דילמת האסיר של המרגל המסויג

ג'ון קיריאקו, קצין בסי-איי-אי, נידון ל-30 חודשי מאסר ויהיה הראשון מהסוכנות שיישלח לכלא באשמת הדלפה לעיתונאי

סקוט שיין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סקוט שיין, ניו יורק טיימס

במבט לאחור, ג'ון קיריאקו מודה שהיה צריך להבין מה קורה. אך כשהאף-בי-איי התקשר אליו לפני שנה והזמין אותו לבוא "ולעזור לנו עם תיק אחד", הוא לא היסס, כי בשנים שבהן עבד כסוכן של הסי-איי-אי בחו"ל, הוא שיתף פעולה לא פעם עם סוכנים של האף-בי-איי. חודשים ספורים בלבד לפני כן הוא דיווח לבולשת על ניסיון גיוס של מישהו שלדעתו היה סוכן של אחת ממדינות אסיה. "הכל בשביל האף-בי-איי", ענה קיריאקו.

שעה אחת בלבד לאחר מה שהתחיל כשיחה רגועה עם שני סוכנים, שהצעיר מהם החליף אתו אנקדוטות על קבוצת פוטבול מפיטסבורג, הוא התחיל להבין שהוא עצמו נושא חקירתם. לבסוף, כך נזכר קיריאקו, הסוכן המבוגר יותר רכן לעברו ואמר: "לשם הגילוי הנאות, עליי לומר לך שברגע זה אנחנו עורכים חיפוש בביתך ומחרימים את כל הציוד האלקטרוני שלך".

ב‑25 בינואר אמור קיריאקו להתחיל לרצות עונש מאסר של 30 חודשים, כחלק מעסקת טיעון שבמסגרתה הודה בהפרת החוק להגנה על זהותם של סוכני מודיעין משום ששלח באימייל את שמו של סוכן סי-איי-אי סמוי לעיתונאי חופשי (פרילנסר) שבסופו של דבר לא פרסם אותו. החוק שעל פיו הורשע התקבל ב‑1982, במטרה למנוע את חשיפתם של סוכנים סמויים על ידי קיצונים ששאפו לפרסם את זהותם ואת עבודתם ובכך יכלו לסכן את חייהם.

לאחר יותר משישים שנות יחסים מתוחים בין הסוכנות לבין התקשורת, ג'ון קיריאקו הוא הסוכן או הסוכן לשעבר הראשון של הסי-איי-אי שמורשע בחשיפת מידע מסווג לעיתונאי. קיריאקו, בן 48, קיבל אותות הצטיינות רבים ב‑15 שנותיו בסי-איי-אי, שבחלקן עבד כסוכן סמוי בחו"ל במרדף אחרי אל קאעדה וארגוני טרור אחרים. הדעות עליו היו מעורבות בסוכנות, שממנה פרש ב‑2004 והלך לעבוד כיועץ. אחדים שיבחו את כישוריו בתחילה כאנליסט ולאחר מכן כסוכן בחו"ל, אחרים ראו בו אדם בלתי צפוי ומסוכן.

קיריאקו נקלע לראשונה לאור זרקורי הפרסום כשדיבר בטלוויזיה ב‑2007 נגד המנהג להטביע חשודים כדי שידברו. עד מהרה הוא הפך להיות מקור לעיתונאים, כולל העיתונאי שצוין בכתב האישום נגדו בכינוי "עיתונאי ב'". לדבריו, כשנתן את שמו של הסוכן הסמוי לעיתונאי, הוא ניסה רק לסייע לכותב למצוא מקור פוטנציאלי, ולא היו לו כוונות או ציפיות שהשם יתפרסם אי פעם. בעצם, השם נודע רק זמן רב לאחר שכתב האישום הוגש נגד קיריאקו. הוא חש חרטה מסוימת. "לא הייתי צריך לתת את השם", אמר ביום שישי לפני שבועיים, באחרון מסדרת ראיונות שנתן באחרונה. "אני מצטער על כך ולא אעשה את זה שוב".

עם זאת הוא טוען, וכמוהו אחדים מעמיתיו לשעבר בסוכנות, כי המשפט שלו - אחד משש תביעות משפטיות שהוגשו בתקופת נשיאותו של הנשיא אובמה על הדלפת מידע לתקשורת - אינו הוגן ולא חכם כמדיניות ציבורית. תומכיו הם אוסף מוזר של ידידים ותיקים, מרגלים לשעבר, שמאלנים המתנגדים לממשלה, ונוצרים שמרנים וימניים המתנגדים לעינויים. אוליבר סטון שלח מסר עידוד וכמוהו גם כמה פרופסורים באוניברסיטת ליברטי שבה לימד - מוסד נוצרי שמרן בווירג'יניה שהוקם על ידי הכומר ג'רי פולוול. הם רואים את המשפט כעוול שנעשה לאדם שסיכן את חייו כדי להגן על ארצו. לדבריהם, העובדה ששוחח עם עיתונאים איננה משנה, מאחר שלא התכוון לגרום נזק למדינה ואכן לא גרם.

כשקיריאקו הודה באשמה ב‑23 באוקטובר בבית משפט פדרלי בווירג'יניה, פרסם דיוויד פטראוס, שהיה אז מנהל הסי-איי-אי, הודעה המשבחת את התביעה על "ניצחון חשוב לסוכנות שלנו, לקהילת המודיעין ולארצנו". פחות משלושה שבועות לאחר מכן התגלה שפטראוס עצמו נכשל בתחום האימיילים. הוא התפטר אחרי שסוכני אף-בי-איי ביצעו חקירה כלשהי, וכשבדקו את חשבון האימייל הפרטי שלו, גילו שניהל רומן מחוץ למסגרת הנישואים.

לתביעה היתה השפעה הרסנית על קיריאקו, אב לחמישה, הרואה בעצמו פטריוט. הוא גאה במוצאו היווני-אמריקאי ואומר שסבו "דיבר תמיד כאילו פרנקלין רוזוולט קיבל אותו אישית בבואו למדינה הזו". כשגילה שיש לו נטייה לנושאים בינלאומיים, הצליח לגייס מלגות והלך ללמוד באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון שבה גויס לסי-איי-אי.

אחרי שקיריאקו הופיע לראשונה ב‑ABC ודיבר על שיטת ההטבעה, רבים מעיתונאי וושינגטון רצו לשוחח אתו. הוא היה קצין הסי-איי-אי הראשון שדיבר על מה שנחשב לשיטת העינויים הידועה ביותר לשמצה מאז האינקוויזיציה, על אף שהוכרזה כחוקית על ידי משרד המשפטים על סמך חוות דעת סודיות.

קיריאקו, שנתן ל"ניו יורק טיימס" רשות לתאר שיחות קודמות שהוגדרו לפני כן כסודיות, נראה אדם חברותי, מנומס וחביב. הוא סיפר על הקריירה שלו ואמר כי לפחות פעמיים כמעט נהרג בחו"ל בידי טרוריסטים, ונראה שיש לו רגשות מעורבים כלפי מה שהסי-איי-אי כינה "שיטות חקירה משופרות". הוא נראה המום ואולי גם קצת מבוסם מהפרסום האדיר שקיבלו דבריו ב‑ABC. נפגשנו פעמים אחדות ושוחחנו לפעמים בטלפון. הוא סיפר על חוויותיו בפקיסטאן. הסי-איי-אי הרשה לו אחר כך לכלול חלק גדול מהן בזיכרונותיו מ‑2009, שיצאו לאור בשם "המרגל המסויג", וענה בנכונות רבה לשאלות על ההווי בסוכנות או על בכירים שאתם עבד.

ממסמכים שהוגשו לבית המשפט ומראיונות שונים, אפשר לראות כיצד התיק נגד קיריאקו קיבל צורה. כשדיבר לראשונה ב‑ABC ב‑2007, הסי-איי-אי שלח למשרד המשפטים "דו"ח פשיעה" - צעד שגרתי שמטרתו להתריע בפני בכירים במערכת לאכיפת החוק על חשיפה ללא רשות של חומר מסווג. לפחות חצי תריסר מסרים כאלה נשלחו למשרד המשפטים שעה שהוא המשיך לתת ראיונות על אותו חומר.

ב‑2009 החלו בכירים להיבהל כשהתחוור להם שפרקליטים של עצירים בגואנטנמו השיגו שמות ותמונות של חוקרים מהסי-איי-אי ואחראים אחרים למלחמה בטרור, כולל כאלה שעדיין פועלים במסווה. התברר שהפרקליטים, שפעלו במסגרת פרויקט ג'ון אדמס, רצו לזמן את אנשי הסי-איי-אי כעדים במשפטים עתידיים, אולי כדי לתת תוקף לטענותיהם על עינויים או יחס קשוח.

החששות הראשונים שאנשי אל קאעדה עלולים איכשהו לרדוף את רודפיהם לשעבר זכו לסיקור נרחב. "דו"ח הפשיעה" זכה הפעם להתייחסות רצינית ביותר גם בסי-איי-אי וגם במשרד המשפטים. סוכנים גילו שג'ון סיפטון, פעיל זכויות האדם שנשכר כפרקליט על ידי פרויקט ג'ון אדמס, הכין תיק של תמונות ושמות של אנשי סי-איי-אי והתכתב באימייל עם עיתונאים שונים, כולל מתיו קול, עיתונאי חופשי שעבד אז על ספר על הסי-איי-אי וכישלונותיו. הם גילו שקול התכתב גם עם קיריאקו וכתוצאה מכך, האף-בי-איי הוציא צווי חיפוש כדי לחדור לשני חשבונות האימייל הפרטיים של קיריאקו ולבדוק אותם.

סוכני האף-בי-איי גילו שבאוגוסט 2008 הזדהה קול כ"עיתונאי א'" ושאל את קיריאקו אם הוא מכיר את שמו של הסוכן הסמוי, שעבד בתוכנית לפיה נלכדו חשודים בטרור והועברו לבתי כלא בארצות זרות לחקירה או למעצר. קיריאקו אמר בתחילה שהשם לא זכור לו, אך למחרת שלח אימייל שבו היו השם והמלים הבאות: "נזכרתי בו אתמול בלילה".

סיפטון, קול והתביעה הפדרלית סירבו להגיב על שאלה בנושא הזה. קיריאקו עצמו אמר לאחרונה שהאמין כי הסוכן, שאותו פגש בפעם האחרונה ב‑2002, כבר פרש מתפקידו וכי לא ידע שהשם יועבר לפרקליטי ההגנה של עצירים בגואנטנמו. "אילו ידעתי שהוא עדיין במסווה, לא הייתי מזכיר אותו כלל", הוסיף. הוא ורעייתו עשו מאמצים אדירים להסביר לילדים שהוא יעזוב את הבית באמצע פברואר. הם הסכימו לומר לילדים כי "לאבא היתה מריבה גדולה עם האף-בי-איי" וכי ייאלץ לחיות במקום אחר זמן-מה. הוא אומר שהילדים בכו.

הוא חושב שישלחו אותו למחנה מאסר פדרלי לא שמור בלורטו, פנסילבניה, שבו יהיו בין חבריו לכלא כמה בכירים לשעבר שהורשעו בשחיתות, כמו מושל קונטיקט וסנטור ממדינת ניו יורק, ועברייני סמים לא אלימים כמו קמרון, בנו של כוכב הקולנוע מייקל דאגלס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?