יאן פישר, בן לניצול שואה, מועמד בכיר לנשיאות צ'כיה

פישר, שעמד בראש ממשלת מעבר, עשוי להית הנשיא היהודי הראשון באירופה. "אם ייבחר הוא יהיה ג'ו ליברמן שלנו", אומר ראש הקהילה היהודית בפראג

סוכנות הידיעות היהודית (JTA)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנות הידיעות היהודית (JTA)

הרפובליקה הצ'כית עשויה להיות המדינה האירופית הראשונה שתבחר יהודי לנשיא. יאן פישר, בן 62, שעמד בראש ממשלת מעבר לאחר קריסת הקואליציה ב‑2009, מנהל מרוץ צמוד בסקרים עם ראש ממשלה אחר לשעבר לקראת הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות שיתקיימו מחר ומחרתיים. יריבו העיקרי הוא ראש הממשלה לשעבר מילוש זמאן. שני מתחרים ימשיכו לסיבוב שני, ופרשנים צופים שפישר ינצח בו. "אם ייבחר הוא יהיה ג'ו ליברמן שלנו", אמר תומאש קראוס, ראש הקהילה היהודית, שכיוון בדבריו למועמד לשעבר בבחירות לנשיאות ארה"ב. "בין אם תומכים בו או לא, אי אפשר שלא להתגאות בהישגיו".

פישר, שבקריירה שלו עמד בראש משרד הסטטיסטיקה של צ'כיה ושימש סגן נשיא הבנק האירופי לשיקום ופיתוח, ירד בשבוע שעבר בסקרים למקום השני לאחר שלא הצליח במיוחד בוויכוח טלוויזיוני. הוא הפך מטכנוקרט מיומן לפוליטיקאי מהשורה הראשונה, וניהל מסע בחירות שבו קידם צמיחה כלכלית ושקיפות פוליטית. הוא ידוע בגאוותו במה שהוא מכנה יחסיה הידידותיים מאוד של הרפובליקה הצ'כית עם ישראל, ובתמיכתה העיקשת בישראל בתקופות משבר. באחרונה היתה צ'כיה אחת מקומץ המדינות שהצביעו נגד שדרוג הרשות הפלסטינית למעמד של מדינה משקיפה באו"ם.

הוא בן לאב ניצול שואה ולאם קתולית. כתוצאה מכך, הוא נהג לחגוג את חג המולד, אך גם ביקר בקביעות בבית כנסת. "אבי נהג להביא אותי לבית הכנסת ביום כיפור, בראש השנה ובפורים", נזכר פישר, "אבא היה חבר הקהילה היהודית עד סוף שנות ה‑50". למרות שפישר אינו נחשב ליהודי על פי ההלכה, הוא אומר שחוויית השואה היא מאפיין הקובע את זהותם של אלה שרואים את עצמם כיהודים. "זו טרגדיה משותפת ולכן אני מרגיש כמו חלק מהקהילה הזו".

קרדיט: צילום רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ