סרט המציג עינויי עצירים שהובילו לחיסול בן לאדן מסעיר את ארה"ב

השאלה אם שיטת עינוי קיצונית שמוצגת בסרט היא שהובילה למידע שסייע ללכידתו, מפלגות את המבקרים ומחדשות את הדיון ביעילות העינויים

ניו יורק טיימס
סקוט שיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
סקוט שיין

עוד בטרם יציאתו הרשמית למסכים, הפך "Zero Dark Thirty", סרט אמריקאי חדש על המרדף אחרי אוסמה בן-לאדן, למבחן לאומי בסוגיית העינויים המפלגת. בסרט נראות שיטות עינוי קיצוניות שנוקט הסי-איי-אי בחקירות אסירי אל-קאעדה הרחק מעיני הציבור, ובהן גם "ווטרבורדינג", שיטת עינויים שנויה במחלוקת המדמה הטבעה.

אבל הסוגיה המרכזית שמפלגת את המבקרים, העיתונאים ופעילים זכויות אדם שהספיקו לצפות בסרט מורכבת יותר: הטענה שעינויים הגורמים כאב ופחד לעצורים, המומחשים במפורט ב-45 הדקות הראשונות של הסרט, הם שהובילו לקצה חוט במרדף אחר בן-לאדן וסייעו לארה"ב ללכוד אותו.

טענה זו מקוממת את מבקריו של ממשל הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, שהחליט ב-2002 להשתמש בשיטות עינוי שארה"ב גינתה במשך עשרות שנים. יו"ר ועדת המודיעין של הסנאט, הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינסטין, אומרת כי דו"ח חדש של הוועדה על חקירות הסי-איי-אי קובע שהיחס הברוטלי לעצירים דווקא "לא היה מרכיב מכריע" באיתור אוסמה בן-לאדן. אולם הדו"ח, המכיל לדברי רפובליקאים "טעויות והשמטות", נשאר לפי שעה חסוי, ופרסום חלקי שלו לא ייעשה לפני האביב הבא. לכן ייתכן כי יציאתו של הסרט למסכים בניו יורק ביום רביעי הבא וברחבי ארה"ב ב-11 בינואר תעצב את דעת הקהל בסוגיה עוד לפני שייחשפו העובדות והנתונים.

עינוי ההטבעה האחרון הידוע של הסי-איי-אי התרחש לפני כמעט עשור, אולם הוויכוח על עינויים נותר פתוח ורגיש, בין אם הוא עומד במרכז דו"ח של הסנאט או נידון בסרט הוליוודי שובר קופות. העיתונאי והתסריטאי מארק בול, שכתב את התסריט שביימה קתרין ביגלו, אמר בראיון ביום רביעי כי על אף שהסרט אינו תיעודי, הוא מבוסס על תחקיר נרחב. "הסרט מבקש לשקף ויכוח מורכב ביותר על עינויים שחלקם עדיין נמשכים", אמר בול והוסיף כי כוונת היוצרים היתה להראות שיחס ברוטלי יכול לייצר מידע אמיתי וכוזב גם יחד.

ג'מיל ג'אפר, מהאיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות, אמר כי הוא מוטרד שהסרט מתחיל בתמונות של עינויים ומסתיים בחיסולו של בן-לאדן, ועלול על כן "ליצור רושם של סיבה ותוצאה".

בעיה מרכזית בהערכת מידת הנאמנות לעובדות של "Zero Dark Thirty" היא שחלק גדול מהן נסתר עדיין מעיני הציבור. אף שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, גינה בעבר את שיטות העינויים המוצגות, הופעתו היחידה בסרט היא בסרטון טלוויזיה שבו הוא מכריז ש"אמריקה לא מענה". מעולם לא נפתחה בארה"ב חקירה ציבורית רשמית באשר לשיטות העינויים השונות, יעילותן, הבסיס החוקי שלהן וההיקף שבו משתמשים בהן.
במרכזה של סצנת החקירה הממושכת עומד טרוריסט המכונה עומאר, שעובר הטבעות, נכבל לתקרה בשלשלאות, מנוע מלישון ונדחס לתוך קופסה קטנה. אבל את המידע החשוב הוא מגלה דווקא סביב אכילה נינוחה של מנת חומוס.

הסרט מתבסס גם על שנים ארוכות של איסוף מודיעין עיקש שאין לו כל קשר לעינויים. בסרט, כמו בחיים, פריצת הדרך המשמעותית באה כאשר הסי-איי-אי לומד את זהות בלדרו האישי של בן-לאדן באמצעות שירותי ביון זרים. איימי זגארט, מומחית למודיעין מאוניברסיטת סטנפורד, אומרת כי הצגת שיטות עינויים בסדרות טלוויזיה כגון "24", שלא מתיימרות לשקף אירועים אמיתיים, שכנעה אמריקאים רבים שחקירות אכזריות הן הכרחיות ויעילות. לדבריה, ככל שאנשים צופים ביותר תוכניות ריגול, גוברת התלהבותם מעינויים. "טלוויזיה יכולה לשנות עמדות גם בנושאים כאלה", היא אומרת בדאגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ