יורשו של צ'אבס: לא כריזמטי, אך מתון ודוגל בהידברות

ניקולס מאדורו, נהג אוטובוס וראש איגוד מקצועי לשעבר - נחשב לתומך נלהב של צ'אבס אך גם לדיפלומט פרגמטי שעשוי להוביל לריכוך מדיניות החוץ

ויליאם ניומן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ויליאם ניומן, ניו יורק טיימס

ניקולס מאדורו, היורש שנשיא ונצואלה הוגו צ'אבס בחר לעצמו, עלה החודש על הבימה ונשא נאום בסגנונו של צ'אבס. הוא נשבע אמונים למהפכה, השתלח ביריביו, וצעק עד שהצטרד. אבל כשקהל הנוכחים התחיל להריע לו ולקרוא בשמו, מיהר מאדורו להפסיק אותם ורעם לתוך המיקרופון: "צ'אבס! צ'אבס!". במשך השנים הרבות שעמד לצדו, הוא למד מן הסתם דבר אחד: לעולם לא להאפיל על הבוס.

הדבר תקף גם עתה, כשצ'אבס בן ה‑58 מאושפז במצב לא ברור בבית חולים בקובה, בעקבות ניתוח להסרת גידול סרטני. גם אחרי שהודיע בעצמו בנאום לאומה שמאדורו, סגנו בן ה‑50, צריך לקחת את מקומו אם מצב בריאותו ימנע ממנו למשול. "הוא ידוע כאומר הן, הוא אדם שמעולם לא הפגין שום עמדה עצמאית", אומר דייוויד סמיילד, בכיר במכון מחקר בענייני אמריקה הלטינית. "הקו המנחה שלו היה תמיד להפנות את אור הזרקורים לצ'אבס".

ואולם, חרף נאמנותו, רבים מזהים סימנים לכך שמאדורו עשוי להיות מנהיג מסוג אחר - מתון יותר ונכון לפשרות יותר מצ'אבס. הדבר עשוי לא רק להוביל לפתיחת דו-שיח עם יריבים פוליטיים מבית, אלא גם לריכוך מדיניות החוץ הנוקשה של ונצואלה ויחסה המתעמת עם ארה"ב. "הוא אדם מתון יותר, פרגמטי יותר", אומרת מריה אמה מחיה, שרת החוץ של קולמביה לשעבר, שקיימה קשרי עבודה הדוקים עם מאדורו כשכיהנה כמזכ"ל ארגון מדינות דרום אמריקה, "אױנסױר". היא זוקפת לזכות מאדורו את שיפור היחסים בין ונצואלה לקולומביה אחרי שנים של מתיחות. "הוא אינו דוגמטי באופן כזה שפוסל את עמדותיהם של אחרים", היא אומרת.

עם זאת, להערכת רבים אחרים, מאדורו דבק זמן כה רב בעמדותיו של צ'אבס, שקשה לדעת איזו דרך הוא עשוי לבחור אם יינתן לו מרחב התמרון. מאדורו, נהג אוטובוס וראש איגוד מקצועי לשעבר, נמנה עם תומכיו של צ'אבס לפחות מאז כשלון ההפיכה ב‑1992. הוא הפך לחבר בית המחוקקים ב‑1999, כשצ'אבס היה לנשיא, ובתפקידו זה אף סייע בניסוח החוקה החדשה. ב‑2005 היה ליו"ר האסיפה הלאומית, ומ‑2006 עד היום הוא מכהן כשר החוץ. לאחר הבחירות לנשיאות באוקטובר האחרון, שהעניקו לצ'אבס כהונה שלישית כנשיא, מינה אותו האחרון לסגנו. "הוא השכיל להישאר בממשלה, לא להצטייר כאיום על צ'אבס, לא להידחק לשוליים, ויהיה מעניין לראות מה יקרה כאשר יהיה עליו להשמיע קול עצמאי משלו", מוסיף סמיילד.

לדברי דיפלומט לשעבר של מדינה דרום אמריקאית, שהרבה להיפגש עם מאדורו בשנים האחרונות, מעורבותו הרבה של צ'אבס בענייני החוץ בלמה את מאדורו מלפתח גישה עצמאית בתפקידו. "תמיד ראיתי אותו כדבוק לצ'אבס, כשליח; מעולם לא זיהיתי בו סימנים שיעידו על כישורים של מנהיג", אומר הדיפלומט שביקש להישאר בעילום שם; "אבל מאחר שהיה כה קרוב לצ'אבס, אני מניח שלמד ממנו רבות".

הוגו צ'אבס לפני צאתו לניתוח בקובה

עתה צריך מאדורו לרכוש את אמונם של נאמני המפלגה, הקשורים רגשית לצ'אבס והנוטים להאשים את הסובבים אותו בחוסר היעילות והשחיתות המכרסמים בממשלה. צ'אבס יכול אמנם להעניק לו את ברכתו, אבל לא את הכריזמה שלו - כפי שבא לביטוי בשבוע שעבר בטקסי השבעתם של מושלים חדשים, שבהם התקבלו דבריו במחיאות כפיים מאופקות בלבד. "אני לא מדמיין את מאדורו כמועמד לנשיאות", אומר קרלוס בוליבר, רוכל בן 40 מקראקאס ומתומכי צ'אבס. "אין לו הכישורים לכך, הוא מאופק מדי", ציין, אבל מיהר להוסיף: "אם זה מה שהנשיא אומר, נצטרך לקבל את זה".

מאדורו גדל בקראקאס במשפחה מעוטת אמצעים. אביו היה פעיל פוליטי ומעורב בתנועת הפועלים, ומאדורו הלך בעקבותיו. בסיום לימודי התיכון, נסע לקובה להכשרה פוליטית וכשחזר החל לעבוד כנהג אוטובוס. אף שלדברי חברו של מאדורו, האחרון לא שימש זמן רב כנהג אוטובוס ועבר בהקדם לעבוד באיגוד עובדי התחבורה - תדמית נהג האוטובוס דבקה בו; בעטיה אף טענו יריביו הפוליטיים שאין לו את הכישורים הדרושים לכהן במשרה הרמה. צ'אבס לגלג על התייחסותם זו באוקטובר האחרון, כאשר הודיע על מינויו לסגן נשיא ואמר: "תראו לאן הגיע ניקולס, נהג האוטובוס, איך עשו ממנו צחוק".

אחרי הפיכת הנפל שהביאה את צ'אבס לכלא ב‑1992, הצטרף כאמור מאדורו לתנועתו של האחרון. באותה תקופה גם הכיר את סיליה פלורס, עורכת דין צעירה שפעלה בלא תמורה לשחרור צ'אבס מהכלא, ושהפכה לבת זוגו של מאדורו, ושכיום היא מכהנת כפרקליטת המדינה.

חברים ודיפלומטים מתארים את מאדורו כאדם חביב הצוחק בקול רם, אוהב לאכול כריכי "סבמארין", לעשן סיגרים ולשחק בייסבול. אבל יש לו גם פן מיסטי והוא נמנה עם חסידיו של הגורו ההודי המנוח, סאתיה סאי באבא, שאצלו אף ביקר עם פלורס ב‑2005. בתפקידו כשר חוץ, הוא חתר ליישם בנאמנות את מדיניות צ'אבס, חילץ את ונצואלה מהשפעת ארה"ב והידק את יחסיה עם רוסיה וסין. עם זאת, לא ברור באיזה נתיב יבחר בתור ראש מדינה; על פי הערכות, כדיפלומט ומנהיג לשעבר של איגוד מקצועי הוכיח עצמו כמי שמצדד בעקרון ההידברות.

יריבו העיקרי על ההנהגה הוא ככל הנראה דיוסדאדו קאבלו, יו"ר האסיפה הלאומית, וקצין צבא לשעבר שנחשב למנהיג האגף השמרני יותר בממשלה. אבל בתנועתו של צ'אבס יש גם זרמים אחרים, ורבים תוהים אם מאדורו יהיה מסוגל ללכד את השורות במקרה שהנשיא ימות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ