ארה"ב ניצלה מהמצוק: בית הנבחרים אישר את ההסכם

הרפובליקאים אישרו את ההסכם הכלכלי שנועד למנוע מיתון קשה בארצות הברית. הנשיא אובמה: "בעתיד, לא אסבול דיון בקונגרס על תשלום חובותינו"

אי-פי, הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי, הארץ

בית הנבחרים אישר לפנות בוקר (רביעי) את ההסכם שנועד למנוע מארצות הברית נפילה מהמצוק הפיסקלי. ההצעה, שעיקרה העלאת מסים למשקי הבית העשירים ביותר, אושרה ברוב של 257 חברים מול 167.

הסנאט אישר גם הוא את ההסכם מוקדם יותר אתמול, בהתכנסות דחופה במהלך החג לתחילת השנה. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר כי הוא ישלים את תהליך החקיקה בחתימתו על ההסכם במהרה. בהתבטאות לאחר ההצבעה הביע הנשיא תקווה כי הסכמים עתידיים "לא יפחידו כל כך את החבר'ה". הוא אמר כי הוא מצפה מחברי בית הנבחרים והסנאט לאשר בקרוב צעדים נוספים, בהם הגדלת קו האשראי של ארצות הברית. "בעתיד, לא אסבול עוד דיון עם הקונגרס הזה בשאלה אם יש לשלם את החשבונות שהצטברו או לא". ההסכם מקיים את הבטחת אובמה nקמפיין הבחירות שלו, להעלות את המס על עשירים במדינה.

בכך, מגיעה לקיצה מדיניות בת שני עשורית אותה הובילו הרפובליקאים, שמנעה העלאת מס על המשכורות הגבוהות. אתמול הודיע מנהיג הרוב הרפובליקאי אריק קנטור כי הוא מתנגד להצעה. עם זאת, הרפובליקאים נסוגו מהתנגדותם, ככל הנראה מחשש שיואשמו במניעת השגת ההסכם ברגע האחרון.

אתמול אושר ההסכם בסנאט האמריקאי ברוב של 89 תומכים מול שמונה מתנגדים. קודם לאישור, הציג אובמה במסיבת עיתונאים את עיקרי המהלך שימנע משבר כלכלי חמור, לפחות לעת עתה. ההסכם מונע העלאות מס וקיצוצי תקציב אוטומטיים של 600 מיליארד דולר, שהיו עלולים להביא למיתון ולזינוק באבטלה באמריקה. המסים על העשירים יעלו באחוז, בעוד שהמעמד הבינוני לא יספוג העלאות מסים וגזירות. התגובות להסכם היו רחוקות מלהיות נלהבות: “שחקן הפוקר הגרוע בעולם”, הטיח חתן פרס נובל לכלכלה פול קרוגמן באובמה.

יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר בתום פגישה עם מנהיגי הסיעה הרפובליקאית, הלילהצילום: אי-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ