חילופי השלטון ביפן |

הכורים הגרעיניים יחזרו, חרחורי המלחמה עם סין יוחרפו

אתגרים רבים בתחום הכלכלה והאנרגיה עומדים לפתח ראש הממשלה החדש-ישן שינזו אבה, אבל דווקא מעמד הצבא הוא שעומד במוקד תשומת הלב

בן-עמי שילוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן-עמי שילוני

מפלה כה גדולה למפלגת השלטון עוד לא היתה ביפן מאז מלחמת העולם השנייה. ב-2009 השליך הבוחר היפני את המפלגה הליברלית-דמוקרטית, ששלטה ביפן למעלה מחמישים שנה, למה שנראה כסל האשפה של ההיסטוריה, אחרי שהיא הסתאבה, איבדה את כושר השליטה והייתה אחראית לשפל הכלכלי הממושך. במקומה הוא בחר את המפלגה הדמוקרטית, שהקרינה הגינות, יעילות ודאגה לאיש הקטן.

תוך שלוש שנים של שלטון הדמוקרטים, השחיתות לא פחתה, תפקוד הממשלה נעשה גרוע יותר, ההבטחות לשיפור איכות החיים לא קוימו וראשי הממשלה התחלפו מדי שנה. לרוע מזלם, אירע בתקופת שלטונם של הדמוקרטים האסון הגדול של רעידת האדמה, הצונאמי והתפרצות הכורים הגרעיניים בפוקושימה. כל ממשלה אחרת הייתה מתקשה להתמודד עם המצב הזה, על אחת כמה וכמה הממשלות הרעועות של הדמוקרטים. בתקופת שלטונן גבר גם העימות עם סין בעניין איי סנקאקו הזעירים.

המפלגה הליברלית-דמוקרטית, שרק לפני שלוש שנים נראתה מוקצית מחמת מיאוס, חוזרת עכשיו לשלטון ברוב עצום כמפלגת הישועה. הנשיא שלה שינזו אבה חוזר להיות ראש ממשלה, אחרי שכיהן בתפקיד זה במשך כשנה לפני שש שנים לא בהצלחה יתרה.

מה צופן השלטון הישן-חדש ליפן? בתחום הכלכלי, שמעניין את הציבור יותר מכל דבר אחר, אבה הודיע שיחזור למדיניות של הזרמת כספים למשק כדי לעודד את הפעילות הכלכלית ולבלום את הדפלציה. אך מדיניות זאת תגביר את החוב הלאומי של יפן, שכבר כיום הוא הגבוה ביותר בעולם ועומד על 220 אחוזים מן התמ"ג. בתחום האנרגיה הוא יפעיל מחדש את רוב הכורים הגרעיניים, תוך חיפוש מקורות אנרגיה חילופיים. בעניין זה עמדתו מנוגדת לזאת של רוב הציבור, החושש מהפעלתם מחדש של הכורים הגרעיניים שבטיחותם אינה ברורה.

בכהונה הראשונה שלו דגל אבה בשיפור היחסים עם סין. אך העימות המתמשך אתה בשנים האחרונות וההפגנות האנטי-יפניות האלימות בסין, שבהן הועלו באש מכוניות ובתי עסק יפניים, שינו את דעתו. כיום אבה הוא נץ כלפי סין והוא הכריז שלא ירשה לספינות ומטוסים סיניים לחדור לתחום הטריטוריאלי של יפן.

מדיניות תקיפה זאת תגביר את הפופולריות שלו ביפן, שבה הקהל נוטה כיום ימינה. אולם היא תחריף את העימות עם סין, שגם בה דעת הקהל הפכה יותר לאומנית והנשיא החדש שלה, שי ג'ין-פינג, תומך במדיניות היד החזקה של הצבא. יש פרשנים סינים המדברים כיום על מלחמה אפשרית בין שתי המדינות. העימות עם סין כבר פגע קשות בייצוא היפני לשם ובתיירות ליפן משם. המשך העימות הזה והחרפתו יפגעו בכלכלת יפן יותר מאשר בכלכלת סין.

שינוי צפוי אחר בשלטון הישן-חדש הוא שינוי החוקה. החוקה הנוכחית נכפתה על יפן על ידי הכיבוש האמריקאי ב-1947. זוהי חוקה דמוקרטית ופציפיסטית מאוד. הסעיף הראשון שלה קובע שהקיסר הוא רק סמל (כלומר אפילו לא ראש מדינה). סעיף 9 שלה קובע כי העם היפני "מוותר לעד על זכותו לנהל מלחמה" וכי יפן "לא תקיים כוחות יבשה, ים ואוויר או כל פוטנציאל מלחמתי אחר".

אף שהחוקה הזאת נכפתה עליהם, היפנים התאהבו בה ועד היום לא הוכנס בה שום שינוי. יפן אמנם הקימה, בעידוד ארה"ב, צבא ובו חילות יבשה, ים ואוויר, אך כדי שהדבר לא ייראה כהפרת החוקה, הצבא היפני אינו נקרא צבא אלא "חילות הגנה" והמשרתים בו (כולם אנשי קבע מתנדבים) נקראים "אנשי חילות ההגנה" ולא חיילים. כך, על ידי פלפול תלמודי, אין ליפן צבא ואין לה חיילים.

אבה הכריז כי בדעתו לבטל את הפארסה הזאת, לתת לצבא מעמד חוקי ולקרוא לו "צבא ההגנה של יפן". צבא זה, המצויד בנשק הגנתי מהמתקדמים בעולם, יצטרך להתמודד עם מה שאבה מכנה הסכנה הסינית. החשש הוא שדווקא שינוי החוקה יקומם על יפן לא רק את סין אלא גם את שתי הקוריאות ויפגע בביטחונה של יפן.

הכותב הוא פרופסור אמריטוס באוניברסיטה העברית וחבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ