קריסטיאנו אנג וייני קווק, ניו יורק טיימס

כשרוברט פיק, מנהל פנימיית מרלבורו קולג' שבמלזיה, התבונן בחלקת אדמה שלו בנוסג'איה לפני כמה שנים, הוא ראה רק שטח שעליו צומחים דקלים. מאז הפכה נוסג'איה למקום מושבה של המכללה הבינלאומית הראשונה במלזיה: מרלבורו קולג', פנימייה בריטית שנוסדה ב-1843 ועם בוגריה נמנים בין היתר המשורר סיגפריד ששון והדוכסית מקיימברידג' קייט מידלטון. מרלבורו הקימה במקום קמפוס שבו לומדים 350 תלמידים, כ-20 אחוז מהם מלזים.

באתר המלזי של מרלבורו, ששטחו כ‑360 דונם, יש מתקני ספורט נרחבים ומשוכללים. בכיתות מסודרים שולחנות מעץ בזוגות, ולידם יושבים תלמידים הלובשים תלבושת אחידה. הקמפוס, שפתח את שעריו באוגוסט, הוא חלק מקריית החינוך איסקנדר, יוזמה ממשלתית לבניית מרכז לימודי במדינת המחוז ג'והור הגובלת בסינגפור, אך הוא גם חלק משרשרת פנימיות מערביות יוקרתיות שהקימו קמפוסים באסיה.

דוגמה אחרת היא בית הספר הבינלאומי הארו הונג קונג, שנפתח בספטמבר בהתאם להסכם עם בית הספר הבריטי הוותיק הארו, שעם בוגריו נמנים המשורר לורד ביירון, ראש הממשלה לשעבר וינסטון צ'רצ'יל וראש ממשלת הודו הראשון ג'וורלאל נהרו. בוגר נוסף הוא גואה-גואה, בנו של בו שילאי, מראשי המפלגה הקומוניסטית הסינית לשעבר שהודח באחרונה מתפקידו. בו הבן היה התלמיד הסיני הראשון שלמד בקמפוס הארו הראשי שבמידלסקס. למעט הקמפוס בהונג קונג, מפעיל המוסד הבריטי סניפים גם בבייג'ינג ובבנגקוק. ברנקסום הול אסיה פתח באוקטובר מרכז לימוד באי הדרום קוריאני ג'ג'ו, כסניף של ברנקסום הול, בית הספר הפרטי לילדות שקיים 109 שנים בטורונטו, קנדה.

בתי הספר האלה עונים על דרישותיהם של הורים אסיאתים הרוצים שילדיהם יקבלו חינוך בסגנון מערבי ובו-זמנית יישארו קרובים לבית. בכך מתבטאת גם שאיפה של רבים מבני השכבות העליונות במדינות דרום מזרח אסיה והמזרח הרחוק להתחמק ממערכות הלימודים המקומיות, המתרכזות בשינון חומר ובמבחנים.

תלמידות בדרום קוריאהצילום: אי-פי

ויויאן פונג, עורכת דין בת 40 ואם לשניים, מספרת בראיון טלפוני שהיא ובעלה חשו רתיעה מהגישה המסורתית ללימודים הקיימת ברבים מבתי הספר בהונג קונג. לדבריה, התלמידים במוסדות החינוך בעיר נאלצים לבזבז שעות אחרי הלימודים על הכנת שיעורים או על שיעורים פרטיים. ילדיה, בני 5 ו‑4, הם התלמידים הראשונים בהארו החדש. "להארו יש גישה הרבה יותר הוליסטית מאשר לבתי ספר אחרים בהונג קונג, משום שהוא מתרכז לא רק בתוצאות האקדמיות אלא גם שם דגש על התפתחותו של כל תלמיד והפיכתו לאזרח העולם", היא אומרת.

הארו הונג קונג נבנה על שטח של 37 דונם שבו שכן בעבר מחנה צבאי. כבר בשנתו הראשונה התקבלו אליו 740 ילדים וילדות, 180 מהם בתנאי פנימייה. מנהליו מצפים כי כשתסתיים בניית כל מבני החינוך ילמדו בו 1,500 תלמידים. ממשלת הונג קונג הקצתה להארו את הקרקע בתמורה לדמי שכירות נומינליים, וגם העניקה לו הלוואה ללא ריבית למטרות בנייה בסכום המקביל ל‑35 מיליון דולר. גם מרלבורו מלזיה, כמו מוסדות חינוכיים אחרים הפועלים בקרית החינוך בנוסג'איה, מקבל מהממשלה תנאים מועדפים והקלות במס, אף על פי שאדריכל הקמפוס מסרב לחשוף את תנאי המימון. ברנקסום הול אסיה קיבל מממשלת דרום קוריאה הלוואה בסך 170 מיליון דולר, שגויסה ממשקיעים פרטיים ותשולם תוך 23 שנים. אחת ממטרותיו המוצהרות של המוסד היא להשאיר את התלמידים בבית.

על פי נתונים רשמיים, מספר תלמידי בתי הספר היסודיים והתיכוניים בדרום קוריאה שעברו ללמוד בחו"ל הוכפל מ‑8,000 בשנת 2001 ליותר מ‑16,000 ב‑2011. ילדים קטנים נשלחים בדרך כלל לחו"ל עם אימהותיהם בעוד האבות נשארים בבית. "הורים קוריאנים מקריבים קורבנות כספיים ורגשיים אדירים כדי שילדיהם יקבלו את החינוך הטוב ביותר", אומר פיטר קני, מנהל ברנקסום הול אסיה.

שטח בית הספר הזה הוא 95 דונם ובו בריכה אולימפית, זירת החלקה על הקרח ותשתית טכנולוגית חדישה. בסך הכל נרשמו לשנת הלימודים הראשונה 300 תלמידים, 181 מהם בתנאי פנימייה. בית הספר, המציע תעודת בגרות בינלאומית, מצפה שבתוך שנים אחדות ילמדו בו 1,200 תלמידים, 450 מהם בתנאי פנימייה.

שכר הלימוד והשהייה במרלבורו, ברנקסום והארו יכול להגיע לעשרות אלפי דולרים בשנה, אך הוא פחות יקר מעלות שליחתם של הילדים לפנימיות במערב. בתי הספר באסיה אינם העתקים מדויקים של בתי הספר במערב. "איננו יכולים להיות כמו הארו באנגליה", אמר מארק הנסמן, מנהל הארו אינטרנשיונל. "בית הספר באנגליה הוא לבנים בלבד ויש לו היסטוריה של 400 שנה, בעוד באסיה יש לנו בתי ספר מעורבים". לדבריו, בתי הספר באסיה מתאמצים ללמד את תלמידיהם את השפות והתרבות המקומיות כדי שבוגריהם יהיו מעורבים בנעשה באזור, אך במקביל מקנים להם גם אנגלית ושפות מערביות נוספות כדי לפתוח את אופקיהם אל העולם הרחב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ