רופאים השתילו לחייל אמריקאי שתי ידיים חדשות בשר ודם

ברנדון מרוקו בן ה-26 איבד את 4 גפיו בהתפוצצות מטען צד בעיראק ב-2009. רופאיו אמרו שנחישותו להחלים היתה גורם עיקרי לבחירתו לניתוח הניסיוני

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי ורויטרס

אחרי שבועות רצופים של ניתוחים אינטנסיביים, חייל אמריקאי שאיבד את ארבעת גפיו בהתפוצצות מטען צד בעיראק ב-2009 קיבל שתי זרועות חדשות. ברנדון מרוקו גלגל את עצמו אתמול למסיבת העיתונאים בבית החולים ג'ון הופקינס בניו יורק והציג בפני הקהל את שתי זרועותיו החדשות, שהושתלו לו בסדרת הניתוחים המסובכים.

החייל ישב אתמול לצד רופאיו וסיפר שהוא יכול לחיות ללא רגליים, אך לחיות ללא ידיים היה ממש בלתי נסבל. "כל כך הרבה נלקח ממך אם אין לך ידיים. אפילו האישיות שלך", אמר. "עושים הכל עם הידיים וכשאין לך את האפשרות הפשוטה הזו, אתה אבוד", הוסיף מרוקו בן ה-26.

הרופאים הנחו אותו להשתמש כמה שפחות בזרועותיו החדשות, שהן בעצם תרומת איברים של שתי זרועות בשר ודם שמצמיחות לאחר ההשתלה עצבים ושרירים ואמורות לתפקד כזרועות לכל דבר. הם הסבירו שגישתו החיובית ונחישותו להחלים היו חלק עיקרי בהחלטתם לבחור בו לניתוח הניסיוני. נעשו עד כה רק שבעה ניסיונות בארה"ב להשתיל גפיים.

"אל תאבדו תקווה", פנה מרוקו לחיילים פצועים אחרים. "אתם יודעים, החיים תמיד משתפרים ואתם עדיין בחיים. תהיו עקשנים. אנשים רבים יגידו לכם שאתם לא יכולים לעשות משהו. אבל תמשיכו להיות עקשנים. תעבדו קשה ותעשו את זה", אמר.

הרופא הראשי בניתוחים של מרוקו, ד"ר אנדרו לי, אמר שבעזרת זרועותיו החדשות יוכל החייל הצעיר לבצע כמעט את כל הפעולות שנהג לעשות בעבר. הוא אף הוסיף כי מושתל זרועות אחר יכול כיום להשתמש במקלות סיניים, ואפילו לשרוך את נעליו.

ד"ר לי הסביר כי השתלות רגליים לא נעשות משום שזה לא פרקטי. לדבריו, העצבים ברגליים צומחים בקצב אטי יותר, לכן ייקח שנים רבות עד שהשתלים יהיו שימושיים. הוא הוסיף שבניגוד לידיים תותבות, שאינן מספקות לאנשים את צרכיהם הבסיסיים, הרגליים התותבות מספיקות כדי לבצע את פעולות היום-יום הבסיסיות.

מורוקו השתחרר אתמול מבית החולים להמשך החלמה בביתו, שתיארך לדברי רופאיו כמה שנים טובות. אביו, שנכח באירוע, אמר שהמשפחה תעשה הכל כדי לעזור להחלמתו. "עברנו דברים גרועים יותר", אמר.

ידיו המושתלות של ברנדון מרוקו בבית החולים ג'ון הופקינס בניו יורק צילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ