לוגו רויטרס
רויטרס

נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס נשאר היום במיטת חוליו בקובה, ביום שבו היה אמור להיות מושבע לתקופת כהונה נוספת של שש שנים. דחיית השבעתו של הנשיא, שהיא הראשונה בהיסטוריה של ונצואלה, חשפה את חומרת מצבו של צ'אבס הסובל מסיבוכים לאחר ניתוח שעבר באגן הירכיים בשל מחלת הסרטן שממנה הוא סובל. בינתיים ממשיך יורשו הנבחר, סגן הנשיא ניקולס מדורו, לשמש נשיא בפועל עד שיתברר אם צ'אבס יחלים ויוכל לתפקד.

צ'אבס עבר בקובה ארבעה ניתוחים, טיפולי כימותרפיה והקרנות מאז אובחן אצלו סרטן באגן הירכיים ביוני 2011. הוא לא נראה בציבור מאז ניתוחו האחרון ב-11 בדצמבר. 29 מיליון אזרחי ונצואלה ממתינים בדאגה לראות מה יהיה הפרק האחרון בחייו של הנשיא, שגדל בבקתה פשוטה והפך לאחד המנהיגים הידועים ביותר בעולם.

קרדיט: VTV רויטרס

חוסר הידע לגבי מצבו מעורר בעיות גם לידידיו ובעלי בריתו באמריקה הלטינית - קובה, אורוגואי, בוליוויה וניקרגואה. נשיאיהן של השלוש האחרונות היו אמורים להשתתף בטקס ההשבעה על אף היעדרו. בכירים בממשלת ונצואלה קראו לאוהדי צ'אבס לצאת לרחובות ולהפגין את תמיכתם בו. "קחו את השירים שלכם, את הדגלים שלכם, כדי שכולם יראו שכולנו תומכים בצ'אבס במהפכה הזאת", אמר דיוסדאדו קבלו, יו"ר הקונגרס וידיד טוב של הנשיא החולה.

עובד שגרירות ונצואלה בקובה מחזיק את תמונת צ'אבס בטקס לכבודו השבוע

לעומת זאת הביעו ראשי האופוזיציה זעם על מה שהם מכנים מניפולציה של החוקה שמדורו, קבלו ושאר אנשי צ'אבס עושים בהשראת קובה. עם זאת אמר אנריקה קפרילס, שהובס על ידי צ'אבס בבחירות לנשיאות שנערכו באוקטובר, כי האופוזיציה איננה מעוניינת להסתכן באלימות ולכן לא תעודד את תומכיה לקיים הפגנת נגד.

שגרירות ארה"ב בקראקאס יעצה לאזרחים אמריקאים בוונצואלה לנקוט אמצעי זהירות בימים הבאים. קצין בכיר בצבא ונצואלה אמר בטלוויזיה הממלכתית כי תוגברה מצבת החיילים בגבולות, וכי כוחות ביטחון מפטרלים באינטנסיביות "כדי לתת לאנשים תחושה של שקט ושלווה".

בניגוד לנסיעותיו הקודמות של צ'אבס לקובה, הממשלה איננה מפרסמת הפעם עדכונים על מצבו. יתרה מזו, אתמול (ד') הודיעה תחנת הטלוויזיה גלובו-ויזיון האופוזיציונית כי החלו נגדה בצעדי ענישה כיוון שהדאיגה את הציבור בשל הצורה שסיקרה את מצב בריאותו. למרות הכל, נראה שהולכת וגוברת ההבנה שקרוב לוודאי שהוא לא יחלים, והרעיון הזה מתחיל להכות שורש. על אף תדמיתו כ"בן העם" הדואג לעניים, רבים אומרים שבזבז את כספי הנפט ומאשימים אותו שהרשה לשחיתות לשגשג במדינה. אם צ'אבס אמנם ימות או ייאלץ לפרוש, ייערכו בחירות חדשות שבהן יתמודדו ככל הנראה מדורו וקפרילס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ