צ'אבס מינה יורש אחרי שהסרטן שוב התפרץ בגופו

אחרי כמה שבועות שבהם לא נראה בציבור, כינס נשיא ונצואלה מסיבת עיתונאים בארמונו ומסר כי עליו לצאת לניתוח נוסף בקובה. שר החוץ מונה לסגן הנשיא

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה פפירבלט

כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

בבירת ונצואלה, קראקס, הכתובת כבר היתה על הקיר. מאז אמצע נובמבר לא הופיע הנשיא הוגו צ'אבס בכלי התקשורת או באירוע פומבי, עניין נדיר ביותר עבור מנהיג שניהל מערכת יחסים טלוויזיונית עם בני עמו כמעט על בסיס יומי. ובכל זאת, ההפתעה וההלם מהודעתו של צ'אבס כי מחלת הסרטן, שבה לקה ב-2011, התפרצה שוב בגופו - היו גדולים. צ'אבס הופיע שלשום בטלוויזיה בשעת ערב מאוחרת, דיבר בגילוי לב על התפרצות המחלה ונקט צעד יוצא דופן המעיד על חומרת הרגע כשהצביע בפעם הראשונה על יורש אפשרי, סגן הנשיא ושר החוץ ניקולאס מדורו. (ראה ידיעה נפרדת)

רק לפני כחודשיים, אחרי שניצח במערכת בחירות צמודה שהעניקה לו כהונה שלישית של שש שנים, הכריז צ'אבס: "גופי נקי מסרטן, אני בריא לחלוטין". את טענות האופוזיציה ופרשנים שונים בוונצואלה, לפיהן צ'אבס נזקק לזריקות רבות של סטרואידים כדי לצלוח את מסע הבחירות המתיש ואת העצרות ההמוניות ברחבי המדינה, נפנף הנשיא מעליו בנחרצות. הוא טען אז בעקשנות כי מדובר בהשמצות ובתעמולת כזב.

אולם התשלום הגופני לא איחר להגיע, ובעיתוי קריטי מבחינתו של צ'אבס. בעוד שבוע ילכו שוב תושבי ונצואלה אל הקלפיות על מנת להצביע בבחירות השניות בחשיבותן במדינה - הבחירות למושלי המחוזות. צ'אבס, אשר נהג בעבר להטיל את כל כובד משקלו כדי לתמוך במועמדיו, נעדר הפעם מן המערכה. מסכת ההטעיה והניסיונות להסתיר מן הציבור את מצבו הבריאותי האמיתי של המנהיג החלו בחודש שעבר, כשיצא צ'אבס לקובה בפעם ה-11 מאז נותח שם ביולי אשתקד להסרת גידול סרטני, שעל סוגו המדויק לא נמסרה הודעה רשמית עד היום. לקונגרס נמסר כי צ'אבס יוצא לטיפול שגרתי בתא לחץ המאפשר מתן חמצן במינונים גבוהים. זאת, כדי לפתור בעיות הקשורות בהשפעת ההקרנות שעבר. צ'אבס שב בשישי שעבר לקראקס ל-48 שעות ואתמול המריא שוב להוואנה כדי להפקיד את עצמו פעם נוספת בידי המנתחים.

צ'אבס הוא לב לבו של השלטון בוונצואלה. הקשר הכריזמטי שלו עם המוני בני המעמד הנמוך והשפעתו עליהם הם סוד כוחו למעלה מעשור. בסביבתו לא גדל יורש טבעי, כיוון שאת שריו נהג צ'אבס להחליף על פי מצב רוחו. כמה מהם אף פיטר ובייש בשידור ישיר בטלוויזיה אחרי נזיפות על אזלת ידם. אחד היוצאים מן הכלל הוא ניקולאס מדורו, המכהן כשר חוץ מאז 2006. מדורו, שנאמנותו לצ'אבס נמצאת מעל לכל ספק, סומן כעת על ידי המנהיג עצמו כאיש שיבטיח את "המשך המהפכה" בוונצואלה, אם וכאשר צ'אבס ייאלץ לפרוש. אך עוצמתו של צ'אבס רחוקה מלהקרין רק על הפוליטיקה הפנים ונצואלנית. צ'אבס הוא גם המייסד והמוביל את ALBA - ברית המדינות הסוציאליסטיות המהפכניות של אמריקה הלטינית, שבה חברות בין השאר קובה, אקוואדור, בוליוויה וניקרגואה. צ'אבס הוא זה שליכד את הברית והפך אותה למשמעותית, אם באמצעות תמיכה מסיבית במנהיגי המדינות האלה ואם בהעברת נתחים מהכנסותיה העצומות של ונצואלה מנפט ומגז. ALBA מאופיינת במנהיגות פופוליסטית הנעה על הקו הדק שבין דמוקרטיה לאוטוקרטיה וכוללת מדיניות מתריסה נגד ארה"ב "הקולוניאליסטית", וקשרים הדוקים עם איראן ורוסיה.

השאלה הגדולה כעת היא מי יוכל להיכנס לנעליו של צ'אבס כמנהיג ALBA. פרשנים מצביעים על רפאל קוראה, נשיא אקוואדור, כמועמד אפשרי הפועל ביתר שאת בכיוון הזה בשנה האחרונה. גורמים המכירים מקרוב את דפוסי פעולתו של קוראה יודעים לספר כי פרשת הענקת המקלט המדיני למייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', והעימות הדיפלומטי שנוצר סביב העניין בין בריטניה לאקוואדור - הם חלק מאסטרטגיה שלו בעניין.

באופן מעניין, אקוואדור של קוראה היא המדינה היחידה בברית ALBA שלא ניתקה את קשריה הדיפלומטיים עם ישראל ואף מקיימת עמה קשרים כלכליים מתפתחים. האם זאת הסיבה שבעטיה טרח קוראה להדגיש בשבוע שעבר "שהפיגוע המיוחס לאיראן בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-1994 פחות מסוכן לעולם מהפצצות נאט"ו על לוב של קדאפי?".

כך או כך, בינתיים גם ב-ALBA ממתינים בדאגה להודעות היוצאות מבית החולים בהוואנה. ב-10 בינואר 2013 אמור להתקיים בקראקס טקס השבעתו של צ'אבס לכהונה שלישית כנשיא. האם הוא יהיה שם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ