הביקור הנשיאותי | פרשנות |

מה בוער לאובמה לבקר בישראל

שמי המזרח התיכון מתקדרים והאינטרסים של אמריקה בסכנה. זמן טוב ליישם את השקפת הממשל החדשה: המו"מ המדיני כגורם מייצב סערה

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
חמי שלו

בהשאלה גסה מהדברים שאמר מטפס ההרים הבריטי ג'ורג' מאלורי לגבי הר אוורסט, גם הנשיא אובמה יבקר בישראל, בראש ובראשונה, "משום שהיא שם". אחרי ששבע מרורים בשל הימנעותו מלפקוד את ישראל אחרי נאום קהיר ובמהלך כהונתו הראשונה, אובמה איננו חולם להכניס את מטוס אייר פורס 1 הנשיאותי למרחב האווירי של המזרח התיכון בלי לעשות "וי" על ביקור בישראל.

עיתוי הביקור, לעומת זאת, התקבל במידה מסוימת של הפתעה, לפחות בוושינגטון. התזמון בוודאי משרת את צרכיו הפוליטיים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיוכל לנפנף בתהליך השלום הממשמש ובא כדי לפתות מפלגות משמאלו להצטרף לקואליציה, ובאותה העת לאיים בלחץ מדיני כבד העומד בפתח כדי לזרז את אלה מימינו. זה עוד לא מסביר מה כל כך דחוף לאובמה, שהיה אמור, לדברי עוזריו ומקורביו, לשמור על "פרופיל נמוך" בכל הקשור למעורבותו האישית בענייני ישראל והפלסטינים.

אלא שהשמיים במזרח התיכון מתקדרים: מצרים מתנדנדת, סוריה סוערת, וסוגיית הגרעין האיראני הולכת ומתקרבת לשעת ההכרעה. למרות ההתראה הקצרה, עד שביקורו של הנשיא ייצא לפועל תיתכן הידרדרות נוספת בכל אחת משלוש הגזרות הללו, או אולי בכולן גם יחד, לרעת האינטרסים האמריקאים באזור. במצב הזה גוברת החשיבות של תיאום עמדות ויישור ההדורים בין אובמה לנתניהו, אך באותה המידה, עולה האטרקטיביות של חידוש תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים כאמצעי להרגעת האזור, לנטרול ביקורת כלפי וושינגטון ואולי אף ליצירת קואליציה אזורית נגד איראן.

אובמה, שלשום במינסוטהצילום: אי-אף-פי

השקפת העולם הגורסת שיישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני יכול לתרום באופן משמעותי לייצוב המזרח התיכון משותפת הרי ל"קוורטט" שינהל בפועל את מדיניות הביטחון הלאומי של אמריקה בשנים הקרובות: אובמה, סגנו ג'ו ביידן, שר החוץ קרי ושר ההגנה המיועד צ'ק הייגל - שהסיכויים לאישור מינויו בסנאט, למרות הופעתו החיוורת בשימוע שנערך לו בשבוע שעבר, עדיין גבוהים (ואולי אף גברו כתוצאה מההודעה על הביקור של אובמה).

זהו גם המכנה המשותף הרחב הקיים היום בין הצמרת המדינית בוושינגטון לבין רוב מנהיגי אירופה, ואחד הנושאים הראשונים שעלו לדיון בשיחות בין קרי לעמיתו וידידו הבריטי, וויליאם הייג. אף שהדברים אינם נאמרים במפורש, האירופים מתנים למעשה את תמיכתם במדיניות האמריקאית, במיוחד כלפי איראן, במאמץ נוסף לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. קרי אמור לעשות את עבודת ההכנה האינטנסיבית במהלך השבועות הקרובים, ואובמה, כך מקווים בוושינגטון, יגיע כבר לפיניש כשיבוא לביקור עבודה לקראת סוף מרץ.

אין צורך לומר שמדובר באירוע דרמטי וטעון ביחסי ישראל-ארצות הברית בכלל, ובקשרים הבעייתיים בין נתניהו לאובמה בפרט. הכימיה בין שני האישים תיבחן בשבע עיניים, כפי שתימדד עוצמת הדציבלים של מפגיני הימין, שבוודאי כבר מכינים את הפלקטים "אובמה גו הום" שיככבו ברשתות השידור באמריקה.

האירוניה, כמובן, היא שאובמה, מי היה מאמין, מקיים למעשה את אחת מהבטחות הקמפיין המרכזיות של מיט רומני, ששב ואמר שהמקום הראשון בו יבקר כנשיא יהיה בישראל. כשיעמוד עם אובמה מול המצלמות, לנתניהו בוודאי תהיה סיבה טובה להרהר בפער בין מה שיש לבין מה שהיה יכול להיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ