מועצת הביטחון מגנה את צפון קוריאה |

ניסוי קטן שעשוי להעיד על הישג גדול

הודעת פיונגיאנג לפיה ביצעה בהצלחה ניסוי מוצלח בהתקן גרעיני מוקטן, מעידה על צעד משמעותי במאמציה להרכיב ראש נפץ גרעיני על טיל

ג'וליאן בורגר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'וליאן בורגר, גרדיאן

סוכנות האמנה למניעת ניסויים גרעיניים (CTBTO), גוף הפועל בווינה לצד הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הודיע בצהריים (שלישי) כי הניסוי הגרעיני שביצעה צפון קוריאה היה "גדול פי שניים לערך" מזה שביצעה ב-2009 וגדול יותר גם מזה שבוצע ב-2006. עם זאת, עדיין מדובר בפיצוץ בעוצמה קטנה באופן יחסי. מנהל הסוכנות, לסינה זרבו, מסר כי הפיצוץ הגרעיני גרם לרעש אדמה בעוצמה של 4.9 דרגות בסולם ריכטר, לעומת רעש בעוצמה של 4.5 דרגות בניסוי לפני ארבע שנים. יצויין כי המכון הגיאופיזי האמריקאי טוען כי הרעש היה בעוצמה חזקה יותר של 5.1 דרגות.

מעצמות המערב גינו בשעות הבוקר את הניסוי הצפון קוריאני, וכעת גם מועצת הביטחון של האו"ם מגנה בתקיפות את הניסוי ואף סיכמה כי ייעשו פעולות בנידון. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, קרא לצפון קוריאה לשוב מיד לשיחות הרב צדדיות ולזנוח את תוכניתה הגרעינית. סין זימנה את שגריר צפון קוריאה בבייג'ינג כדי להביע באוזניו את "חוסר שביעות רצונה מהניסוי". משרד החוץ האיראני פרסם הודעה בה נאמר כי הניסוי הגרעיני מוכיח כי "הגענו לנקודה שבה כל מדינות העולם צריכות לזנוח את כל כלי הנשק להשמדה המונית". דרום קוריאה הזהירה כי הצפון מתכוון לבצע ניסוי גרעיני נוסף בקרוב.

אלא שבפיונגיאנג מבטלים את הביקורת ואת האיומים בהחרפת הסנקציות. "לצערי ארה"ב ונאמנותיה טועות אם הן חושבות שצפון קוריאה תכבד החלטות לא הגיוניות לחלוטין", אמר המזכיר הראשון של משלחת צפון קוריאה למוסדות האו"ם בז'נווה, "לעולם לא נרכין ראש מול החלטות כאלה. הניסוי הגרעיני היה צעד של הגנה עצמית נגד העוינות האמריקאית. אם דרום קוריאה רוצה שלום וביטחון אמיתי בחצי האי הקוריאני, עליה קודם כל לדרוש מארה"ב לזנוח את המדיניות העוינת שלה כלפינו".

אם יש ממש בהודעתה של פיונגיאנג, לפיה ביצעה לפנות בוקר ניסוי מוצלח בהתקן גרעיני מוקטן, הרי שמדובר בצעד גדול במאמציה להשיג יכולת להרכיב ראש נפץ גרעיני על טיל. צבא צפון קוריאה איים בשעתו לבצע ניסוי גרעיני, שלישי במספר, "ברמה גבוהה יותר" מהניסויים הקודמים, דבר שעורר ספקולציות רבות. עכשיו התברר מה היתה הכוונה. סוכנות הידיעות הרשמית של פיונגיאנג, KCNA, הסבירה כי הניסוי בדק יכולת להפעיל "התקן גרעיני מוקטן, קל יותר ובעל עוצמת פיצוץ גדולה יותר".

על פי הערכות מומחים, עוצמת הפצצה שניסתה צפון קוריאה גדולה מ-7 קילוטון. לשם השוואה, עוצמת הפצצה שהוטלה על הירושימה ב-1945 הוערכה ב-13-18 קילוטון. לעומת זאת, עוצמתו של כל אחד משמונת ראשי הנפץ 88W המותרים להרכבה על טילי הטריידניט של צבא בריטניה נאמד ב-475 קילוטון.

אלא שעוצמתו הנמוכה יחסית של הניסוי בצפון קוריאה אינה מעידה בהכרח על כך שהניסוי נכשל. אם יש ממש בטענותיה של פיונגיאנג, הרי שהיא הצליחה לייצר ראש נפץ שאותו ניתן להרכיב על טילים לטווח ארוך ובינוני, אותם היא מפתחת. מדובר בהישג טכנולוגי המקרב אותה למעמד של מעצמה גרעינית. עד כה הצליחה צפון קוריאה לשנע ראשי נפץ פשוטים בעזרת כלי שיט ומשאיות בלבד. הקטנת ההתקן מגבירה את האיום, היות שהיא מאפשרת שיגור מיידי.

ניסוי גרעיני בצפון קוריאה

השלטון בפיונגיאנג רואה בהצלחת הניסוי הוכחה לכך שצפון קוריאה, בהנהגתו של קים ג'ונג און, הצליחה להשיג את מה שאביו, קים ג'ונג איל, לא הצליח - גורם הרתעה יעיל שישמור על חוסנו של המשטר. ואולם, מנקודת המבט האזורית, מדובר במהלך שיערער את היציבות ויאיץ את מאמציהן של יפן ודרום קוריאה לפתח אמצעי הגנה יעילים יותר. גם סין תראה בפעילות זו גורם שיקהה את יכולת ההרתעה שלה.

המטרה העיקרית של ארה"ב, המדינות השכנות והגופים הבינלאומיים כעת, היא "לרחרח" אחר שרידי זיהום רדיואקטיבי כתוצאה מהפיצוץ. השאלה המהותית היא אם ראש הנפץ היה עשוי מפלוטוניום או מאורניום מועשר ברמה גבוהה. על פי הערכות, צפון קוריאה הצליחה להפיק עד כה רק כמות קטנה של פלוטוניום, המספיקה לייצור פצצות ספורות בלבד. בחלק מהפלוטוניום כבר נעשה שימוש בניסויים קודמים. כמו כן, מתקני ייצור הפלוטוניום במתקן הגרעיני ביונגביון אינם במצב טוב.

ולמרות זאת, הצליחה צפון קוריאה להפתיע את העולם ב-2010, כאשר ערכה לחוקר האמריקאי זיגפריד הקר סיור במה שנראה כמו מפעל מתקדם להעשרת אורניום. אם השיגה צפון קוריאה יכולת להפיק אורניום מועשר בדרגה גבוהה לייצור נשק גרעיני, היא תוכל להקים מאגר נשק שאין לזלזל בו. האורניום אמנם פחות יעיל בייצור ראשי נפץ מהפלוטוניום וגם לא ניתן לייצר בעזרתו ראשי נפץ קטנים, אולם, הקר כתב באחרונה כי מבריח הנשק הגרעיני הפקיסטאני, עבד אל-קאדר חאן, שיפר את יכולותיהם של הצפון קוריאנים בתחום זה.

אם אכן עשתה צפון קוריאה שימוש בראש נפץ קטן עשוי אורניום, הדבר צריך להעלות את הנעשה בחצי האי הקוריאני לראש סדר היום העולמי. הדיונים שהתקיימו בסנאט לקראת אישור מינויו של צ'אק הייגל לתפקיד שר ההגנה הבא של ארה"ב, התמקדו בישראל ובאיראן, כאילו האיום הצפון קוריאני נשלט לעת עתה. גם אם ההנחה הזו היתה תקפה עד כה, הרי שהיום המצב נראה שונה לגמרי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ