הטבח בקונטיקט |

אובמה: אנחנו לא יכולים לסבול זאת יותר, אנחנו חייבים להשתנות

נשיא ארה"ב הגיע הלילה לקונטיקט ואמר כי יפעל כדי שמקרים כאלו לא יישנו. "האם האלימות הזאת, שפוגעת בילדינו, היא מחיר החירות שלנו?"

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

בפעם הרביעית מאז כניסתו לתפקיד, נשיא ארה"ב ברק אובמה הוביל הלילה (שני) טקס זכרון לקורבנות ירי המוני. לאחר נחיתתו בקונטיקט, אובמה נפגש עם משפחות ההרוגים של הטבח בבית הספר היסודי על שם סנדי הוק בניוטאון ואנשי שרותי ההצלה שהוזעקו לזירה. לאחר מכן, נאם בטקס בין-דתי לזכר הקורבנות. "אנחנו לא יכולים לסבול את המציאות הזו יותר. אנחנו לא יכולים לומר שהפוליטיקה סבוכה מדי כדי לשנות את המציאות", אמר הנשיא.

"האם אנחנו יכולים לומר כאומה שאנחנו עומדים במחויבות שלנו כלפי ילדינו", שאל אובמה בראשית דבריו. "הרהרתי בזה מאז הרצח, והתשובה היא לא. זו הפעם הרביעית, במהלך כהונתי, שאנחנו מחבקים משפחות של קורבנות וניצולים של טבח המוני. כמעט בכל יום יש דיווחים על קורבנות צעירים ברחבי אמריקה שכל אשמתם היא שהיו במקום הלא נכון. אנחנו לא יכולים לסבול את זה יותר, זה חייב להסתיים. אנחנו צריכים להשתנות", אמר אובמה.

"הנסיבות הללו מסובכות. אף חוק לא יכול למגר את הרוע בעולם, אבל אם יש צעד אחד שנוכל לעשות כדי להציל ילד אחד או הורה אחד, אז יש לנו מחויבות לנסות. בשבועות הקרובים אבדוק מה ניתן לעשות במאמץ למנוע טרגדיות נוספות כאלו", הוסיף אובמה.

לחצו לצפייה בנאום המלא

"איזו ברירה יש לנו? אנחנו לא יכולים לקבל מקרים כאלו כשגרה. האם אנחנו מוכנים להגיד שאין לנו כוח לעשות דבר, שהפוליטיקה מסובכת מדי? האם האלימות הזאת שפוגעת בילדינו שנה אחרי שנה היא מחיר החירות שלנו?"שאל אובמה. לסיום דבריו, הקריא הנשיא אובמה את שמותיהם של הילדים שנרצחו בבית הספר.

טקס הזכרון בו נכח הנשיא היה טקס בין-דתי. במהלכו נשאו תפילות כוהני דת מזרמים שונים, לרבות הרב שאול פרייבר, מקהילת "עדת ישראל", שנשא את תפילת "אל מלא רחמים". הטקס התנהל באולם של בית הספר התיכון המקומי. מחוץ לאולם הוקם אתר זכרון מאולתר עם נרות וצעצועים. הכומר מאט קרבין מהכנסיה המקומית פתח את הטקס באמרו שקהילת ניוטאון התכנסה יחד להתפלל בקולות רבים, להתמודד יחד עם "מה שיהיה מסע ארוך של אבל".

27 בני אדם, בהם 20 ילדים, נהרגו ביום שישי בטבח בבית ספר יסודי בעיר ניוטאון שבקונטיקט. הרוצח, אדם לנזה בן ה-20, ירה למוות באמו ומשם המשיך במסע ההרג כשהוא מצויד בשלושה כלי נשק ומצויד באפוד מגן.

טקס זכרון בקונטיקט

מחקירת הרשויות עולה כי לנזה הגיע לבית הספר כשהוא חמוש במאות כדורים קטלניים - שיכלו להספיק לו כדי להרוג את כל יושבי בית הספר, לו היה לו די זמן. לנזה ירה לבסוף גם בראשו, ככל הנראה כאשר שמע את כוחות הביטחון מתקרבים לכיתה בה שהה. מושל קונטיקט, דנאל מאלוי, סיפר כי היורה הרג את עצמו כעשר דקות לאחר שהחל האירוע.

ביום שישי, מיד לאחר הטבח, הורה הנשיא אובמה על הורדת הדגלים לחצי התורן. בנאום מיוחד שנשא בשידור חי אמר הנשיא: "נצטרך לנקוט באמצעים כדי שמקרים נוספים כאלה לא יתרחשו - ללא קשר לפוליטיקה". הנשיא, שהיה נסער בעת נאומו, אמר עוד כי "אני יודע שאין הורה בארה"ב שלא חש צער ויגון על האירוע. רוב ההרוגים הם ילדים, ילדים יפים בני חמש עד עשר... כל חייהם היו לפניהם: עבודה, סיום לימודים, חתונה..." הוא הוסיף: "כמדינה עברנו זאת יותר מדי פעמים, בין אם בבית הספר בקונטיקט, בקניון באורגון, או בבית הקולנוע בקולורדו. אלוהים יברך את זכר הנספים וירפא את הפצועים".

הירי בקונטיקט החיה את הדיון על הקלות שבה ניתן להשיג נשק חם בארצות הברית. מחוקקים וארגונים התומכים ביתר פיקוח על כלי נשק חזרו על קריאתם רבת השנים בבקשה להקשיח את החוקים. הסנטורית דיאן פיינשטיין, מי שהיתה בין יוזמי החוק לאיסור מכירת רובי סער ב-1994 (תוקף החוק פג עשור מאוחר יותר), קראה לטפל בבעיה במושב הקרוב של הקונגרס בינואר, "כדי למנוע אבדן נוסף".

בארה"ב יש היום כ-350 מיליון כלי ירייה, מאקדחים פשוטים ועד לרובי סער קטלניים, אחד לכל תושב; בכל שנה נוספים למאגר הזה כמעט 6 מיליון כלי נשק חדשים מתוצרת מקומית, ועוד 3 מיליון מיבוא; יש באמריקה יותר מ-5,000 יצרני נשק מורשים ו-130 אלף סוחרי נשק מוסמכים, ומתוכם 51 אלף חנויות קמעוניות, לעומת 35 אלף מכולות וחנויות לממכר מזון ו-14 אלף סניפי מקדונלדס, שלמבקרים נדמה שהם מצויים בכל פינה; ובאמריקה עדיין נרצחים בירייה 32 איש מדי יום ביומו, שיעור הגבוה פי שמונה מהממוצע במדינות דומות בעולם.

הנשיא אובמה בטקס הזיכרון, הלילה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ