ידידה הטוב של ישראל מסכם קריירה

אחרי 24 שנים בגבעת הקפיטול ג'ו ליברמן בן ה-70 פורש מהחיים הפוליטיים, ומוסיף לחשוש מהגרעין האיראני, האביב הערבי וחוסר יעילות הקונגרס

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

בזירה המפולגת של המושב הבא של הקונגרס האמריקאי, תותיר היעדרותו של מחוקק אחד חלל גדול. לאחר 24 שנים בגבעת הקפיטול, הסנאטור הוותיק ג'ו ליברמן, בן 70, חוזר לביתו בקונטיקט.

אווירת הפרידה מורגשת בלשכתו בקומה השביעית של בניין משרדים בעיר. התמונות שעל הקירות משרות על המבקרים אווירת "חיים שכאלה" - ליברמן מחייך עם ילדים, עם כבאים, בפגישות עם נשיאים, ועל הבמה לצד אל גור בבחירות לנשיאות 2000 - אז היה היהודי הראשון שהתמודד לתפקיד סגן הנשיא.

על אחד הקירות תלויה תמונתו עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ועליה הכיתוב "לג'ו בידידות כאורך החיים - ובהערצה". הבלטת התמונה אינה מקרית. ליברמן, שחתר לפשרות במהלך שנותיו בוושינגטון, מעולם לא התפשר באשר לתמיכתו בישראל.

ליברמן, יליד 1942, מאמין שהקונגרס האמריקאי שיחק תפקיד קונסטרוקטיבי בסכסוך הישראלי-פלסטיני. "ישראל היא בעלת ברית קרובה של ארה"ב מכל הסיבות הידועות. אבל מצד שני, סיפקנו גם את התמיכה הכספית הכי משמעותית ועקבית לרשות הפלסטינית בעשור האחרון, מה שמהווה אומדן לרצון שלנו לעזור להם. זה סייע לנו לשמור על אמינות בשני הצדדים, מה שהופך את תפקידה של ארה"ב בניסיונות לפתור את הסכסוך הזה לייחודי".

בקונגרס, אני מזכירה לו, שוב נשמעות קריאות להפסיק סיוע לרשות. האם צריך להעניש את הפלסטינים על פנייתם לאו"ם? ליברמן לא עונה ישירות. "הרשות עושה טעות", הוא אומר. "הפתרון האמיתי עבורם הוא לחזור לשולחן המו"מ בלי תנאים. עכשיו, כשנתניהו אימץ בצורה ברורה את פתרון שתי המדינות וכשיש תמיכה במו"מ בקרב הציבור הישראלי - פניה לאו"ם רק תפגע באפשרות לבנות אמון בין ישראל לרשות. אני מקווה שהממשל שלנו יגביר את הדיאלוג עם שני הצדדים. ואני גם מקווה שבשטחים הפלסטינים - גם בעזה - ייערכו בחירות, כי חלק מהבעיה היא שישראל צריכה לנהל מו"מ רק עם חלק מהפלסטינים".

בטווח של עשור, הוא אומר, קל לו באותה מידה לדמיין תסריט פסימי של תוצאות האביב הערבי כמו גם תסריט אופטימי. "התוצאה השלילית, כמובן, תהיה השתלטות הקיצונים הדתיים - או הצבא במדינות האלה", הוא אומר. "אין לנו שליטה בזה, אך אנו יכולים להשפיע ולהבהיר שיחסינו עם המדינות האלה יהיו תלויים בהתנהגות המנהיגים. הם זקוקים לנו, וזה גם לא האינטרס שלהם להיתפס בתור דיקטטורות, או מדינות לא יציבות בעלות סיכון להשקעות הזרות".

הוא גם חושש שהמשברים שעל סדר היום גורמים לאיום האיראני ליפול בין הכיסאות. "איראן ממשיכה להיות איום מספר אחת לביטחון ארה"ב, זו המדינה הכי גדולה שתומכת בטרור, זה האתגר הגדול לביטחון העולם".

בתור יו"ר הוועדה לביטחון הפנים של הסנאט, הדאגות של ליברמן לא מסתכמות במזרח התיכון. בחשבון הנפש שהוא עושה בשבועות של "פסטיבל הפרידה", הוא אומר שיש הרבה דברים שהוא גאה בהם: קידום זכויות האדם, כולל תמיכה בביטול אפליית ההומואים בצבא, חקיקה סביבתית והתפקיד המרכזי ששיחק ברפורמות בגופי המודיעין אחרי פיגועי ה-11 בספטמבר. הפספוסים שעליהם הוא מצטער הם כישלון החקיקה שנועדה להתמודד עם סכנות שינוי האקלים, המאבק בטרור הסייבר, ובקנה מידה רחב יותר - אובדן היכולת של הקונגרס לקדם חקיקה בגלל היותו מפולג מדי.

"הקונגרס בשנתיים האחרונות היה הכי פחות מתפקד מכל מה שזכור לי. חלק מזה משקף את מה שקורה בשטח, אך אני לא חושב שהמצב בחברה קיצוני כמו בקונגרס. הבעיה הגדולה, כמובן, היא החוב הלאומי, ואם בחודש הקרוב לא נגיע לפשרה, בליל ה-31 בדצמבר ייכנס לתוקף הקיצוץ הרוחבי והעלאת המסים האוטומטית, וזה יהיה אסון לכלכלה שלנו ואסון למדינה. אנחנו משחקים כאן עם אש. לצערי, הקונגרס הפך לטוב בלא לעשות כלום".

בנימה אישית יותר, הוא מריר עדיין על כך שמפלגתו הפנתה לו את הגב. בתקופת הבחירות, בתור סנאטור עצמאי, קיבל ליברמן הזמנה לנאום בעצרות של שתי המפלגות - ודחה את שתיהן. "לא דמיינתי לעצמי שאהפוך למועמד עצמאי", הוא אומר. "זו גם לא היתה הבחירה הראשונה שלי. אני לא רואה את שיטת שתי המפלגות משתנה. רק שהיום קורה מה שהנשיא הראשון שלנו הזהיר מפניו - פוליטיקאים מפגינים יותר נאמנות כלפי המפלגה שלהם מאשר כלפי המדינה שלהם".

הוא מסרב לגלות מה התוכניות שלו לעתיד. "אתרכז בזה ביום שאחרי 2 בינואר", הוא אומר. "ככל הנראה אחזור לקונטיקט ואחלק את זמני בין עבודה במגזר הפרטי לבין שרות ציבורי. וכמובן, אמשיך לתמוך בברית בין ישראל לארה"ב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ