אי-פי, ניו יורק טיימס

בתום שנה של חקירה מקיפה הנוגעת לעבירות עיתונות בבריטניה, פורסם אתמול דו"ח חריף התוקף את התנהלות כלי התקשורת במדינה. השופט בריאן לווסון, שעמד בראש צוות החקירה, אמר כי התקשורת בבריטניה "מתעלמת מהצורך בדייקנות, באופן משמעותי וחסר אחריות". הוא עודד הקמת גוף פיקוח עצמאי שמטרתו לרסן את העיתונות, ולמנוע שעוד אנשים ייפגעו על ידי "התנהגות עיתונאית שלפעמים כל מה שניתן לומר עליה הוא שהיא מזעזעת".

"יותר מידי סיפורים ביותר מידי עיתונים היוו מקור לתלונות מיותר מידי אנשים, כשרק מעטים נושאים באחריות, או לוקחים בחשבון את ההשלכות על המעורבים בפרשות", כתב לוונסון בתקציר בן 46 עמודים לדו"ח, שאורכו המלא הוא כ-2,000 עמודים.

ראש הממשלה, דיוויד קמרון, מינה את צוות החקירה אחר שהתגלה כי העיתון "ניוז אוף דה וורלד", שהיה בבעלות רופרט מרדוק ונסגר בינתיים, צותת לטלפונים באופן לא חוקי. החוקרים חשפו רשת קשרים בין פוליטיקאים, אנשי משטרה והתקשורת, לצד פרקטיקות מפוקפקות ולעתים לא חוקיות בתוך העיתונות.

עיתונים בבריטניה מדווחים על הדו"ח, היוםצילום: רויטרס

לווסון עמד על כך שהממשלה הבריטית ופוליטיקאים אינם צריכים למלא כל תפקיד בפיקוח על העיתונות. לדבריו, עם הגוף החדש צריכים להימנות נציגי ציבור, כולל עיתונאים לשעבר ואנשי אקדמיה, אבל לא עורכים ופוליטיקאים פעילים. לגוף תהיה סמכות לדרוש תיקונים בולטים בעיתונים ולהטיל קנסות עד לסכום של 1 מיליון ליש"ט (1.6 מיליון דולר).

כעת צריך הפרלמנט לאשר את השינויים החוקיים שהדו"ח ממליץ עליהם. ראש הממשלה קמרון נתון ללחצים עזים משני הצדדים, ושמו גם הוכתם בשל קשריו האישיים עם דמויות מרכזיות המעורבות בשערורייה.

השופט לווסון וכרכי הדו"ח על העיתונות, היוםצילום: רויטרס

הזעם על הפריצה לטלפונים התעורר ב 2011, כשנתגלה ש"ניוז אוף דה וורלד" צותת לתיבה הקולית של הטלפון הנייד של מילי דולר, תלמידה בת 13 שנרצחה, בשעה שהמשטרה עדיין חיפשה אחריה. מרדוק סגר את העיתון בן ה 168 ביולי 2011. ניוז אינטרנשיונל, חברת העיתונות שלו, שילמה מיליונים לעשרות קורבנות של הפריצה לטלפונים הניידים והיא צפויה עוד לתביעות מידוענים, פוליטיקאים, ספורטאים וקורבנות פשיעה, שהתיבות הקוליות שלהם נפרצו מתוך הרעב האינסופי של העיתון להשיג סקופים.

לווסון שמע עדויות של מאות עיתונאים, פוליטיקאים, עורכי דין ונפגעים מחדירת העיתונות לפרטיותם. במשך חודשים סיפקו הישיבות היבט דרמטי, לא אחת קומי, ולעתים קרובות גם ביקורתי לפעילות התקשורת. לפני השופט הופיעו גם ידוענים כמו ג'יי-קיי רולינג, מחברת סדרת ספרי הארי פוטר, והכוכב יו גרנט, שהתלוננו¬ שניהם על חדירה לפרטיותם. הוריה של דולר הופיעו גם הם בפני לווסון, ותיארו כיצד נודע להם שמישהו נכנס לתיבה הקולית של בתם, ועורר בהם תקווה כוזבת שהיא בחיים.

לווסון ציין כי חקירות פליליות המתקיימות כעת מגבילות אותו מלהאשים עיתונים נוספים בפעילות בלתי חוקית, אולם טען כי יש תת-תרבות של התנהגות לא אתית בתקשורת הבריטית. אף על פי שעורכים רבים מכחישים שידעו על הפריצה לטלפונים, לווסון סבור ש"פעילות זו לא הייתה חשאית וחסויה, מנת חלקם של אדם אחד או שניים בלבד". הוא הוסיף כי באופן נרחב יותר, העיתונות אשמה ב"מתן עדיפות סיפורים סנסציוניים בלא כל התחשבות בנזק שידיעות אלו עלולות לגרום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ