על הנייר ייתכן כי ברית המועצות עדיין קיימת

מנהיג בלארוס לשעבר טוען כי המסמך ההיסטורי שהכריז על התפרקותה של ברית המועצות נעלם מהארכיון במינסק בו הוא אמור היה להימצא

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

מנהיג בלארוס לשעבר, סטנילב שושקביץ', טוען כי המסמך ההיסטורי מ-1991, שהכריז על מותה של ברית המועצות, איננו מצוי בארכיונים. שושקביץ' גילה שהמסמך נעלם בזמן שעבד על כתיבת זיכרונותיו. הוא סבור שהמסמך נגנב, קרוב לוודאי על ידי בעל תפקיד בבלארוס, מן הסתם מתוך כוונה למכור אותו לאספן פרטי.

"קשה להאמין שמסמך בעל חשיבות כזאת נעלם, אבל זו עובדה", ציין. גורמים בממשלת בלארוס ובברית המדינות הסובייטיות לשעבר, שבשליטה רוסית, אישרו שברשותם רק העתקים של המסמך.

"איננו יודעים איפה המקור", מסר וסילי אוסטרייקו, העומד בראש מחלקת הארכיון של חבר המדינות, במרכזו במינסק, בירת בלארוס. "יש לנו העתק של המסמך. ההעתק מאושר על פי התקן הבינלאומי, אבל זה בכל זאת רק העתק".

מיכאיל גורבצ'וב ב-1991

היעלמותו של המסמך משקף את התוהו ובוהו ששרר ב-1991, בזמן פירוק ברית המועצות, מעצמת על של 300 מיליון בני אדם, שהתפרשה על פני כתריסר אזורי זמן ושהורכבה מה שהיום הן 15 מדיניות עצמאיות.

ב-8 בדצמבר 1991, אירח שושקביץ' את נשיא רוסיה בוריס ילצין ואת נשיא אוקראינה, לאוניד קרבצ'וק, לשיחות חשאיות בבקתת נופש (דצ'ה) ביער בלובז'ה בקרבת ויסקולי. הטרויקה הזאת חתמה על הסכם, ובו הוכרז כי "בריה"מ הפסיקה להתקיים כישות על פי החוק הבינלאומי וכמציאות גיאופוליטית", ובכך הכשילו את ניסיונותיו של הנשיא הסובייטי מיכאיל גורבצ'וב לשמור על אחדות ברית המועצות.

בהסכם גם הוכרז על הקמת ברית של מדינות עצמאיות, ברית רופפת, שאליה הצטרפו תשע רפובליקות סובייטיות עוד באותו חודש. גורבצ'וב התפטר ב-25 בדצמבר 1991, והאימפריה הקומוניסטית הסובייטית, ששלטה בעזרת אגרוף ברזל כמעט 70 שנה, הפסיקה להתקיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ