לפחות 100 עצורים בהפגנות אלימות בצפון אירלנד

המתיחות בין הפרוטסטנטים לקתולים שב ופרץ בעקבות החלטה של עיריית בלפסט לפיה הנפת דגל בריטניה על גג הבניין תוגבל ל-17 ימים בלבד בשנה

הנרי מקדונלד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנרי מקדונלד, גרדיאן

לפחות 100 בני אדם נעצרו מאז סוף השבוע שעבר בהתפרעויות בבלפסט, בירת צפון אירלנד. גם הלילה (שלישי), החמישי ברציפות, פרצו מהומות והתנגשויות בין יוניוניסטים, תומכי האיחוד עם בריטניה, לבין לאומנים קתולים במזרח העיר. המפגינים השליכו בקבוקי תבערה, לבנים וחפצים לעבר יריביהם. כוחות המשטרה הגיבו בירי כדורי פלסטיק וסילוני מים בניסיון לפזר את המתפרעים.

במוקד גל האלימות בבלפסט עומדת החלטה שנויה במחלוקת של מועצת העיר ולפיה הנפת דגל בריטניה על גג בניין העירייה תוגבל ל-17 ימים בלבד במהלך השנה. היוניוניסטים הפרוטסטנטים טוענים כי מדובר בהחלטה פוליטית שהתקבלה במחטף. לעומת זאת, הלאומנים הקתולים טוענים כי היוניוניסטים מובלים באפם על ידי קבוצה קטנה של קיצונים וכי לא ייכנעו לאיומים. לדבריהם, ברצונם לכבד את המסורת הבריטית אך "כבוד אינו חד כיווני".

סוגיית ה"יוניון ג'ק" לא היתה על סדר יומה של המועצה בישיבתה אתמול, אך לאור מעשי האלימות דנו חברי המועצה במצב במשך כשעה, מבלי שהגיעו להסכמות. בחוץ הפגינו באותה שעה בשקט כ-400 יוניוניסטים. באזור החיץ בין השכונות הפרוטסטנטיות לקתוליות במזרח בלפסט הוצבו מחסומים. מפקח המשטרה, מט באגוט, אמר בתדרוך עיתונאים כי לצערו גם ילדים, כבני 10-11, לוחים חלק בהתפרעויות ובתקיפת שוטרים.

ובתוך כך, איגוד העיתונאים בצפון אירלנד אישר אמש שכתב בבלפסט קיבל מכתב איומים ובתוכו כדור. נשיא האיגוד, בארי מק'אל, אמר כי זה המקרה האחרון בשורה של ניסיונות להלך אימים על עיתונאים בצפון אירלנד. גם לפחות חמישה פוליטיקאים משני הצדדים קיבלו בחודשים האחרונים מכתבי איומים ובתוכם כדורים.

הפגנת יוניוניסטים סמוך לבניין עיריית בלפסט, השבוע

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ