היורש של צ'אבס |

מנהיגה באוטובוס להנהגת ונצואלה

נשיא ונצואלה ציין אתמול את שמו של סגנו ניקולאס מדורו כיורשו. מדורו גדל בשכונה ענייה בקראקס, והוא נחשב למקורב לפידל וראול קסטרו

שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

"תראו מהיכן הגיע ניקולאס נהג האוטובוס ומה יצא ממנו כעת", אמר בחיבה הוגו צ'אבס כשהכריז על ניקולאס מדורו כסגנו, שלושה ימים אחרי ניצחונו בבחירות לנשיאות ונצואלה. האם כבר אז ידע צ'אבס כי הוא ממנה בעצם את יורשו, האיש שאמור להמשיך את "המהפכה האדומה בוונצואלה"?

מדורו, אשר לפני שבועיים חגג 50, נולד בשכונה דלה במערב קראקס, למד בתיכון ציבורי ועבודתו הראשונה היתה נהג אוטובוס. הוא חסר השכלה גבוהה מכל סוג ונשוי לסיליה פלורס, פוליטיקאית לשעבר המבוגרת ממנו בעשר שנים, המכהנת כיום כתובעת הכללית בוונצואלה. פלורס מואשמת תכופות על ידי האופוזיציה בשחיתות ובכך שאין כמעט אדם במשפחתה שלא זכה לקבל תפקיד במערכת הפוליטית או השלטונית.

במקביל לעבודתו הראשונה כנהג, התגלה מדורו כפעיל נמרץ ב"ליגה הסוציאליסטית", הארגון המקצועי הלא רשמי של עובדי הרכבת התחתית בקראקס (באותה תקופה נאסרה כל התארגנות מקצועית בקרב עובדי הרכבת התחתית, ש"פ). הוא קנה את עולמו, את אמונו וחיבתו של הנשיא לעתיד כשהיה ממארגני ההפגנות לשחרורו מהכלא לאחר ניסיון ההפיכה הצבאית הכושל בשנת 1992.

אחרי ששוחרר צ'אבס ממאסר, חבר הנשיא לעתיד אל מדורו ויחד ייסדו את "מפלגת הרפובליקה החמישית". ניצחונו של צ'אבס בבחירות 1998 סימן את תחילת הקריירה הפוליטית של מדורו, שכיהן תחילה כחבר הפרלמנט ומאוחר יותר כנשיא בית הנבחרים. ב-2006 מינה צ'אבס את סיליה פלורס לנשיאת בית הנבחרים ואת בעלה קידם לתפקיד שר החוץ, תפקיד שהוא ממלא גם כיום בנוסף להיותו סגן הנשיא. בתפקידו זה הוא התגלה לפני כשנה כפרקליט נלהב של מועמר קדאפי עד לרגעיו האחרונים, ובימים אלה הוא מהבודדים בעולם שמצדדים בעמדתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד.

בתקופה הממושכת שבה שהה צ'אבס בקובה, היה זה מדורו שביקר אותו לעתים תכופות, הוציא והביא את החלטותיו ומסר לאומה את ההסברים על מצבו של המנהיג. משקיפים פוליטיים בקראקס סבורים כי מאחורי בחירתו הנוכחית של מדורו כיורשו האפשרי של צ'אבס, עומדים בין השאר הקשרים המצוינים שטווה הראשון לאורך השנים האחרונות עם פידל וראול קסטרו מקובה. השפעתו הרבה של פידל קסטרו, מנהיג המהפכה הקומוניסטית בקובה, על הנשיא צ'אבס היא עניין ידוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ