הקונגרס האמריקאי גאה להציג

בבית הנבחרים ובסנאט יש שבעה חברים המשתייכים במוצהר לקהילה הגאה. הם מבטאים את נוכחותם הגוברת של חד-מיניים בדרגי הממשל הגבוהים

ג'רמי פטרס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'רמי פטרס, ניו יורק טיימס

כשמארק טאקאנו רץ לקונגרס בשנות ה‑90, פעמיים ללא הצלחה, יריביו ניסו להכפיש אותו וכינו אותו "הומו ליברלי" ו"מטורלל". אחד מהם אף הדפיס פלאיירים ורודים שעליהם נכתב: "חבר קונגרס מטעם ריברסייד או סן פרנסיסקו?". כשהתמודד שוב בשנה שעברה, הוא ניצח בהפרש של קרוב ל‑20%. "אחרי 18 שנים, פועלי הבניין המאצ'ואיסטים ביותר תומכים בי. אני מצטלם בחברתם כשהם חובשים קסדות הגנה", אמר טאקאנו באחרונה.

במשך עשרות שנים נאמר צירוף המלים "הומו" ו"קונגרס" רק בהקשר לסיפורים על שערוריות ובושות: מעצר אחרי שידול בניגוד לחוק בשירותים של נמל תעופה, האשמות של שימוש בשירותי טלפון לחיפושים אחר סקס. כשג'רי סטאדס יצא מהארון לפני 30 שנה, והיה חבר הקונגרס הראשון שעשה כך, זה קרה רק אחרי שנחשף רומן שניהל עם נער בן 17 שעבד כשליח בקונגרס.

אך בבית הנבחרים האמריקאי יש כעת שישה חברים הומואים או ביסקסואלים מוצהרים. זה מספר קטן, אך סימן מוחשי לעובדה שנוכחותם בדרגי הממשל הגבוהים ביותר חדלה להיות משהו שמתלחששים לגביו. בסנאט יש סנאטורית לסבית - טמי בולדווין מוויסקונסין. בני ובנות זוגם של המחוקקים אינם מסתתרים יותר בין הצללים או מוצגים כחברים וחברות, אלא ניצבו לידם כשהושבעו לתפקידם החודש וילדיהם המאומצים משתתפים באירועים שנערכים מטעם הקונגרס. בשבוע שעבר הם ישבו לצד הנשיא אובמה, שעה שדרש שוויון לאחינו ואחיותינו ההומואים - מלים שמעטים ציפו לשמוע בנאום השבעתו של נשיא כלשהו.הקונגרס האמריקאי מעולם לא שיקף בנאמנות את המדינה שאותה הוא משרת. יש בו יותר לבנים, יותר עשירים ויותר גברים מאשר בכלל האוכלוסייה. אך ככל שמספר החברים ההומואים בקונגרס הולך וגדל בהדרגה, שוררת בקרבם תחושה שהם גורמים לאחדים מעמיתיהם לחשוב מחדש על החד-מיניות. נוכחותם של הומואים ולסביות מוצהרים ומשפחותיהם היתה גורם מכריע בשינוי המגמה במדינות, שנישואים חד-מיניים קיבלו תוקף חוקי בבתי הנבחרים שלהן. כתוצאה מנוכחותם, יש להם כעת פנים ומחוקקים רבים חדלו לחשוב עליהם בצורה אבסטרקטית בלבד.

עם זאת, על אף ההזדמנויות שיש להומואים, לסביות וביסקסואלים, לדבריהם, בגין חברותם בקונגרס, קבלת הפנים שקידמה את פניהם לא היתה תמיד חמה. אחת הפעולות הראשונות שנעשו בבית הנבחרים, הנשלט על ידי רפובליקאים, היתה להקצות כספים להגנת החוק מ‑1996 שאוסר להכיר בנישואים חד-מיניים, משום שממשל אובמה חדל לתמוך בחוק הזה. כמו כן, לא כולם חשים נוח בנוכחותם. חברי קבוצת תפילה נוצרית נדהמו באחד האירועים כשאחד מחברי הקונגרס אמר שהוא נשוי לגבר. אך מבחינות רבות, הסימן הבולט ביותר להתקדמותם של הומואים בקונגרס הוא העובדה שנוכחותם קצת יותר שכיחה מבעבר.

"העובדה שאני הומו וחבר קונגרס מפסיקה לאט לאט להיות חידוש", אומר דיוויד סיסיליין מרוד איילנד. כמו כל ההומואים, הלסביות והביסקסואלים בקונגרס, סיסיליין הוא דמוקרטי. חבר הקונגרס ג'ארד פוליס מקולורדו מציין שעד לא מזמן "היו כאן רק בארני וטמי", רמז לטמי בולדווין שהיתה חברת בית הנבחרים לפני שנבחרה לסנאט ולברני פרנק ממסצ'וסטס, חבר הקונגרס הראשון שדיבר באופן גלוי על ההומוסקסואליות שלו, אך פרש בינתיים מבית הנבחרים.

"כעת אנחנו שישה בבית הנבחרים וקשה יותר לעקוב אחרי כולם, אבל תמיד אפשר להניח שיש הומואים או לסביות במליאה", הוסיף פוליס, ההומו הוותיק ביותר מבין חברי הקונגרס, שהוא ושותפו לחיים הם הורים לילד קטן. השישה מתכוונים לערוך כינוס, שבו יעלו על נס את זכויות ההומואים ונושאים נוספים הנוגעים לשוויון זכויות. חמשת האחרים הם סיסיליין, טאקאנו מקליפורניה, שון פטריק מלוני מניו יורק, קירסטן סיינמה מאריזונה שהיא ביסקסואלית ומארק פוקן מוויסקונסין. פוקן נבחר לבית הנבחרים במקומה של בולדווין. בקונגרס האחרון היו ארבעה הומואים ולסביות מוצהרים בקונגרס, בעוד שבסנאט לא היה אף אחד.

פרישתו של פרנק, שהיה במשך זמן רב הקול הדומיננטי בנושא זכויות ההומואים בקונגרס, פתחה פתח לאנשים חדשים שיכולים למלא תפקידים שבולטים ומשפיעים יותר. "ברני פרנק, שאותו כולנו מכירים ואוהבים, הוא אחד האנשים שאישיותם גדולה מהחיים", אומר פוליס. "אך אין ספק שאני הייתי ניגש לנושא הזה תוך שיתוף פעולה רב יותר".

בסנאט ובבית הנבחרים יש 535 חברים, ושבעה הם עדיין מעטים יחסית - קצת יותר מאחוז אחד ממספר המושבים הכללי. "שבעה זה לא הרבה", אומר דניס דייסון, אסטרטג בכיר בקרן ויקטורי הפועלת לבחירת הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים למשרות ציבוריות.

לדבריו, הוא חישב לאחרונה את מספר האנשים שכיהנו בקונגרס מאז יסוד ארה"ב והגיע ל‑12,000 בקירוב. לעומת זאת, את מספר ההומואים המוצהרים ששירתו בהם אפשר לחשב בשתי הידיים. "אבל ב‑2012 היה זינוק אדיר קדימה, יחסית למה שהיה לאורך ההיסטוריה. וב‑2014, אם ייבחרו עוד שניים, שלושה, ארבעה או יותר מועמדים, זה לא ייראה כמו הישג גדול כל כך".

הרכב בית הנבחרים, הנשלט על ידי רפובליקאים, מראה שבפני הפעילים למען זכויות ההומואים יש עוד דרך ארוכה. ארגון זכויות האדם Human Rights Campaign הודיע כי רק 184 מתוך 435 החברים בבית הנבחרים הכריזו רשמית על תמיכה בזכויות ההומואים. לעומת זאת, 200 חברים שהם הרוב מתנגדים לכך.

לדברי הארגון, בסנאט יש שוויון 42 מתנגדים ו‑42 תומכים. החברים החדשים בבית הנבחרים אומרים שהיו להם כמה רגעים לא קלים. פוקן אמר כי בגיבושון שנערך באחרונה ניגשו אליו נציגים מארגונים נוצריים ושאלו אם יסכים להצטרף לאחת מקבוצות התפילה שלהם. מאחר שפוקן עונד טבעת נישואים על אצבעו, שאלה אותו אחת הנציגות האלה אם אשתו התלוותה אליו. "עניתי לה ‘לא, אבל בעלי נלווה אלי'", נזכר פוקן. השתררה שתיקה, "ואז היא אמרה: ‘טוב, אנחנו צריכים ללכת לעוד כמה משרדים'".

לאחדים מהחברים החדשים, הישיבות הראשונות היו תזכורת לא קלה לחוסר השוויון השורר כלפיהם בחוק, מאחר שממשלת ארה"ב המשלמת את משכורותיהם אינה מכירה בבני ובנות זוגם. "הם מסבירים את הרכב המשכורות וההקלות במס, ופתאום, עולה על פניהם מבט נבוך וכאילו הם אומרים ‘אוי, צר לי, זה לא נוגע אליך'", אמר מלוני. בטקס השבעה שנערך החודש על ידי ג'ון ביינר, יו"ר בית הנבחרים, עמדו לצד מלוני בן זוגו זה 20 שנה ושלושת ילדיהם המאומצים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ