לי הארווי אוסוולד - תיק פתוח

האיש המואשם בהתנקשות בנשיא קנדי היה נתון למעקב של הק-ג-ב בזמן שהתגורר במינסק. תמלילי המעקב שופכים אור חדש על שנים מסתוריות בחייו

אנדרו קרמר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנדרו קרמר, ניו יורק טיימס

בסוף המלחמה הקרה החליטה הנהגת הק-ג-ב, שהחלה באותו זמן לחזר אחר תומכי הרפורמה הפרו-מערביים שעלו אז לשלטון במדינות ברית המועצות לשעבר, לחשוף לזמן קצר את התיקים הנוגעים ללי הארווי אוסוולד, האיש שהואשם בהתנקשות בנשיא ארה"ב לשעבר, ג'ון קנדי, בנובמבר 1963.

מהמידע שהופיע בתיקים אלה התגלה כי אוסוולד היה נתון למעקב קפדני של שירותי הביטחון החשאיים במשך שנתיים וחצי, שבהן חי בברית המועצות כעריק. שירותי המודיעין הציצו לחדר המיטות של אוסוולד בדירתו במינסק דרך חור בקיר מדירה שכנה, ולפי נורמן מיילר, החוקר היחיד מהמערב שקרא את תמלילי המעקב, הסוכנים החשאיים העלו על כתב כל דבר הקשור להתנהלותו של אוסוולד, כולל יחסיו עם בת זוגו מרינה פרוסקובה, המתגוררת היום בדאלאס ונקראת מרינה אוסוולד פורטר.

מינסק היא עיר שבה אפשר עדיין להתחקות אחר עקבות כלשהן של אוסוולד יותר מאשר בכל מקום אחר, למעט אולי זירת ההתנקשות בנשיא לשעבר בדאלאס. ואולם, עקבות אלה הולכות ונעלמות. חרך ההצצה הזעיר וזכוכיות המגדלת שאפשרו לעקוב אחר המתרחש בדירתו נעלמו כבר מזמן, ובקיץ האחרון, הקיר שהפריד בין הדירות ונותר עדות לנוכחותו של אוסוולד במינסק נעלם גם הוא. בעל הדירה הרס אותו ובנה במקומו קיר חדש.

בשנים האחרונות חלה התעניינות מחקרית הולכת וגדלה בתקופה שבה חיי אוסוולד במינסק, זאת בניסיון לשפוך אור אחר שנים שנותרו מסתוריות למדי בחייו. אוסוולד, שנולד ב-1939 בניו אורלינס למשפחה ממעמד הפועלים, ערק אל מאחורי מסך הברזל ב-1959. הוא שב לארה"ב ביוני 1962 עם אשתו מרינה ובתם.

מכר של אוסוולד מתקופה זו, ארנס טיטובץ, פרסם בשנת 2010 את זיכרונותיו, שבהם תיאר את הידידות שנרקמה ביניהם. הוא חי עדיין במינסק ומתמחה בחקר תהליכים כימיים במוח. מהספר עולה שבמינסק לא היה אוסוולד זאב בודד: לפני הופעתה של מרינה בחייו, הוא וטיטובץ היו מפלרטטים עם נשים רבות ויוצאים איתן לדאבל דייטים. לדבריו טיטובץ, מקום הבילוי המועדף על אוסוולד היה באוניברסיטה, שעדיין קיימת ליד כיכר ויקטוריה, שבה דיברו בשפות זרות ולמדו נשים שדיברו אנגלית. טיטובץ רומז בספרו כי הק-ג-ב מיקם במתכוון את אוסוולד בדירה סמוכה לאוניברסיטה בתקווה שיחשוף, אגב שיחות בחדר מיטות, את מטרת בואו האמיתית לברית המועצות.

"הק-ג-ב הבין טוב מאוסוולד מה הוא באמת רוצה", טוען החוקר פיטר סבודניק. "הם ידעו היטב שלא היה לו מעולם משהו שדומה למשפחה אמיתית, אב ואם שאוהבים אותו; מבחינה מסוימת, הם סיפקו לו עולם שבו ירצה לחיות". עם זאת, המידע על חיי אוסוולד במינסק מחזק את המסקנה שאליה הגיעו מרבית החוקרים בתחום, בהם מיילר, שלפיה הק-ג-ב לא מילא תפקיד כלשהו בהתנקשות בחיי הנשיא האמריקאי. הידע שהיה ברשות שירותי המודיעין של ברית המועצות על אוסוולד היה בסופו של דבר מועט למדי. כמו האמריקאים, גם הם התקשו להבין מיהו לי הארווי אוסוולד.

חור ההצצה בחדר השינה לא היה האמצעי היחיד ששימש את הק-ג-ב. חוקרים טוענים כי מכשיר האזנה הותקן בתקרת דירתו של אוסוולד. בני המשפחה שגרו בדירה שמעליו היגרו בשלב מאוחר יותר לישראל. הם התבקשו לעזוב את הדירה לכמה ימים בעת התקנת המכשיר.

ואולם, לא כל המאזינים לאוסוולד היו סוכנים חשאיים. אירינה גנלס, עיתונאית לשעבר, בת 65, גרה מתחת לדירת העריק מארה"ב. כשהיתה נערה בת 14 שמעה את אוסוולד שר במקלחת. היא וכמה מחברותיה כתבו לו מכתב באנגלית והחמיאו לו על שירתו. אוסוולד שקרא לעצמו אלכס בזמן שהותו במינסק שלח להן מכתב תגובה. "בנות יקרות", כתב, שמחתי מאוד לקבל מכן את ההודעה ואשמח לפגוש אתכן. במכתב הבא ציינו מתי נוח לכן להיפגש. שלכן, אלכס אוסוולד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ