לוגו אי-פי
אי-פי

מתיו פסטינג, הידוע גם כהוד רוממותו הנסיך וראש אבירי מלטה, ממהר אל חדר האורחים בארמון המפואר של המסדר, השוכן במרכז רומא. הוא מזיע, נראה מעט מרושל ושואל את עוזרו אם עליו לפשוט את הסוודר כדי להצטלם לריאיון.

המרכז העולמי של מסדר האבירים של מלטה שוכן בסמוך למדרגות הספרדיות. על הקירות של אולמות האירוח מתנוססים דיוקנאותיהם של ראשי המסדר בעבר. במקום גם קפלה יפהפייה, שבה הוטבל חואן קרלוס, מלך ספרד, על ידי מי שייקרא בהמשך האפיפיור פיוס ה-12. בקומת הקרקע פועלת מרפאה, שלמרות היותה פרטית, מספקת שירותים חינם למי שידו אינה משגת.

ייעודו של המסדר הקתולי האגדי, שנולד בתקופת מסעי הצלב ושורשיו באצולה האירופית, הוא צניעות וחסד: הוא עוסק בניהול בתי חולים, שירותי אמבולנסים ובתי אבות בכל רחבי העולם. המסדר רשאי להשתמש בסמלים שאופייניים למדינה: זכותו להדפיס בולים משלו, להטביע מטבעות, לוחיות זיהוי למכוניות ולהנפיק דרכונים. ואולם, זוהי מדינה ללא מדינה, ישות מדינית שאינה שולטת על שטח.

ראש המסדר מתיו פסינג

האליטיזם של המסדר ופעילותו הציבורית הניטרלית והלא פוליטית זיכו אותו במוניטין ויוקרה שמעטים הארגונים שיכולים להתהדר בהם. ממשלות, האיחוד האירופי, וסוכנויות של האו"ם מסייעים במימון הפעילות ההומניטרית של המסדר. למסדר גם מעמד של משקיף באו"ם והוא מקיים יחסים דיפלומטים עם 104 מדינות.

בעבר היו חברי המסדר אך ורק מבני האצולה האירופית. כיום מנסה המסדר להיפטר מהתדמית של מועדון לגברים עשירים, אולם בד בבד הוא ממשיך לפנות אל עשירי העולם כדי לממן את פעולות הצדקה שלו. "זו מערכת שיש בה, אני מניח, סתירות פנימיות", אמר פסטינג כמה ימים לפני ציון יום הולדתו ה-900 של המסדר, שהתקיים בשבוע שעבר. "אבל אני חי בתוכה, לכן אינני רואה את הסתירות, אבל אולי הן קיימות".

המסדר הסוברני הצבאי של מלטה חגג את יום הולדתו בצעידה בכיכר פטרוס הקדוש שבוותיקאן, בתפילה ובקבלת פנים אצל האפיפיור בנדיקטוס ה-16, שהודיע השבוע על פרישה. אולם, לצד החגיגות, המסדר העתיק נאלץ להתמודד עם כמה מאתגרי המודרניות, ובמיוחד עם גיוס של חברים חדשים.

לדברי פסטינג, בן 63, שהיה בעברו כרוז במכירות פומביות, המסדר שהוא עומד בראשו, ובו חברים 13 אלף בני אדם שנשבעו להיות נוצרים טובים, הוא מיוחד במינו. "מצד אחד, זוהי ישות ריבונית ומצד אחר זהו מסדר דתי. בנוסף, זהו ארגון הומניטרי. התערובת הזו מסובכת למדי".
המסדר נולד במאה ה-11 עם הקמתה של מרפאה בירושלים שטיפלה בבני כל הדתות, שעלו לרגל לארץ הקודש. בדומה למסדר הטמפלרים, התגלמו בו להט דתי ועוצמה צבאית שנועדו להגן על הנצרות מפני התפשטות האיסלאם.

בפברואר 1113, פרסם האפיפיור פסקליס השני הודעה המכירה במעמדו הריבוני של המסדר, שלא יהיה כפוף להגמונים וגם לא לשלטונות. "תעודת הלידה" הזאת, כפי שפסטינג מכנה זאת, היא הבסיס החוקי לריבונותו של המסדר והסיבה לכך שהחגיגות נערכות בוותיקאן.

אף על פי שזה ארגון סיוע קתולי, שנולד במסעי הצלב, המסדר פועל בכמה מדינות מוסלמיות, בהן פקיסטאן וסוריה. "אנחנו לא מסתירים את היותנו נוצרים, אבל אנחנו לא עושים נפשות לנצרות. זה בלתי אפשרי", אומר שר הבריאות של המסדר, אלברכט פון בוזלאגר.

פסטינג, שאבות אבותיו היו אבירים במאות ה-14 וה-16, קיבל את התואר גרנד מאסטר, ראש המסדר, בשנת 2008. התואר הזה מוענק לו לכל ימי חייו והוא מקביל לדרגת חשמן, אם כי פסטינג אינו רשאי להצביע במועצת החשמנים הבוחרת את האפיפיור.

פסטינג הוא אביר שנשבע לנזירות, חיי עוני, טוהר וציות. אולם, נדר העוני נראה יחסי מאוד בהקשר זה: לאבירים החברים במועצה השלטת יש דירות פרטיות בתוך הארמון. לרשותם עומדים משרת אישי ונהג פרטי המסיע אותם במכוניות בעלות לוחית דיפלומטית של המסדר. האפיפיור בנדיקטוס ה-16 גם הוא חבר המסדר, אם כי מקרה זה יוצא דופן. מסדר קתולי זה הוא עצמאי, האבירים המושבעים אינם אנשי כמורה שעברו הסמכה, ובאופן מסורתי הם צאצאים של בני אצולה.

עתה, פסטינג מעוניין להרחיב את שורותיו של המסדר בצעירים קתוליים מכל רחבי העולם ולא רק מקרב בני אצולה. "אי אפשר להמשיך בשיטה הזאת במאה ה-21", הוא אומר. "בכמה ממדינות אירופה עדיין הקפדנו בצורה כזו או אחרת על הדרישה של תואר אצולה. אבל במקומות כמו אוסטרליה, אמריקה הלטינית, צפון אמריקה ודרום מזרח אסיה, אין דרישה שכזו". עם זאת, במסדר מצפים מהחברים לתרום כאשר מתחולל אסון טבע או פורצת מלחמה, ותרומות של עשרות אלפי דולרים אינן נדירות.

"איננו רוצים להיות מועדון של עשירים, ואנחנו לא כאלה", מתעקש פסטינג. עם זאת, הוא מודה כי "מבחינות מסוימות יש אמת בתדמית הזו, אבל זה לא העיקר. אחרת לא הייתי מצטרף למסדר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ