ולדימיר פוטין בודד בצמרת

התמיכה בנשיא רוסיה ירדה לשפל חסר תקדים. באחרונה אף עלו סימני שאלה רבים סביב מצבו הבריאותי ובמדינה מתחזקת התחושה כי הנהגת הקרמלין אינה אוחזת בהגה השלטון

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אקונומיסט

בדרך כלל ערוץ הטלוויזיה הממשלתי של רוסיה אינו חושף שערוריות שחיתות שבהן מעורבים בכירים המקורבים לנשיא ולדימיר פוטין. כמו כן, עסקאות אפלות מעולם לא הפריעו לאנשים להתקבל לשירות הציבורי וכאשר פקידים רמי דרג כושלים, הם בדרך כלל עוזבים את תפקידם בשקט. אבל באחרונה זכו אזרחי רוסיה לצפות במחזה יוצא דופן בערוץ הממשלתי: שידורי הערב היו גדושים בדיווחים על שרים בהווה ובעבר, כולל פרטים על בנות זוגם, בתיהם המפוארים ומעילות שבהן הם מעורבים בהיקף של מיליוני דולרים.

ראשיתו של הקמפיין החדש נגד השחיתות באוקטובר, עם הדחתו של שר ההגנה אנטולי סרדיוקוב. הוא פוטר לאחר שחוקרים מצאו שחברה הקשורה למשרד ההגנה מעורבת בהונאה של 100 מיליון דולרים. העובדה שבכיר המקורב לפוטין הודח באופן פומבי כזה הייתה חסרת תקדים. אולם מאז נודע כי גם ראש הסגל של פוטין, סרגיי איוואנוב, מעורב בפרשה של מעילה בהיקף 200 מיליון דולרים בהקשר של מערכת לשליטה בלוויינים. בנוסף, ב‑27 בנובמבר שידר ערוץ רוסיה 1 סרט תיעודי המקשר בין שרת החקלאות לשעבר, ילנה סקריניק, להונאה בהיקף של 1.2 מיליון דולר.

מבחינתו של פוטין, ליציאה למאבק בשחיתות בקרב מקורביו יש כמה יתרונות. זה פופולרי: החשש משחיתות בקרב אזרחי רוסיה גדל פי שלושה בין השנים 2005 ל‑2012. השחיתות היא גם סוגיה המאחדת את יריביו. פוטין יכול להרשות לעצמו להתייחס בביטול לחששות מפגיעה בדמוקרטיה, אבל הוא תופש עצמו כמנהיג פופולרי, הנענה לרצון הלאומי. לכן יש חשיבות רבה לכך שימשיך ליהנות מלגיטימיות.

שמונה חודשים לאחר בחירתו לכהונה שלישית, נראה שהפופולריות שלו הולכת ומתערערת. שיעורי התמיכה בו בסקרים ירדו לשפל חסר תקדים. לכן הוא חש "שהוא חייב לפעול בכיוון פופוליסטי, כאילו שהבחירות עדיין לפניו", אומר ניקולאי פטרוב ממרכז קארנגי במוסקווה. המאבק בשחיתות גם מנטרל במידת מה את ההאשמות החריפות ביותר של האופוזיציה.

כמו כן, פתיחה בחקירות נגד מקורביו של פוטין החשודים בשחיתות עשויה למנוע תופעות שמחלישות אותו פוליטית ופוגעות ביעילות התפקוד של רשויות המדינה. ב‑12 שנותיו בשלטון, על שחיתות של פקידים "לא הוענשו והיא לא טופלה ולא נבלמה", אומרת אלנה פנטילובה מארגון Transparency International, הפועל כשדולה. גרוע מכך, עובדי מדינה מעזים כעת לגזול משאבים גם בהיעדר יציבות חברתית. חקירות נגד כמה דמויות רמות דרג יכולות לשמש אמצעי "להחדיר מידה מסוימת של פחד", מציינת פנטילובה.

מאבק פומבי בשחיתות יכול גם להעצים את המאבקים הפנימיים בין קבוצות פוליטיות ועסקיות. נראה שזה מה שקורה ב"רוסטלקום", שם שני מנהלים נחקרים על מעורבותם בהלוואה בסך 225 מיליון דולר שניטלה במרמה מהבנק הממשלתי VTB. במוקד העניין נמצאת השליטה בזיכיונות רווחיים בתחום הטלקומוניקציה. עם זאת, הצעדים נגד השחיתות יכולים לצאת משליטה, ובמקרה כזה הם יחלישו את פוטין במקום לחזקו.

לדברי פטרוב, כל זה מעורר תחושה של אי ודאות ו"בלבול" בקרב האליטה הפוליטית במוסקווה. בשתי הפרשות שנחשפו במשרד ההגנה התנהלו חקירות במשך שנים, אך אלה נחשפו רק עכשיו. האם הכללים משתנים? מה עשוי להיחשף מחר ונגד מי? במקביל, מתחזקת התחושה שההנהגה אינה אוחזת בהגה השלטון בעקבות סימני שאלה בנוגע למצבו הבריאותי של פוטין.

באוקטובר ונובמבר פוטין עבד רוב הזמן במעונו בנובו-אוגריובו שמחוץ למוסקווה, מיעט לבוא לקרמלין וביטל ביקורים שנקבעו בבולגריה והודו. בתקשורת דווח על אפשרות שהוא סובל מבעיות גב, לאחר שבספטמבר טס במטוס אולטרה-לייט לצד עגורים. הקרמלין דחה את ההשערה, ואמר רק כי פוטין מתח שריר בזמן אימון. במקום אחר ובמערכת פוליטית אחרת, הסיפור היה עשוי להסתיים בכך, אבל ברוסיה מיוחסות לתעלומה סביב מצבו הבריאותי משמעויות סמליות.

לאורך השנים ניצל פוטין את הכבוד שהרוסים רוחשים כלפי מנהיגיהם, ובמקביל השתמש במניפולציות של התקשורת. "ההילה הכריזמטית" של פוטין, אומר לב גודקוב ממכון הסקרים "לבדה סנטר", יצרה מערכת הדומה ל"ביזנטיון, רק בטלוויזיה". הדבר המשמעותי בסיפור על בעיות הגב של פוטין אינו הבעיה הבריאותית אלא השבירה של טאבו בעצם הדיון על בריאותו ועתידו.

החשש הגדול ביותר הוא מבידוד של פוטין. הטענה שהשמיע באוזני אנגלה מרקל כי חברי להקת פוסי ריוט תלו בובה של יהודי ב‑2008 היתה מוזרה ושגויה (למעשה, הלהקה מחתה נגד אנטישמיות); או שהוא הטעה את מרקל או שהוא הוטעה על ידי אחרים. פוטין נמצא בשלטון יותר מעשור, יבגניה אלבטץ, עורכת העיתון הליברלי "ניו טיימס", מביעה חשש מסימנים של "התסמונת הטיפוסית של מזכ"ל מזדקן".

פוטין ואנגלה מרקל, בחודש שעבר

בהשוואה לשנותיו הראשונות בשלטון, אז הסתמך על עוזרים כלכליים כמו גרמן גרף ואלכסיי קודרין, פוטין מגלה כיום פחות אמון בעצות סובביו ויותר ביטחון בשיפוט שלו. אחרי שנה קשה, הוא מאמין ש"זכה בתפקיד הודות למאבק עיקש שהוביל לניצחון בבחירות, בניגוד לעמיתיו שלא קיבלו שום מנדט מהבוחרים", אומר סרגיי גורייב מ-New Economic School בנושאים רבים, אומר אחד מיועציו לשעבר, פוטין "חושב שהוא מבין את המצב, כאשר למעשה הוא לא מבין אותו בכלל".

נראה שמקבלי ההחלטות בקרמלין נמצאים בעמדת המתנה. פוטין האט את התקדמותו בנושאי התקציב, הפנסיות וההפרטה. ייתכן שזהו צעד זהיר של המתנה עד שתשכך הסערה הנוכחית בשוקי העולם. אבל הסכנה הטמונה ב"מדיניות מכוונת של הימנעות מפעולה", כפי שכריס וויפר מ"טרויקה דיאלוג" מכנה זאת, היא שפוטין עלול להמתין זמן רב מדי ולפעול רק כשיפרוץ המשבר הפוליטי או הכלכלי הבא.

המאבק בשחיתות יתנהל רק עד גבול מסוים. השחיתות היא אחד מעמודי התווך של היציבות בעידן פוטין, באותה המידה שהיא מאיימת עליה. הרבה מהתופעות שאפשר לכנותן "שחיתות" נהפכו לחלק מההתנהלות הפורמלית, אם לא החוקית באמצעות מכרזים רשמיים, פסיקות של בתי משפט והלוואות שאושרו בבנקים. המשמעות של זה היא שהשחיתות נפוצה יותר, אמורפית יותר וקשה יותר לביעור. אלכסיי ונדיקטוב מתחנת הרדיו Ekho Moskvy מדמה את המצב ל"מערבולת אוויר" בטיסה. האליטה השלטת אולי יודעת "באיזה כיוון היא טסה ומי הטייס, אבל המטוס מיטלטל באופן מדאיג".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ