דיוויד הלבפינגר, ניו יורק טיימס

לשיעורי הספרות של כיתת המצטיינים נהג אדם לנזה להגיע כשבידו תיק מסמכים שחור. הוא נהג לשבת ליד הדלת, סמוך ליציאה. כשהמורה פנה אליו ענה תשובות אינטליגנטיות, אבל המתח ניכר בקולו. הוא ירק את המשפטים במאמץ, כאילו הדיבור בפני הכיתה היה כרוך בכאב.

לנזה נהג להסתובב בשטח בית הספר בזרועות שמוטות. בני כיתתו מתארים נער חיוור וצנום, לבוש בחולצות מכופתרות בעלות שרוולים קצרים וכיס קדמי מלא בעטים. הם לא זוכרים הרבה יותר מזה. נדמה שעשה ככל יכולתו כדי לא למשוך תשומת לב. זאת עד ליום שישי, שבו פתח במסע הרג, מהקטלניים שבוצעו אי פעם בבתי ספר בארה"ב. הוא הרג 20 ילדים ושישה מבוגרים בבית הספר היסודי, את אמו שעבדה במוסד ולבסוף התאבד.

לנזה כמעט שלא הטביע חותם על סביבתו. לא היה לו דף בפייסבוק ופניו לא הופיעו בספר המחזור של השכבה שלו בתיכון, שסיימה ללמוד בשנת 2010. רק ריבוע ריק קיים בספר, ותחתיו המלים: "נרתע מלהצטלם".

אדם לנזה. מתוך רשת אי-בי-סי

כמה מבני השכבה אמרו שלדעתם לא סיים את הלימודים. אחרים נזכרו שהיה מתוח מאוד במצבים חברתיים. כמה מהם ציינו שנאמר להם כי סבל מתסמונת אספרגר, סוג של אוטיזם שהלוקים בו מתפקדים ברמה גבוהה יחסית. "לא הציקו לו", אמר מאט באייר, בן כיתה לשעבר, "למיטב ידיעתי, פשוט עזבו אותו לנפשו". באייר, שישב לידו בשיעורי מתמטיקה, נזכר שלנזה בקושי הוציא מילה מפיו כל השנה, אך קיבל ציונים גבוהים.

תקופת ההתבגרות של לנזה היתה סוערת. בשנת 2006 עזב אחיו הבכור את הבית, ולנזה נשאר עם הוריו, שנישואיהם התמוטטו. כעבור שנתיים התגרשו ההורים. האב עבר לעיר אחרת והתחתן. לנזה נשאר עם אמו בבית שבו גדל, בית מידות וסביבו גן ובריכת שחייה. ידידיו של לנזה זוכרים את האם, מורה בבית הספר היסודי המקומי, כדמות מגוננת ומעורבת מאוד בחיי בניה.

ביום שישי הודיעו כלי התקשורת כי ריאן לנזה, אחיו של אדם, אחראי לטבח. זאת משום שעל גופתו של אדם נמצאו מסמכים מזהים של אחיו. ברט וילשי, שכן של ריאן בהובוקן שבניו ג'רזי, מסר כי קיבל ממנו מסר בשעה אחת ורבע באותו יום. "הוא אמר שהוא חושב שאמא שלו מתה, והוסיף: זה היה אח שלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ