סף הכאב: כיצד התאוששה כלכלת לטוויה

אחרי שנקלעה למשבר כלכלי, נאלצה לטוויה לבצע צעדי צנע כואבים. איך קרה שהמדינה הבלטית הקטנה הצליחה בשעה שמדינות אחרות באירופה נכשלו

אנדרו היגינס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנדרו היגינס, ניו יורק טיימס

בשנת 2008, בשעה שהשגשוג הכלכלי בלטוויה נעצר, נאלץ דידזיס קרומניס, בעלים של חברת אדריכלות קטנה, לפטר עובדים ולבסוף אף לסגור את העסק. הוא צפה בדאגה כיצד גדל העוני במדינה בשל יישום של צעדי צנע קשים, שהביאו לקיצוץ משמעותי בשכר, במשרות ובתקציב בתי ספר ובתי חולים.

ואולם, קרומינס, שבנו התינוק היה זקוק לניתוח מסובך, לא יצא לרחובות למחות על הקיצוצים. במקום זאת, הוא קנה טרקטור והתחיל לשנע עצים להסקה. זמן קצר לאחר מכן החלה כלכלת לטוויה להתאושש. קרומינס חזר לעסוק באדריכלות, וכיום הוא מעסיק 15 עובדים. "כאן בלטוויה", הוא אומר, יש מנטליות שונה".

תומכי צעדי הצנע באירופה מכנים את לטוויה "המדינה שמסוגלת לעשות את זה" ומנופפים בה כדוגמה נגדית למדינות אחרות, בהן יוון, שאינן מצליחות לשפר את מצבן הכלכלי. המצב בלטוויה מדרבן את כל מי שתומך בגישה, לפיה הסבל בסופו של דבר משתלם ומביא בהמשך לתוצאות.

מצוקה היא לא דבר חדש בשביל אזרחי מדינה הבלטית הקטנה ורבים בה עדיין סובלים מקשיים רבים. ואולם, בארבע שנים בלבד, שינתה לטוויה את מעמדה מהצרה של האיחוד האירופי למודל שקרן המטבע העולמית מתהדרת בו כדי להוכיח את הצורך וההצלחה שבקיצוצים נרחבים בתקציב.

כלכלתה של לטוויה, שהתכווצה בזמן המשבר ביותר מ-20%, צמחה אשתקד בקצב של חמישה אחוזים, השיעור הגבוה ביותר בקרב 27 מדינות האיחוד האירופי. הגירעון התקציבי שלה ירד באופן חד והייצוא פורח.

"באנו הנה לחגוג את הישגיכם", אמרה כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, בנאום שנשאה בריגה בקיץ שעבר. לדבריה, קרן המטבע, שבסוף 2008 מימנה עם האיחוד האירופי הלוואת חילוץ ללטוויה בסכום של כשבעה מיליארד אירו, "גאה על כך שהיה לה חלק בסיפור הצלחתה של לטוויה".

כשקרסה כלכלתה, נתקלה לטוויה במרבית מהבעיות שמדינות אחרות באירופה נאלצות להתמודד: גידול בגירעון, משבר של הבנקים, ירידה בתחרותיות וחובות גדולים. עתה, בעקבות השינוי החיובי במצבה הכלכלי של המדינה, מתקיים באירופה דיון ציבורי סביב השאלות מהי הדרך הנכונה לפתור את המשבר ביבשת ואם ייתכן כי בני האדם מגיבים באופן שונה לחוקי הכלכלה.

אנשי עסקים בלטוויה משבחים את גישת הממשלה, אולם מביעים ספק אם גישה זו תצליח במקומות אחרים. "כלכלה אינה מדע. מרביתה מתרחשת במוחם של בני אדם", אומר נורמונדס ברגס, יצרן שקיצץ ב-30% משכר המנהלים בחברה שבבעלותו. "המדע אומר שהמים ירתחו ב-100 מעלות צלזיוס, בכלכלה אין יכולת חיזוי שכזו".

ביוון ובספרד, הקיצוץ בשכר, במשרות ובשירותים שמספקת המדינה הביא לגל מחאה המונית. אזרחים זועמים יצאו לרחובות ופתחו בשביתות תכופות.

ואולם, בלטוויה, שבה הממשלה פיטרה שליש מכוח האדם במגזר הציבורי, קיצצה בשכר העובדים שנותרו בתפקידם, וצמצמה באופן משמעותי את התמיכה הציבורית בבתי חולים, בלעו רוב האזרחים את הגלולה המרה. ראש הממשלה, ואלדיס דומברובסקיס, שהוביל את צעדי הצנע, נבחר מחדש ולא הוענש בידי הבוחרים, כמו רבים מעמיתיו במקומות אחרים.

הקיצוצים הרגיעו בשווקים הפיננסיים את החששות כי המדינה עלולה לפשוט את הרגל, ולמדינה ולחברות פרטיות ניתנו אישורים להלוואות, שמנעו את קריסתן. עסקים פרטיים הלכו בעקבות המדינה וקיצצו בשכר. כוח העבודה בלטוויה הפך לתחרותי יותר ומחיר המוצרים ירד. עם הגידול בייצוא, החברות התחילו לשכור שוב עובדים.

למרות ההישגים הכלכליים, 30% מאוכלוסיית לטוויה עדיין סובלים מעוני וממצוקה, כך לפי נתונים של השנה החולפת שפרסמה סוכנות הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי. האבטלה אמנם ירדה מ-20% בתחילת שנת 2010 ל-14.2% ברבעון השלישי של 2012, ואף על פי ששיעור זה נמוך בהרבה מ-25% אבטלה שבספרד וביוון, הרי שעדיין מדובר בבעיה כלכלית קשה שעמה נאלצת לטוויה להתמודד.

"אני כל הזמן שואל את האנשים כאן: איך אתם משלימים עם המצב?" אומר יוריס קליטיס, איש דת אנגליקני יליד לטוויה, שמשפחתו נמלטה מהכיבוש הסובייטי בשנות ה-40 של המאה הקודמת ושבה אליה לאחר קריסתה של בריה"מ. "זה ממש מזעזע", אומר קליטיס, שמנהל בית תמחוי בכנסייה בעיר העתיקה של ריגה. "הלטווים היו אמורים לרדת לרחוב ולזעוק, אבל הם מקבלים את הגזרות הכלכליות כאילו הן היו גזרה משמים".

לטוויה היא מדינה למודת סבל ומצוקה. אזרחיה נאלצו לסבול בשלטון הסובייטי ולזמן קצר אף בכיבוש הנאצי ולמדו לא להשמיע בקול רם ביטויים של התנגדות ומורת רוח. לאחר שמוסקווה ויתרה על השליטה, ב-1991, נסגרו מפעלים כושלים מהעידן הסובייטי, התשתית התעשייתית במדינה נהרסה והכלכלה התכווצה בכמעט 50%.

התמוטטותו של הבנק הגדול בלטוויה ב-1995 הורידה לטמיון את חסכונותיהם של רבים. אחר כך נפגעה לטוויה משרידי התפוצצות הבועה הפיננסית הרוסית ב-1998. בהמשך חל שגשוג מסחרר, בזכות הלוואות עתק מבנקים זרים, בעיקר מבנקים שוודיים, שהסתיים ב-2008 בקריסה הרסנית, שהתרחשה נוכח המשבר ששטף את העולם.

בניגוד לרוב מדינות אירופה, בלטוויה אין מסורת של התארגנויות ומחאה של עובדים. בלטוויה בולטים גם חסרונם של כוחות שמאל פוליטיים, כמו ארגונים, תנועות ומפלגות שהתנגדו לצעדי צנע במקומות אחרים באירופה, והיעדרם של חוקי עבודה המגינים על העובדים. "מה אפשר להשיג ביציאה לרחוב? קר שם ויורד שלג", אומר פטריס קיגרס, נשיא קונפדרציית העובדים החופשיים בלטוויה. לדבריו, כמעט בלתי אפשרי לארגן בלטוויה שביתות. "שביתה נתפשת כאן כדבר מביש, לא משנה כמה זעומה המשכורת שלך".

אזרחים רבים במדינה עדיין סובלים. "אומרים שהמשבר הסתיים, אבל אני לא מרגישה את זה", אומרת מאריקה טימה, אם לשלושה, שבעלה איבד לפני כמה שנים את מקום עבודתו. טימה עבדה כמנקה, אבל התפטרה כשהשכר שלה קוצץ בחצי, ל-168 דולרים בחודש. כמה מחבריה היגרו לבריטניה בתקווה למצוא שם עבודה. "הם לא יחזרו", היא אומרת.

מאז 2008 איבדה לטוויה יותר מחמישה אחוזים מאוכלוסייתה עקב הגירה, בעיקר של צעירים. העזיבה הגיעה לשיאה ב-2010, שבה, לפי הערכות, עזבו את לטוויה 42 אלף בני אדם - מספר עצום במדינה המונה שני מיליון תושבים בלבד.

דניאלס פאבלוטס, שר הכלכלה של לטוויה, ביקר באחרונה בבריטניה ונפגש עם קבוצות של מהגרים, כדי לעודד אותם לשוב למולדתם. כלכלת לטוויה, אמר פאבלוטס, "נמצאת במצב טוב" ו"יש בה עתיד". ואולם, אלף ואנאגס, מנהל המרכז הבלטי לחקר מדיניות כלכלית מטיל ספק בקביעה זו, "הרעיון של ‘סיפור הצלחה' לטווי הוא מגוחך", הוא אומר, "לטוויה אינה מודל לחיקוי לאף אחד".

לדברי מורטן הנסן, חוקר בבית הספר לכלכלה של שטוקהולם, הצעדים שננקטו בלטוויה מתאפשרים במדינה שמוכנה לספוג כאב רב למשך תקופה ארוכה", הוא אומר. "הלקח ממה שלטוויה עושה הוא שאין לקח", הוא אומר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ