עיירה קטנה ניצחה במאבקה בחוטף ילד בן שש

6 ימים החזיק ג'יימי לי דייקס את איתן, ילד אוטיסט, בבונקר ממולכד. תושבי מידלנד סיטי התגייסו לסייע לאף-בי-איי, והיום הם חוגגים לאיתן יום הולדת

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס

במושב הקדמי של אוטובוס מס' 04-02 בעיירה מידלנד סיטי שבאלבמה ישב ילד בשם איתן. הנהג, גבר שקט בן 66 בשם צ'רלס אלברט פולאנד הבן, נהג להושיב אותו בקדמת האוטובוס. הוא שמר מקומות אלה לילדים קטנים וילדים עם בעיות התנהגותיות. איתן, שלדברי דודו עבר בחייו הקצרים לא מעט תהפוכות, סובל מתסמונת אספרגר ולכן ישב שם. שמו אפילו הוצמד למושב שלו.

קשה להאמין שאפילו אדם עם נטיות חתרניות כמו ג'ימי לי דייקס, חוטפו של איתן, יפגין אלימות בהסעות תלמידים בעיירות קטנות. עם זאת, קשה היה גם לדמיין שעיירה קטנה זו תעמוד בפני אלימות כמו זו של דייקס ותנצח. ואולם, בשבוע שעבר, לאחר שתושבים מן השורה התגייסו לסייע ליחידת עילית הידועה ביעילותה הקטלנית, נלחם דייקס והובס.

שלט המברך את איתן על שחרורו במידלנד סיטי

"אני מאושר שהילד חזר להוריו", אמר הכומר מלווין וייט, שגייס שני מומחים לברביקיו כדי לצלות צלעות לעיתונאים ולכל מי שהזדמן למקום. "לפעמים אנחנו שוכחים עד כמה העולם מטורף עד שזה קורה כאן".

שריף וולי אולסון ממחוז דייל סבל בביתו משפעת כשקיבל הודעה שגבר חמוש השתלט על אוטובוס להסעת תלמידים. עד שיצא לדרך, הידיעה השתנתה. הנהג נהרג, 20 תלמידים הצליחו להימלט כתוצאה מפעולותיו, אך הרוצח לקח ילד ונמלט לבונקר תת-קרקעי.

החוטף ג'יימי לי דייקס

כבר מההתחלה היה ברור שדייקס רוצה לדבר. בכירים מקומיים סיפרו שדרש שישלחו אליו כתבת טלוויזיה וצלם ואמר שימסור להם את הודעתו. לא ידוע מה בדיוק רצה לומר, אף על פי שזמן רב לפני החטיפה נהג לשאת באוזני שכניו נאומים ארוכים שבהם מתח ביקורת חריפה על הממשלה.

רעיונות שונים, שאחד מהם היה ללמד סוכנת של האף-בי-איי להשתמש במצלמת טלוויזיה ולשלוח אותה אל דייקס, נדחו. מה גם שדייקס, שחשש שיערימו עליו, דרש שנאומו ישודר בשידור חי ולא רק יוקלט. הוא התעקש שדרישותיו ימולאו ככתבן וכלשונן וסירב להתפשר.

ככל שנקפו הימים הפעולות במקום התרחבו. מטוס חכור, תמים למראה, מלא סוכנים מיוחדים, נחת ביום רביעי שעבר בשדה התעופה הקטן ליד העיר ועורר חרושת שמועות. כנסיית דסטיני, הניצבת על הגבעה ממול לבונקר, הפכה לבסיס מבצעים. ארוחות הובאו במשמרות: עופות צלויים, אפונה ומקרונים עם גבינה מהבפטיסטים ותבשילי קדירה ותה מתוק מהמתודיסטים.

תושבי מידלנד סיטי עם שלטים הקוראים לנהגים להתפלל למען איתן

"בוקר אחד הגיעו אלינו אנשים שונים", אמרה טיפני מלנסן, מורה בכיתה ה' שניהלה את פעולות הסיוע. "התברר לי שהם רוצים ארוחות בוקר ולכן הזמנתי ממקדונלד'ס 30 ארוחות גדולות ו-50 עוגיות".

החוטף והילד נשארו בבונקר. הסוכנים הפדרליים הצליחו להבריח לתוכו מצלמה וכך יכלו לעקוב אחרי דייקס, אך גם הוא יכול היה לעקוב אחריהם בטלוויזיה, מאחר שלמקום הגיעו המוני כתבי חדשות עם מצלמותיהם. הוא לא היה מאושר כשצפה בראיונות של שכניו שתיארו אותו "מנוול" ו"עושה הצרות הזה".

בשבת אחרי הצהריים, מאחורי יריעת ברזנט עבה ובמרחק כמה עשרות מטרים בלבד מהעיתונאים, הקימו הסוכנים דגם של הבונקר עד לפרט האחרון. רק אחרי הפשיטה נודע להם שדייקס הסתיר במקום לפחות שני מטעני חומר נפץ.

חברי יחידת עילית של האף-בי-איי לשחרור בני ערובה התאמנו בדגם כדי למצוא דרכים לנצל את נקודות התורפה הבודדות של דייקס. ביום ראשון בלילה התברר להם שהפעולה תצטרך להתבצע בהקדם האפשרי, מאחר שצוותי המשא ומתן זיהו שינוי בהתנהגותו של דייקס וחששו שלילד נשקפת סכנה.

הפעולה נערכה שלשום (שני) אחרי הצהריים, כמעט שישה ימים לאחר החטיפה. כשדייקס התקרב לפתח הבונקר, כפי שעשה בדרך כלל כדי לקבל את האספקה שהובאה אליו, הושלכו פנימה שני רימוני הלם שהממו אותו. ארבעה סוכנים נכנסו מיד לפעולה ובקרב היריות הקצר שהתנהל במקום נהרג דייקס.

איתן חוגג היום (רביעי) את יום הולדתו השישי ואנשים מתכננים לערוך לו מסיבה מיוחדת באצטדיון הפוטבול של בית הספר התיכון. מספר הפעמים שהבכירים בשלטון המקומי מופיעים בתוכניות אירוח בטלוויזיה התמעט ונציגי התקשורת מתחילים להתפזר. אוטובוס 04-02 הוצא משירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ