטש את פגישת הפיוס עם שני המועמדים אחרי חצי שעה בלבד. "אנו עדים להריסתה של המפלגה", התריע פיליפ גוז'ון, חבר הפרלמנט ואחד מנאמני פיון. ואכן, העימות במפלגת המרכז-ימין מאיים לפלג את הגוש השמרני של סרקוזי, המהווה כיום את האופוזיציה העיקרית לממשלה הסוציאליסטית בצרפת.

ההתכתשות הפנימית כבר הובילה לעריקות ולנדידת חברים זועמים רבים ב-UMP למפלגת מרכז החדשה, ולפזילתם של אחרים לכיוון מפלגת הימין הקיצוני החזית הלאומית. על רקע השסע לא ברור כיצד תוכל UMP להתקדם לעבר יעדה החשוב ביותר: חיזוק כוחה בזירה המקומית והארצית אחרי שורה של כישלונות אלקטורליים מול הסוציאליסטים. העיתון לה פיגארו, המזוהה בדרך כלל עם עמדות המפלגה, כתב הבוקר בכותרת הראשית שלו כי מפלגת המרכז-ימין "עלתה על מסלול התאבדות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ