כיצד ייראו חייו של האפיפיור הפורש?

בכנסייה תוהים כיצד להתמודד עם הסוגיות המעשיות הנוגעות לעזיבת האפיפיור, שימשיך להתגורר במנזר בוותיקאן. היום הודה למאמינים על התמיכה

אליזבטה פובולדו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליזבטה פובולדו, ניו יורק טיימס

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 הופיע היום בפומבי לראשונה מאז הודיע כי יעזוב את התפקיד בשל מצבו הבריאותי. בנאומו השבועי בפני אלפי מאמינים ותיירים אמר יוזף רצינגר כי הוא מודע לחשיבותה של ההחלטה שקיבל, אולם בטוח כי היא לא תפגע בכנסייה. דובר הוותיקאן אמר היום כי הקונקלווה, מועצת החשמנים שבוחרת את האפיפיור, תתכנס ב-15 במארס לבחור מנהיג חדש לכנסייה הקתולית.

"תודה לכם על אהבתכם ותפילותיכם. המשיכו להתפלל עבורי, עבור הכנסייה והאפיפיור העתידי", אמר. הוא נשמע ונראה חזק ודבריו הופרעו כמה פעמים במחיאות הכפיים של קהל המאזינים. "קיבלתי את ההחלטה בחופש מלא לטובת הכנסייה לאחר תפילות ארוכות ובחינה מצפונית לפני האל", אמר . לדבריו, "אני מודע לחשיבות שיש לצעד כזה, אבל באותו זמן גם לחוסר היכולת לבצע את תפקידי עם הכוחות הפיזיים והרוחניים הנדרשים", אמר.

עיתון "לה רפובליקה" מדווח היום כי האפיפיור ביקש לעזוב את תפקידו מיד, אולם התבקש להישאר מעט יותר משבועיים, עד ל-28 בפברואר, כדי לסיים כמה משימות שבאחריותו. במקביל מדווחים באיטליה כי ההכנות לקראת פרישתו החלו ותוכניתו היתה ידועה לקומץ יועצים קרובים.

עם זאת אתמול הודו גורמים בוותיקאן כי עדיין לא ברורות כמה מההשלכות המעשיות להחלטתו של בנדיקטוס. כך למשל, עדיין לא הוחלט מה יהיה תוארו או מה ייעשה לטבעתו, המשמשת חותם למסמכים חשובים ובאופן מסורתי נהוג להרוס אותה עם מותו של האפיפיור.

"שאלות רבות טרם נענו, גם מצד האפיפיור עצמו, אף שההחלטה נפלה לפני זמן מה", אמר האב פדריקו לומברדי, דובר הוותיקאן, במסיבת עיתונאים. "לא ידוע מה יהיה אורח חייו לאחר מכן, שכמובן יהיה שונה בתכלית מאורח חייו הנוכחי. יידרשו זמן, שלווה, מחשבה והסתגלות למצב החדש".

אף על פי שבחוק הקאנוני לאפיפיור קיימת אפשרות פרישה, הדבר התרחש לעתים נדירות כל כך, שכעת נתפסו בעלי התפקידים בוותיקאן לא מוכנים. בין השאר עולות סוגיות הנוגעות לפרוטוקול, או כאלו הנוגעות למצבים משונים מעט כשייפגשו האפיפיור ויורשו בקרית הוותיקאן.

האפיפיור נואם בוותיקאן, היום צילום: אי-אף-פי

עם פרישתו מהתפקיד בסוף החודש, יעבור בנדיקטוס לבית הקיץ שלו בקסטלו גנדולפו שעל הגבעות שמחוץ לרומא. לאחר מכן יתגורר במנזר מאטר אקלסיה, בניין פשוט בן ארבע קומות שנבנה לפני 21 שנים כדי לשמש משכן בינלאומי "לחיים של הגות בתוך חומות הוותיקאן", כפי שמתואר המקום באתר הוותיקאן.

עבודות השיפוץ שנועדו להפוך את המקום לבניין מגורים החלו בנובמבר, לאחר שהתפנו הנזירות שגרו שם, סיפר האב לומברדי. הוא לא גילה אם השיפוץ נערך עבור מגוריו של האפיפיור. "האפיפיור מכיר את הבניין ומצא שהוא מתאים לצרכיו", אמר.

המנזר בוותיקאן בו יתגורר האפיפיור לאחר פרישתוצילום: רויטרס

התזמון מעורר חשד שהאפיפיור מתכנן את פרישתו זמן מה. עורך ה"אוסרבטורה רומנו", עיתון הוותיקאן, כתב ביום שני שהאפיפיור החליט בעניין זה "לפני חודשים רבים", לאחר מסע תובעני במקסיקו ובקובה ב-2012.

האב לומברדי ציין כי הדחק שממנו סבל האפיפיור במסע הזה שכנע אותו כי הוא חסר את האנרגיות הדרושות לתפקידו. נראה כי חשב על אפשרות הפרישה מזמן. בספר "אור העולם: האפיפיור, הכנסייה ורוח הזמן", שפורסם ב-2010 על בסיס סדרת ראיונות שקיים פיטר זיוולד, עיתונאי גרמני, עם האפיפיור, אמר בנדיקטוס שאם אפיפיור "מבין שהוא אינו מסוגל מבחינה פיזית, פסיכולוגית ורוחנית למלא את תפקידו - זכותו, ובנסיבות מסוימות אף חובתו, להתפטר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ