חשש מגל אלימות ביוון לאחר הפיגועים האחרונים

המשבר הכלכלי החמור הוביל באחרונה לתקיפת משרדי ממשלה, בנקים, בתי עסק ובתי עיתונאים. האצבע המאשימה מופנית אל הממשלה

ליז אולדרמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליז אולדרמן, ניו יורק טיימס

כשכריסטוס קונסטס התעורר בארבע לפנות בוקר לרעש אזעקה, הוא חשב שפרצה שריפה בדירה של אחד משכניו. אבל כשירד לכניסת הבניין, התברר לו שמשהו גרוע יותר אירע. עשן היתמר משרידי מטען מאולתר שהתפוצץ מול דלת הכניסה.

קונסטס הוא פרשן טלוויזיה הנוהג לגונן על מאמצי הממשלה להתמודד עם המשבר הכלכלי. שוטר שזיהה אותו משך אותו הצדה ולחש לו "עוד עיתונאי נפגע". בתוך דקות דווח שהתפוצצו מטענים בבתיהם של שלושה עיתונאים.

יוון מתמודדת בשבועות האחרונים עם גל אלימות חדש, אחרי כמה חודשי רגיעה. ביום ראשון התפוצץ מטען במרכז הקניות הגדול במדינה. הפיצוץ, שבו נפצעו שני מאבטחים, גרר גל מתקפות. הממשלה, שרק באחרונה הצליחה להבטיח קבלת סיוע בסך 60 מיליארד דולר מבעלי החוב הזרים של יוון, אומרת כי תנקוט יד קשה נגד פורעי חוק, כפי שהבטיח ראש הממשלה אנטוניס סמאראס במערכת הבחירות.

מתנגדי הממשלה טוענים כי הבעיה היא שבצעדים שהיא נוקטת כדי להשיב את הסדר על כנו. לטענתם, הממשלה דווקא מעודדת את מעשי האלימות. לדבריהם, המטרה האמיתית של הממשלה היא להסיח את תשומת לב הציבור משערוריית מס המאיימת על יציבות הקואליציה.

יריביו של סמאראס מתכוונים בצעדים אלה לפשיטת המשטרה בדצמבר על "וילה אמליה" שבמרכז אתונה, שבשני העשורים האחרונים שימשה כמקום התכנסות של צעירים, חלקם אנרכיסטים. השוטרים פינו את המקום ועצרו שמונה בני אדם. ב-9 בינואר ערכו השוטרים פשיטה נוספת, שבה עצרו 92 מהסקווטרים שחזרו למקום.

כמה ימים לאחר הפשיטה השנייה חלה הסלמה של האלימות. הותקפו משרדי ממשלה, בנקים, בתי עסק וסמלים אחרים של הממסד, כולל הפיצוצים שאירעו בעת ובעונה אחת בבניין של קונסטס ובבתי העיתונאים האחרים. עד כה איש לא נפגע בצורה חמורה בפיגועים, אבל, לדברי בכירים מתחום הלוחמה בטרור, המתקפות מעוררות את השאלה אם פינוי וילה אמליה לא הביא דווקא להקצנה נוספת בקרב קבוצות שמאל, ובכך להנצחת ההיסטוריה של אלימות, שממנה סובלת יוון מאז נפילת החונטה הצבאית ב-1974.

במרתף בשכונת אקסרכיה שבמרכז אתונה, נערכה באחד הערבים באחרונה פגישה של כמה מצעירי התנועה של הווילה, הפועלת נגד שלטון טוטליטרי. שבעה צעירים נאספו סביב שולחן עמוס בדלי סיגריות. השבעה אמרו כי מטרתם לערער את הסטטוס קוו הנוכחי שבו קומץ בעלי כוח משפיעים על חייהם של רבים, ולהנהיג במקומו צדק חברתי. הם טוענים כי סמאראס כופה שלטון "טוטליטרי", כי תיאור הבתים שהם פלשו אליהם כחממה של פושעים אינו משקף את המציאות, וכי פשיטות המשטרה כוונו להסיח את תשומת הלב ממחדלי הממשלה.

אמנם שהו בווילה אנרכיסטים, אך הקבוצה מכחישה את ההאשמה ששכנה בה מעבדה להכנת מטענים ואומרת כי אינה מזוהה עם ארגון "אוהבי הפשיעה". עם זאת "אנחנו לא אומרים שאנחנו לא מעורבים באלימות", אומר פבלוס, גבר מטופח ורהוט שמשתתף בפגישות בקביעות. "אלה שבשלטון הם שדירדרו את המדינה הזאת למשבר והפכו את האנשים לעניים. אנחנו באים משני עולמות הפוכים לגמרי ולעולם לא נפסיק להתעמת אלה עם אלה. אם הם חושבים שהם יעצרו תנועת ההתנגדות שהולכת וגדלה הם טועים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ