כך תכנן אל-קאעדה לכבוש את צפון מאלי

תחת ערימת פסולת בבניין נטוש בטימבוקטו נמצא מכתב של מפקד אל-קאעדה באפריקה, שמציג את האסטרטגיה של הארגון, ומחלוקות פנימיות בהנהגתו

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי

בחיפזונם להימלט בחודש שעבר, לוחמי אל-קאעדה הותירו מאחוריהם מסמך רב חשיבות: תחת ערימת מסמכים ופסולת נמצא מכתב סודי, המציג את האסטרטגיה של רשת הטרור לכיבוש צפון מאלי, ומצביע על מחלוקות פנימיות לגבי הדרך הנכונה לשלוט באזור. המסמך מציע חלון הצצה נדיר לדרך פעולה של ארגון הטרור, חושף כי מנהיגי אל-קאעדה חזו את האפשרות של התערבות צבאית זרה שתסלק אותם והכירו בחולשתם.

המכתב גם מראה כי ישנם חילוקי דעות משמעותיים בתוך הנהגת הפלג האפריקאי של אל-קאעדה לגבי מהירות ונוקשות האכיפה של השריעה (החוק האיסלאמי), כשהמפקד הבכיר של הארגון באזור הביע תרעומת על עונש מלקות שהושת על אשה ועל הריסת המונומנטים העתיקים של טימבוקטו. המסמך גם מפוגג את הספקות שנותרו, אם נותרו, על כך שלמרות נסיגתם הזמנית אל המדבר, לוחמי אל-קאעדה מתכננים לפעול באזור לאורך זמן, ומוכנים להתפשר על האידאולוגיה שלהם לטווח הקצר כדי לרכוש בעלי ברית.

המסמך, בן יותר מתשעה עמודים, נמצא בידי סוכנות אי-פי בבניין בו השתמשו פעילי הטרור כמעט שנה, וחתום עליו אבו מסעב עבד אל-ואדוד, כינויו של עבד אל-מאלק דרוקדל, שמונה בידי אוסמה בן לאדן להנהיג את הפלג האפריקאי של אל-קאעדה. המסמך הבהיר, הבנוי בנקודות, מזכיר בניסוחיו מזכר של מנכ"ל למנהליו הבכירים, ומציג בפני לוחמי הג'יהאד במאלי את טעויותיהם בחודשים הקודמים, ומה הם צריכים לתקן בעתיד.

אבו מסעב, האמיר של אל-קאעדה במאגרב האיסלאמי, טוען, אולי במפתיע, כי אנשיו פעלו במהירות ובאכזריות רבה מדי באכיפת השריעה בצפון מאלי. הוא משווה את מערכת היחסים של אל-קאעדה עם מאלי כזו של מבוגר עם פעוט, וקורא להם להיות עדינים יותר, כמו הורה: "התינוק הזה בימיו הראשונים, זוחל על ברכיו, עדיין לא עומד על שתי רגליו", הוא כותב. "אם אנו רוצים שהוא באמת יעמוד על רגליו בעולם מלא אויבים הממתינים להכות, עלינו להקל בעול, לקחת אותו בידו, ולתמוך בו עד שהוא עומד".

מסמכים שלוחמי אל-קאעדה הותירו מאחור בטימבוקטו

הוא נוזף בלוחמיו על הפעלת כוח רב מדי ומזהיר שאם הם לא ירפו, הפרויקט כולו יימצא בסכנה: "כל טעות בשלב חשוב זה בחיי התינוק תטיל עול כבד על כתפיו. ככל שהטעות תהיה גדולה יותר, רק העול יהיה כבד יותר, ונוכל למצוא את עצמנו חונקים אותו בפתאומיות ומביאים למותו".

המסמך מחולק לשישה פרקים, כשאי-פי הצליחה להשיג שלושה מהם, יחד עם דפים שנמצאו פזורים על הרצפה במשרד הממשלתי ששימש את הלוחמים. תושבי האזור אומרים שהבניין, אחד מכמה מבנים עליהם השתלטו לוחמי אל-קאעדה בעיר העתיקה, היה שמור במיוחד, עם שני מחסומים ומכשולים בכניסה.

המכתב של אבו-מסעב הוא אחד ממספר מועט של תכתובות פנימיות בין מנהיגי הפלג האפריקאי של אל-קאעדה שנמצאו, וכנראה שהוא הראשון שנחשף בפומבי, כך לפחות מסביר חוקר האיסלאם מתיה גידר מאוניברסיטת טולוז. "המסמך הזה בין האיסלאמיסטים מעולם לא הוצג בפני הציבור", אמר גידר, שאישר את האותנטיות שלו אחרי שבחן שני עמודים ממנו. "הוא מאשר משהו מאוד חשוב, שיש מחלוקות לגבי התפישה האסטרטגית של הארגון. שיש דיון לגבי האופן שבו ניתן לבסס מדינה איסלאמית בצפון מאלי ואיך ליישם את השריעה".

בעוד שאין תאריך על הדפים שנמצאו, התייחסות לעימות שאירע ביוני קובע שהמכתב נשלח, במקרה המוקדם ביותר, לפני שמונה חודשים.

הנימה והתזמון של המכתב רומזים לכך שאל-קאעדה לומד משגיאותיו במקומות כסומליה ואלג'יריה, שבהן הניסיונות לאכוף את גרסת הארגון לאיסלאם עוררו תגובת נגד חריפה. הם גם משקפים את השפעת האביב הערבי, שהוכיח את כוחו של העם להפיל משטרים, וסתר את ההשקפה המושרשת של אל-קאעדה, שרק האלימות עשויה להביא לשינוי מקיף, כך טוען גידר.

המכתב מעלה את האפשרות שחל שינוי בחשיבה, אם לא ברטוריקה של אבו מסעב, המבקש מאנשיו התנהגות מרוסנת שלאו דווקא מאפיינת אותו. סבורים שאבו מסעב אחראי על פיגועי התאבדות רבים, כולל זה ב-2007, שבו פוצצו לוחמי אל-קאעדה את בניין האו"ם באלג'יר. בפיגוע זה נהרגו 37 בני אדם. באותה שנה, צירפה ארה"ב את אבו מסעב לרשימת הטרוריסטים המבוקשים בעולם ואסרה על אזרחים אמריקאים לעשות עסקים עמו.

בסרטון שהופץ בפורומים ג'יהאדיסטים לפני חודשים, קרא אבו מסעב תיגר על הצרפתים ואמר שאם יתערבו במאלי, אנשיו יהפכו את האזור ל"בית קברות" ללוחמים זרים, כך על פי תמלול של SITE Intelligence. הפנטיות שהוא מציג בהכרזותיו הפומביות עומדת בניגוד בולט לעצות שהוא נותן לאנשיו. במכתבו הפרטי, הוא מודה שאל-קאעדה פגיע בפני התערבות זרה, ושלחץ בינלאומי ואזורי "עולה על היכולת הצבאית, הכלכלית והמבנית שלנו לעת עתה".

"ייתכן מאוד, ואף ודאי, שתהיה התערבות צבאית... שבסופו של דבר תאלץ אותנו לסגת לבסיסים העורפיים שלנו או תקומם את בני העם נגדנו", כותב אבו מסעב. "חשוב להביא בחשבון את הגורם הזה, אסור לנו להרחיק לכת ולקבל החלטות מסוכנות או לחשוב שזאת מדינה איסלאמית יציבה".

על פי הביוגרפיה המקוונת שלו, נולד אבן מסעב לפני 44 שנים למשפחה דתית באלג'יריה. לדבריו, למד במחלקה הטכנולוגית של אוניברסיטה מקומית, לפני שהצטרף לג'יהאד. תפקידו הראשון היה להכין חומרי נפץ למוג'אהידין האלג'ירי. ב-2006, הפכה הקבוצה שאליה השתייך, הידועה כ-GSPC, לזרוע של אל-קאעדה, אחרי משא ומתן עם איימן אל-זאווהרי, סגנו של בן לאדן. עם עלייתו של אבו מסעב בסולם הדרגות, הוא היה בקשר ישיר עם בן לאדן, מספר גידר.

במסמך שנמצא בטימבוקטו, מצוטט מכתב שקיבל מבן לאדן על הסכם אל-חודיבייה, הסכם שחתם הנביא מוחמד עם שבט קורייש ממכה בסביבות השנה 628. זהו הסכם עם לא מוסלמים, שסלל את הדרך לחזור למכה לפני המוסלמים. "המנהיג המוסלמי הפיקח יעשה ויתורים מעין אלו כדי להשיג, בסופו של דבר, את דבר האל ואת התמיכה בדת", הוא כותב. אולי הוויתור הגדול ביותר של אבו מסעב הוא קריאתו ללוחמיו להאט את קצב יישום חוק השריעה.

הכוחות האיסלאמיים, שכבשו את צפון מאלי לפני עשרה חודשים, החזירו את הסדר על כנו בתקופה של תוהו ובוהו, בדומה למה שעשו הטליבאן באפגניסטאן, ואפילו פתחו קו חירום לדיווח על פשעים. אבל כל הרצון הטוב כלפיהם התפוגג ברגע שהחלו להרוס את המבנים ההיסטוריים בעיר, להלקות נשים בשל בגדיהן ולקטוע את ידיהם של החשודים בגניבה.

"לדעתנו, טעיתם כשיישמתם במהירות את השריעה בלי להביא בחשבון את הצורך באבולוציה הדרגתית באזור שאינו בקי בחוקי הדת. הניסיון הקודם שלנו הוכיח שיישום השריעה בדרך זו, בלי להביא בחשבון את הסביבה, מביא את האנשים לדחות את הדת ומוליד שנאה כלפי המוג'הידין, וכתוצאה מזה, לכישלון המאמץ שלנו", מסביר אבו מסעב במכתבו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ