הנשיאה של דרום קוריאה: שמרנית ובת של דיקטטור

פארק גן-הייאה, שנבחרה לנשיאות דרום קוריאה, היא האשה הראשונה שתנהיג מדינה באזור. בתו של הרודן האחרון שידעה המדינה תשוב בפברואר 2013 ל"בית הכחול", משכן הנשיא שהיה גם בית ילדותה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פארק גן-הייאה (60), שניצחה ביום רביעי בבחירות לנשיאות דרום קוריאה, תירשם בדפי ההיסטוריה כאשה הראשונה שזכתה להנהיג מדינה באזור זה של העולם. ועדת הבחירות הארצית הודיעה לאחר ספירת כל הקולות שפארק ניצחה ברוב של 51.6% לעומת 48% להם זכה יריבה, מון ג'ה-אין הליברלי.

עם בחירתה של פארק, דרום קוריאה הביעה את תמיכתה במפלגת השלטון הפרו-אמריקאית. באותה נשימה, נאותו האזרחים לתת אמונם בבתו של הרודן האחרון של המדינה, פארק צ'ונג-הי.

הנשיאה הנבחרת צפויה להיכנס לבית הכחול, משכן הנשיא שהיה גם בית ילדותה, בפברואר. אתמול נפגשה פארק עם שגרירי אררה"ב, סין, יפן ורוסיה, ארבע המדינות האחרות שמעורבות בשיחות על תוכנית הגרעין של צפון קוריאה. בנאום במטה המפלגה השמרנית הלאומית, התחייבה פארק לקדם הבנות עם השכנה מצפון, "אנסה לפעול לקידום יוזמות פיוס, שיתוף פעולה ושלום בצפון מזרח אסיה". בכהונתה הקרובה, תצטרך פארק למצוא את האיזון בין הברית החזקה עם ארה"ב, לבין פיתוח היחסים הכלכליים עם סין והרגעת הגבול עם צפון קוריאה.

הקריירה הפוליטית של פארק החלה בטרגדיה. אמה נרצחה בידי סוכן קומוניסטי ב‑1974. היא היתה אז סטודנטית בת 22 בפאריס. עם קבלת ההודעה, נטשה פארק גן-הייאה את לימודיה וחזרה לארצה, בה שלט אביה ביד רמה מאז 1961. 18 שנות שלטון הדיכוי של פארק האב זכורות לרבים במרירות. ממשלתו אסרה השמעת מוזיקת רוק ולבישת חצאיות מיני, כלאה ועינתה מתנגדים שהוצגו כמסייעים לצפון קוריאה.

פארק שימשה כגברת הראשונה בפועל לצד אביה במשך חמש שנים. היא נפגשה עם מנהיגי העולם ועמדה לצדו בטקסים, עד הירצחו ב-1979, בידי ראש השירותים החשאיים. בספר זיכרונותיה נכתב שכאשר בישרו לה על מות אביה, היא השיבה: "האם הכל כשורה לאורך הגבול עם צפון קוריאה?".

אחרי מות הרודן, במשך קרוב ל‑20 שנה נעלמה פארק מהזירה הציבורית; היא שבה לפוליטיקה רק ב‑1998, נחושה להציל את המדינה, שהתמודדה אז עם המשבר הכלכלי האסיאתי. היא בעלת תואר בהנדסה מאוניברסיטת סוגאנג בסיאול. מרגרט תאצ'ר ואנגלה מרקל הן בין הדמויות המשמשות לה מודלים לחיקוי. פארק לא נישאה מעולם ואין לה ילדים. בכך נוצרה לה תדמית של בת העם הקוריאני, שהעם והמדינה בראש מעייניה. דימוי זה קוסם במיוחד לבוחרים רבים שמאסו בשערוריות השחיתות סביב המשפחות המחזיקות בתפקידים הבכירים בשלטון.

העניין שעמד במכרז הקמפיין הנשיאותי היה כלכלת המדינה. עבור תומכיה, פארק היא סמל ליציבות ולקידום הכלכלה. אביה, הם מזכירים, חילץ את המדינה מעוני כבד. לדרום קוריאה אחת הכלכלות החזקות בעולם, אך בשנים האחרונות היא נאלצת להתמודד עם האטה בצמיחה ופערים חברתיים גדלים. "אני רוצה שאנשים לא ידאגו לפרנסה שלהם, ושצעירים יוכלו ללכת בשמחה לעבודה", אמרה פארק אתמול. יום קודם לכן הגדירה את בחירתה "ניצחון לעם ולתקוותו להתגבר על המשבר". "תדמיתה בעיני הציבור היא של מנהיג יציב השולט ברוחו בעתות של משבר", אומר צ'וי ג'ין, ראש המכון להנהגה נשיאותית בסיאול.

על אף ניצחונה, מעטים סבורים שמעמדן של הנשים במדינה ישתפר. למעט כמה חריגים בעולם העסקים ובממשלה, משימתה העיקרית של האשה בדרום קוריאה היא מלאכת גידול הילדים. "בחירתה לנשיאות נוגעת פחות להיותה אשה ויותר להיותה הבת של אבא שלה", סבור קים ג'י-יון, חוקר במכון למדעי המדינה בסיאול. בסקר שעסק בשיוון בין מגדרי דורגה דרום קוריאה במקום ה-108 מתוך 135 מדינות. מתחת לאיחוד נסיכויות המפרץ. הדבר מתבטא גם בפערי השכר בין גברים לנשים שעומדים כיום על 39% אחוזים.

נשיאת דרום קוריאה, פארק גן-הייאה, ותומכותיה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ