בית המשפט הגבוה לחוקה בפולין קבע כי שחיטה כשרה אינה חוקית

הפניה לערכאה משפטית נעשתה על ידי ארגוני זכויות בעלי חיים. לפסיקה אין משמעות רבה כי האיחוד האירופי יתיר שחיטה על פי צווי הדת בכל המדינות

רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רומן פריסטר, כתב "הארץ" בוורשה

בית המשפט הגבוה לחוקה בוורשה קבע הערב (שלישי) כי שחיטה כשרה נוגדת את החוק על הגנת בעלי חיים שהתקבל בשנת 1952. הפסיקה נתנה את האות לוויכוחים המסעירים את דעת הקהל בפולין. אין מדובר במבצע אנטישמי כלשהו, שהרי הביקוש למאכלים כשרים בתוך המדינה הוא זעיר ביותר. הפנייה לערכאה המשפטית הגבוהה ביותר היתה חלק ממאבק ממושך של האגודות הציבוריות הדואגות להנהגת שחיטה שגורמת לבהמות כמה שפחות סבל.

ב-1954, בלחץ יצואני בשר, אך בניגוד לחוק שחייב אז, התיר שר החקלאות שחיטה על פי הדרישות הדתיות של היהודים ושל המוסלמים, שהיא כמעט זהה. השבוע, אחרי פרסום החלטה של בית המשפט לחוקה, הכריז סגן שר החקלאות הנוכחי, קז'ימייז' פּלוֹצקֶה, כי "שחיטה דתית קיימת בפולין מזה מאות שנים והיא מקובלת בכל העולם. במדינתנו מחייב חופש הפולחן הדתי ולכן אי אפשר לאסור אותה".

אולם, לאמיתו של דבר, לא מדובר כאן אך ורק בשמירה על חופש הצווים הדתיים. בפולין קיימים 17 בתי שחיטה שפועלים בהשגחת משגיחים יהודים ומוסלמים והם מייצאים כל שנה בשר כשר ממאה אלף ראשי בקר. הייצוא מכוון בעיקר לטורקיה, אך גם לישראל. מסיבה זו ניתן לפקפק בכך שפסק הדין החדש ישנה את המצב הקיים. בעיקר שהחל מה-1 בינואר 2013 יתיר האיחוד האירופי שחיטה על פי צווי הדת בכל המדינות החברות.

החלטה בעניין זה אושרה כבר על ידי המוסדות המתאימים בבריסל. מדינות המבקשת לנהוג אחרת חייבות להגיש עד סוף השנה הסתייגות מנומקת שאמורה לשחרר אותן מהחובה לקיים את הוראת האיחוד. חרף הלחץ של האגודות הציבוריות, שלטונות פולין הודיעו כבר כי אין בכוונתם להגיש הסתייגות כזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ