הבריטים יסבירו למה לא תענוג לחיות בבריטניה

בממשלה שוקלים רעיון מקורי למניעת זרם מהגרים שעשוי להגיע מבולגריה ורומניה: קמפיין שלילי בשתי המדינות, שיכפיש את שמה של בריטניה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

חושבים להגר לבריטניה? לא כדאי לכם. גשום שם, התעסוקה מעטה וההכנסה נמוכה. באופן מפתיע, מי שמתכננים להכפיש את שמה של הממלכה המאוחדת הם דווקא שרים בריטים, ששוקלים להשיק קמפיין שלילי בבולגריה ורומניה, כדי לשכנע את התושבים שלא להגר למדינתם.

הקמפיין, שיתמקד בצדדים השליליים והאפורים של החיים בבריטניה, הוא אחד ממגוון צעדים שנלקחים בחשבון בניסיון למנוע הגירה רחבה למדינה בסוף השנה, אז יפוגו מגבלות תעסוקה ומסחר שהוטלו על מהגרים רומנים ובולגרים. ב-1 בינואר 2014 יסירו כל 25 מדינות האיחוד האירופי את המגבלות, בתום תקופת מעבר של שבע שנים מאז הצטרפו שתי המדינות לאיחוד.

אחד השרים הבריטים צוטט בסוף השבוע כשהוא אומר שפרסום שלילי שכזה "יתקן את הרושם שהרחובות כאן מרוצפים בזהב". לא דווח כיצד יראו הפרסומות, או האם הכוונה היא להציג את בריטניה רע ככל הניתן, או לחלופין לעודד את המהגרים לראות את הצד החיובי של החיים במדינות האם שלהם. בעוד ממשלות ברחבי העולם מבזבזות מילונים על שכירת יועצים לונדוניים שישפרו את תדמיתן, יהיה זה אירוני אם בריטניה תבחר לחבל במוניטין שלה, למשל על ידי הדגשת הצפות הבתים בחורף הבריטי הקר.

לונדון הגשומה. לא עדיף להינות מהאוויר בהרי הקרפטים?צילום: אי-פי

מקור ברחוב דאונינג אמר אתמול כי "זה נכון שהאפשרויות נבחנות אבל אנחנו לא מגיבים על הדברים הספציפיים שהוזכרו... ברור שזה תהליך מתמשך ונחשוף כל הצעה מיועדת". הוא גם אמר כי הממשלה לא חושבת ששינוי החוק בהכרח יוביל לזרם משמעותי של מהגרים, מאחר שלרומנים קשר קרוב יותר לגרמניה ואיטליה מאשר לבריטניה, וסביר להניח שרובם יעדיפו להגר למדינות הללו.

אפשרויות נוספות שהוזכרו כוללות הקשחת התנאים לקבלת שירותים ציבוריים למהגרים מהאיחוד האירופי, או גירוש אלו שעוברים לבריטניה ולא מוצעים תעסוקה בתוך שלושה חודשים.

הממשלה לא פרסמה הערכה רשמית של מספר המהגרים הרומנים והבולגרים שצפויים להגיע לבריטניה בעקבות הסרת ההגבלות. קבוצות "מיגרנט ווטש" העריכה כי 250 אלף בני אדם יגיעו לבריטניה משתי המדינות בחמש השנים הבאות. אולם מומחים חולקים על המספרים הללו, ואומרים כי הם מבוססים על היקפי ההגירה מפולין וצ'כיה לבריטניה ב-2004, אז רק שלוש מדינות פתחו את גבולותיהן למהגרים החדשים. הפעם, כל 25 המדינות יסירו את מגבלות העבודה על מהגרים, ולכן העומס על בריטניה צפוי להיות קטן יותר, באופן יחסי.

רבים מחברי המפלגה השמרנית, המעודדים מהצעתו של ראש הממשלה קמרון לקיים משאל עם על הישארות באיחוד האירופי, מאמינים כי הוא צריך לחסום את הסרת המגבלות כדי למנוע את זרם המהגרים, אפילו אם הדבר יוביל לקרע עם האיחוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ