גרמניה עצרה פושע מלחמה נאצי בן 91

סירט בראונס, הולנדי במוצאו, כבר ריצה בעבר מאסר על רצח שני יהודים, ויואשם כעת ברצח לוחם מחתרת הולנדי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

פושע מלחמה נאצי בן 91 נעצר בגרמניה על פשעים שביצע במלחמת העולם השנייה. האיש, סירט בראונס, אזרח הולנדי במקור, כבר ריצה בעבר עונש מאסר על סיוע לרצח שני יהודים הולנדים. התובע בדורטמונד מסר היום (שלישי) כי כעת הוא יואשם בראונס ברצח לוחם המחתרת הולנדי אלדרט קלאס דייקמה, בספטמבר 1944 בעיר אפינגדם, סמוך לגבול הגרמני. צייד הנאצים ד"ר אפרים זורוף בירך על כך. "חדשות טובות מגרמניה", אמר.

לפי החשד, בראונס ושותפו, אוגוסט נויהאוזר, שמת בינתיים, הסיעו את הלוחם ההולנדי למקום מבודד זמן קצר לאחר שנתפס, עצרו ואמרו לו "לך להשתין". כשהוא התרחק ירה בו אחד מהם לפחות ארבע יריות, ושתיים מהן פגעו בראשו מאחור.

"אנחנו לא יודעים בדיוק מי ירה את היריות, אך אין לכך חשיבות מבחינת אשמה פלילית", אמר התובע הגרמני אנדראס ברנדל. "אם שניהם היו שם כדי להרוג אותו, זה לא משנה מי לחץ על ההדק". בית המשפט בעיר הגן יבחן כעת אם יש די ראיות להעמידו לדין.

הפושע הנאצי ברוינס ב-1979צילום: Suyk, Koen / Anefo / Lymantria

בראונס נולד ב-1921 בהולנד, סמוך לגבול גרמניה. ב-1941 התנדב לוואפן אס-אס. הוא לחם בחזית המזרחית נגד הצבא הרוסי עד 1943, לקה במחלה והפסיק להילחם. הוא הושב להולנד, שירת תחילה בסוכנות המודיעין הפנימי של הנאצים, ואחר כך במשטרת הביטחון ביחידה שמחפשת פרטיזנים ויהודים.

בראונס נשפט בהיעדרו בהולנד ב-1949 ונידון למוות. לאחר מכן הומתק עונשו למאסר עולם, אבל הניסיונות להסגירו להולנד נכשלו, כי הוא קיבל אזרחות גרמנית בזכות ההחלטה של היטלר להעניק אזרחות לזרים ששירתו בצבא גרמניה.

בשנות ה-80 הורשע בראונס בהריגתם של שני יהודים, האחים לזר ומאיר סלוטרברג. הם התגלו במחבוא בגרוניגן שבצפון הולנד מספר ימים לפני שבעלות הברית שחררו את האזור. הוא נידון לשבע שנות מאסר בגין סיוע לרצח ולאחר שחרורו השתכן בעיירה ליד דורטמונד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ