רויטרס

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, הדיח היום (חמישי) את שרת הבריאות, מרזיה וחיד דסטג'רדי, האשה היחידה שכיהנה בממשלתו. דסטג'רדי פוטרה פחות משנה לפני תום הקדנציה שלה ולאחר שמתחה ביקורת על עמיתיה השרים כיוון שלא סיפקו מימון לייבוא של תרופות חיוניות.

דסטג'רדי, גניקולוגית במקצועה, מונתה לתפקיד ב-2009, והיא האשה הראשונה שכיהנה כשרה בטהראן מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. היא נחשבה לשמרנית בעמדותיה הפוליטיות, אבל קראה להרחיב את מקומן של הנשים בחברה.

בשבועות האחרונים רבו הדיווחים מאיראן על מחסור בתרופות חיוניות לטיפול בסרטן, בטרשת נפוצה, בבעיות דם ובמחלות קשות אחרות. בחודש שעבר אמרה דסטג'רדי כי רק רבע מ-2.4 מיליארד הדולרים שהוקצו לייבוא תרופות הועברו למשרד הבריאות השנה, וכי חסר מטבע חוץ לתשלום עבור משלוחי התרופות.

"תרופות חיוניות יותר מלחם", אמרה השרה בשידור בטלוויזיה הממשלתית. "שמעתי שיובאו מכוניות יוקרה בדולרים של סובסידיות אבל אין לי מושג מה קרה לדולרים שהוקצו לייבוא תרופות", הוסיפה.

מרזיה וחיד דסטג'רדי

בכירים באיראן טוענים כי המחסור בתרופות חיוניות נובע מהסנקציות שהטילו ארצות הברית והאיחוד האירופי, אולם הממשלה בטהראן סופגת עדיין ביקורת כבדה על כישלונה בהתמודדות עם צורכי העם האיראני. יריביו הפוליטיים של אחמדינג'אד מאשימים אותו בהחמרת ההשפעות של הסנקציות עקב ניהול כושל והעדפת מקורבים.

ההודעה על פיטוריה של דסטג'רדי נמסרה היום, ללא שנמסרה הסיבה למהלך. במקומה מונה באופן זמני מוחמד חסן טריקאט מונפרד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ